Jump to content

Informatii Golf2 GTI


toni
 Share

Postare recomandată

Mai devreme in drum sper MALL, ma ajunge din spate un Golf2 (care am vazut ulterior ca era GTI, cel putin asa scria pe aripi) suparat nevoie mare, o toba sport care urla destul de frumos, forja prin trafic etc...

Bun ... ajungem la podul Marasesti, rosu la semafor, el in fata, eu in spatele lui. Se da verde, pleaca omul tare, eu am plecat mai prost, dar in spatele lui. eee... acum vine partea interesanta: ma asteptam sa fuga masina, dar fugea chiar mai rau decat ma asteptam, adica am stat in spatele lui pana la urmatorul semafor, cu toate ca n-am lasat-o moale deloc, am reusit decat sa ma tin in spatele lui.

Acum lamuriti-ma si pe mine, ce motor putea sa aiba si ce performante are masina; cam cat face pana la 120-130 ? :)

Si mai ales, ce greutate are masina?

PS: am cautat pe forum date despre G2 GTI, dar nu m-am lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un G2 GTI cu motor de 1.8 OHC are parca 125CP

un G2 GTI 16V 1.8 DOHC are 139 CP si 960 kg

un G2 GTI 16V 2.0 DOHC are 150 CP

si mai sunt G60 si Rally ....

PS: cu 180 CP tu numai ai "reusit" sa te tii de el ??? ar fi trebuit sa-l iei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ar fi avut sa zicem 139cp si 960kg, asta inseamna 960/139=6.9kg/cp ; iar la mine e 1355/180=7.5kg/cp asa ca ... eu zic ca e chiar bine ca am reusit sa ma tin dupa el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza mai putin raportul greutate/cai cand vorbim de GTI care este o traditie a grupului VW, motoarele avand o performanta si o fiabilitate ridicata. Pe mine unul, ma fascineaza aceste masinute, golf 2 si golf 3 GTI si respectiv VR6. Se stie ca pe distante mici modele GTI au facut legea multi ani in categoria lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa-l contrazic pe cristip:

golfuri 2 cu motoare injectie de 1.8 16 valve sunt doua:

motor KR 139 cai la 5800 roti/minut

motor PL 129 cai la 5800 roti/minut

cel de 2 litrii:

motor 9A 136 cai la 5800 rot/min

golful rally are motor G60 de 160 de cai (cod PG sau 1H)

:))

Cristi(viitor)GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puterea e mai putin importanta zic, greutatea e cea care conteaza zic eu. La o greutate sub o tona chiar si cu 130cp tot fuge de rupe. Asa ca mi-am furat-o pe drept :) Oricum mi-a placut cum s-a dus masina cu start de pe loc, mai ales avand si toba sport si fiind o portiune si in tunel :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e vorba de 0-100km/h. Iar din cate tin minte GTI 16v de 139 de cai e undeva pe la 8,6 s.

Leonul tau cat ar trebui sa scoata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa-l contrazic pe cristip:

golfuri 2 cu motoare injectie de 1.8 16 valve sunt doua:

motor KR 139 cai la 5800 roti/minut

motor PL 129 cai la 5800 roti/minut

cel de 2 litrii:

motor 9A 136 cai la 5800 rot/min

golful rally are motor G60 de 160 de cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e vorba de 0-100km/h. Iar din cate tin minte GTI 16v de 139 de cai e undeva pe la 8,6 s.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt 2, dar PL-ul nu a fost facut in Europa, doar KR de aceea nu l-am mentionat :)

cum sa nu fie facut in Europa, cauta pe mobile.de la golf/scirocco si o sa vezi 95 kw (129 CP) ala e PL-u'...

KR-u' nu a fost exportat in state, ca era prea poluant or something.

cu 7.7 secunde faceai orice g2 (99%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca mai exista si o varianta de GTI 1.8 de aprox.107CP :colors: de prin '89-'90

In alta ordine de idei, nu vad cum nu l-ai face cu 1.8T,180CP pe un G2 de serie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu, dar s-a intamplat. Poate din cauza ca el era in fata si a plecat tare iar eu fiind in spate am plecat normal si abia apoi i-am dat mai tare. Daca eram paralel cu el mai mult ca sigur il facem, dar asa mi-a fost frica sa plec ca tare, ca nu stiam cum pleaca el, si daca pleca incet facem poc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am mai gasit pe net

In 1986 VW introduced the MK2 16V GTI which claimed an impressive 0-60 time of 7.5 seconds and a top speed of 220 km/h.

M-am uitat la specificatii pe www.gti16.org si toate variantele din '87 pana in '92 fac 0-100 in sub 8sec. Asa ca nu stiu de ce ziceti ca trebuia sa-l fac sigur, cu toate ca si eu zic ca-l faceam daca plecam paralel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni

sincer la masina ta [ 2000 Seat Leon Sport 1.8 20VT :: 180cp :: 6speed ] nu cred ca ar fi trebuit sa ai probleme cu el !

parerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Epox, daca nu cumva Golf-ul respectiv nu era modificat masiv (motor, cutie, evacuare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer mie mi s epare o diferenta de la cer la pamant ... ei nici chiar asha .... din cate stiu eu un g2 gti are 142 CP si masina e din anii 80 iar tu la 180 CP si masina din 2000 ...... hmmm nu-mi inchipui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuuuuuuun ... majoritate decide atunci, am gresit eu cu ceva.

Din cate zic datele insa masinile noastre erau destul de apropiate ca timpi 0-100 si nu se pune problema sa-l fii facut praf dar ...

O sa cronometrez in cat fac 0-100 ca m-am suparat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti spune ca ai gresit cu ceva, din moment ce ai plecat din spatele lui. Nici un om normal nu calca acceleratia pana la podea fiind in spatele unuia (pe care nici nu il cunoaste macar), deci discutia nu cred ca ar trebui sa se indrepte spre directia asta.

Sunt convins ca daca plecati paralel il faceai fara drept de apel (rimeaza:) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pacat ca nu am drum de Buc cu masinutza mea ca sa ne convingem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma lasand gluma la o parte, daca acel g2 nu e modificat (cum e a lu' Staici din TM :) ar fi trebuit sa-l faci daca plecati paralel, dar nu cu foarte mult pe o distanta scurta :) in schimb pe o distanta mai mare ramanea in urma .... :) cresc io mare imi iau avion VW :) si va fac pe toti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,eu zic ca e o problema stricta de folosirea corecta a cutiei de viteza.Si de cuplu.Iar in prima treapta,de greutate.CLAR,nu aveai cum sa PLECI mai tare de pe loc ca el,asta pot sa-ti demonstrez cu un mk3 cu motor 1.8 ABS,dardupa treapta 2 de viteza,daca nu o lasi tu intentionat mai moale ca el(adica sub 3500 de ture).....Strict toba sport,daca nu e si admisia modificata,e vax.Iar la viteza mare,daca Golf-ul are prea multzi cai,e greu de tinut pe drum.Intr-un fel,treaba tine de cit de mult esti dispus sa-ti paradesti masina,eu,daca as avea un mk2,as fi atent cu forjele,nu de alta dar risca sa coste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb,sa zicem ca avem un mk2 Gti 16v.Schimbam admisia de aer cu una deschisa(K&N,Sparco,BMC),adaugam o alimentare fortata cu oxigen.Dam jos injectia si adaugam doua carburatoare(Weber sauDelOrto).Schimbam axele(DBilas sau Schrick)si marim supapele de evacuare si admisie.Aplicam o evacuare sport complecta de gr.n.Montam o cutie sau macar grupul de diesel(gtd).Disc+placa OMP.Short-Shift la schimbator.Adaugam o suspensie(H&R) si niste frine(Sandtler) pe masura.Ce zicetzi?Muuuuuulte masini ti-ar vedea doar stopurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!