Jump to content

Faruri Stingere Automata


samartean
 Share

Postare recomandată

Nu exista vreo modalitate sa fac farurile la passatu meu sa se stanga automat dupa o anumita perioada dupa ce inchid motorul?.... sunt un cascat si e a2a oara cand golesc o baterie ca las farurile aprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine de ex cand opresc motorul se sting farurile, raman doar pozitie. Exact cum e facut nu stiu dar e standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si la mine la fel raman pe pozitie si am mai observat ca atunci cand inchid masina incearca sa se ridice si geamurile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista vreo modalitate sa fac farurile la passatu meu sa se stanga automat dupa o anumita perioada dupa ce inchid motorul?.... sunt un cascat si e a2a oara cand golesc o baterie ca las farurile aprinse

Cel putin Passat B3 si B4 au in standard faza scurta / lunga sa stea doar pe contact. Cand opresti motorul si nu esti pe contact (de ex. ai scos cheia din butuc) vor ramane cel mult pozitiile. Daca nu ai acest comportament inseamna ca ceva e in neregula in instalatia ta electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La mine s-a intamplat altceva ciudat. Dupa ce mi-am schimbat casetofonulde pe masina nu imi mai "bipuie"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu este sa iei un beeper de la magazinul de piese auto si sa il montezi. Este f simplu, + la borna bateriei si - la contactul de pe usa. Daca nu te descurci mergi la un electrician auto ca nu e foarte complicat si nu poate sa iti ia foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Si va rezulta un avertizor de usa deschisa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Scuze +ul trebuie legat la lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat19tdi

Si daca opresti sa coboare cineva incepe sa sune buzerul

Buzerul acela suna daca : 1 ai farurile cuplate , 2 scoti cheile din contact si 3 deschizi usa...deci sunt trei conditii, pana acum am rezolvat doua, cea de-a treia coditie se poate realiza cu un releu alimentat de la + contact si contactele normal deschise inseriate cu buzerul iar swichul de la usa protejat cu o dioda sa nu sune decat cand e deschisa usa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-a mai zis un electrician ca exista si intrerupator in usa care are 2 pozitii. Una pentru lumina din interior si a doua pentru acest buzzer.Deocamdata nu am verificat dar am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul intrerupator cu 2 pozitii este cel de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inrterupatorul de la usa soferului are doua countacte (ies doua fire din el) unul pt becuri, iar al doilea banuies ca merge la buzzer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Cîțescu Andrei

Buna ziua,

 

Exista faruri cu lupa pentru b4 omologate? Ale mele nu vad bine pe faza scurta si m-am gandit ca cele cu lupa ar rezolva problema dar nu stiu cum e cu omologarea lor.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!