Jump to content

Siguranta cu fir alimentare


fx_
 Share

Postare recomandată

caut ceea ce este prezentat in poza de mai jos, anume o siguranta cu mustati care permite si alimentarea altor consumatori. in principiu inlocuieste o siguranta normala sau ocupa un loc gol in tablou.

stie cineva unde pot gasi? eventual un magazin care livreaza prin posta si in provincie.

va multumesc

Fuse.Tap.Mini.jpg

ceea ce vreau eu sa fac este sa montez detectorul de radar in coltul stanga al bordului, cam in dreptul stalpului. intentionez sa iau curent cu una dintr-asta din panoul de sigurante, apoi firul tras discret printre bord si capitonaj stalp pana acolo sus, unde numai pe ultimii 4-5 cm va fi vizibil si va alimenta detectorul.

simplu si elegant.

solutia mi-a fost confirmata ca fiind cea mai buna la reprezentanta. initial voiam curent din plafoniera si radarul la oglinda in spatiul cu raster, dar electricianul mi-a zis ca nu e recomandabil, plafoniera se alimenteaza din calculatorul care comanda luminile de interior si alte cateva detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e misto ce zici dar de unde iei masa ca tu iei numai tensiunea de 12 v din acea siguranta vorba vine ca nu e de fapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai umblu maine pe acolo am sa fac o poza. sunt 3 sau 4 suruburi expuse unde poti adauga un fir cu papuc si inca o piulita.

e foarte simpla modificarea, treaba de 3 minute, si singura scula de care ai nevoie este ceva cu care sa deschizi capacul cutiei de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fx tocmai ce am terminat de facut treaba asta. nu am mai asteptat sa gasesc siguranta cu fir, m-am descurcat si am adaptat eu una normala. ai grija sa folosesti unul din locurile incercuite de mine in poza, stiu ca au curent doar pe ignition. si vezi ca ai nevoie de "mini-sigurante". mai sunt si 3 (parca) locuri goale pentru sigurante normale, dar acelea au curent non-stop, deci nu sunt de preferat. masa am luat-o de la unul din suruburile de pe acolol.

spor la treaba!!!

post-8825-1171161892_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt figurate pe fuse card locurile cu ignition on, sau oricum cu un voltmetru le bunghesti.. as fi preferat treaba cealalta din pura lene. inlocuind o siguranta normala pur si simplu te poti baga in locul uneia de la scaunele calde, sau de la faza scurta si ai garantat si curent si contact.

daca nu gasesc fir in 2-3 zile imi inving lenea si ma apuc si eu de improvizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am auzit o2 verifica consumul p fiecare ciruit, si daca apare o anomalie inregistreaza o eroare. nu am vrut sa ma leg la un curcuit deja existent(pozitii, faza scurta), am preferat sa folosesc un loc liber din panoul de sigurante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Nu cred ca este o solutie sa iei tensiune de pe oricare siguranta.Daca sesizeaza computerul de bord un consum suplimentar va afisa o eroare si va trebui sa mergi la service sa o anuleze...

In general am inteles ca sunt acceptate pe instalatie sistemele electrice digitale care au un consum foarte mic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in practica eu am sa folosesc siguranta de la scaune incalzite, pe care nu le am. si chiar daca le-as avea, acolo merge si un consum mai mare, deci nu-i o problema. detectorul oricum nu are un consum f mare judecand dupa siguranta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pozitia 37 (scaune incalzite fata) nu poate fi folosita doar pt contact pt ca are curent in permanenta...doar pe contact au curent si sunt libere pozitiile 30 si 31 (sigurante normale).....si tot randul al 2 lea de sus in jos...sigurante mici...

..m-ar interesa si pe mine cum arata o siguranta "improvizata" adaptata pt alimentare ...

..si eu sunt curios daca aceste pozitii libere trebuie activate in prealabil in computerul masinii...altfel va sesiza un consumator suplimentar??

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salut!

O schema a sigurantelor pe unde as putea sa gasesc?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Unde pot gasi asemenea siguranta? Am gasit pe net, dar e mai scump transportul (20 lei) decat piesa (intre 9 si 15 lei). Prin Bucuresti se gaseste pe undeva? Ajung marti in capitala si mi-ar fi de mare ajutor daca ar putea cineva sa ma ajute cu informatii de unde poate fi achizitionata! Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zona lizeanu, sunt cateva magazine cu componente electrice/electronice.

eu am comandat din china cu vreo 5 lei. dezavantajul e ca ajunge in 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Sper sa gasesc zona respectiva cu ajutorul waze-ului pt ca nu cunosc Bucurestiul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
octavia 4ever

Ieri mi s-a "dezmembrat" incarcatorul de telefon care intra in locul brichetei si bineinteles a facut scurt. Am schimbat siguranta de 25A (pozitia 24 parca e in panoul din stanga bordului) cu una noua si nu merge nici bricheta  si nici un incarcator auto nou nout.  

Nu este prima oara cand mi se arde siguranta, dar acum nu inteleg de ce nu mai merge. A mai patit cineva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifici cu o lampa de control daca ai tensiune in priza.... poate s-a intamplat ceva la fire  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Am curatat siguranta ca era oxidata si acum merge incarcatorul auto. Bricheta e defecta dar nu ma stresez ca nu fumez :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!