Jump to content

Curatarea Turbinei - Motoare Tdi


WRC
 Share

Postare recomandată

pai mi-am dat seama ca e el dupa ce l-am dat jos

am zis ca e mai usor sa il dau doar pe el jos si nu toata turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci..la mine aud ca agata geometria..bun:) ai parca si acuatorul are figurile lui..cum pun mana pe acutator la masina dinn semnatura..oodata cand era pe rampa sus si era scutu , roata , si aparatoare de noroi data jos , am vazut ceva care semana cu el..cu capsula in jos..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am motor AFN, am demontat si curatit turbina. Intre turbina si galerie de evacuare nu era nici o garnitura. Am intrebat mai multe persoane unii spun ca trebuie garnitura, altii ca nu trebuie. Am cautat pe i-net si  nu am mai inteles trebuie garnitura la modelul meu ori nu trebuie. Sau se pune garnitura in caz ca se scapa gaze pe la imbinare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am motor AFN si nici la turbina mea nu este garnitura dar nu scapa gaze la imbinarea dintre galerie si turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUT.ma numesc Cezar am o problema cu turbina .cred ca este infundata nu trage cum trebuie .precizez ca am mers fara actuatorul stricat 7-8 luni.asa am cumparat-o si vreu sa o dau jos si sa o curat ,nu stiti un site ,poze sau niste informatii ce m-ar putea ajuta la demontat turbina.nu prea ma descurc cu banii . adica sa dau vreo 400 ron la curata .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaszdaniel1988

Salut . Am inteles ca daca mergi mult cu motorul cat de cat turat (3000-3500 rpm) si in regim de autostrada se curata singure . Stie cineva sa imi zica daca este adevarat acest lucru ? Ms. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbarea miezului turbosuflantei, a intervenit o problema la turbo. Acesta nu mai intra decat dupa 3000 de roatii. Mentionez ca am verificat toate furtunele sa nu cumva sa fie vreunul spart si am curatat intercoolerul.

Care ar putea fi cauzele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reglaj incorect actuator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate regla acest actuator, pentru ca pe test imi zice ca am presiune mica la turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune eroarea exact cum apare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg azi cu masina sa imi faca un test in mers la unul dintre baietii recomandati pe acest forum din timisoara si atunci o sa revin sa va zic exact ce eroare apare.

 

Daca imi poate recomanda cineva pe unul dintre ei, astept pareri. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa iti faca si un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost cu masina la test si uimitor nu apare nici o eroare.

Dar in schimb sa descoperit ca racitorul de gaze este fisurat si scapa presiune, de aici apar si celelalte probleme (fluiera turbo mai tare decat normal, se aude un fasait si nu intra tot timpul la cate ture ar trebuii sa lucreze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Este cineva pe acest forum (mecanic cu experienta) care poate verifica o problema cu limp mode/turbina si pe care il pot contacta? Bineinteles ca va fi contra cost. Masina este VW Golf TDI 1.9 110 CP. Specific ca sunt din Bucuresti.   

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,cauta-l pe Cipos,el te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

La masina de la profil, in momentul in care accelerez si calc ambreiajul sa schimb treapta, se aude un sunet ciudat, gen https://www.youtube.com/watch?v=yDk7A1-i0Qo .

Se aude mai incet decat in filmulet si nu face de fiecare data, cateodata face, cateodata nu.

Masina are 181.000 km si nu s-a umblat nici la turbina nici la ambreiaj, si in afara de zgomotul ala ciudat care apare uneori, merge cum trebuie.

Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un fluierat de turbina. Parca ating eliciile in carcase. Vezi daca si cat joc are axul de la turbina,pe partea de admisie aer.Vezi si daca e ulei in exces.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare un fluierat de turbina. Parca ating eliciile in carcase. Vezi daca si cat joc are axul de la turbina,pe partea de admisie aer.Vezi si daca e ulei in exces.

Din ce am mai citit, pare a fi ceva cu wastegate-ul, http://www.youtube.com/watch?v=L4FPX_XOkx0 cam asa face, doar ca mult mai incet, aud doar cu geamul deschis sunetul, si doar ocazional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate,daca ai umblat la tija actuatorului. Un LOG pe grupurile 3,10,11  te-ar ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca ultima turbina cu wastegate pusa pe diesel a fost pe motorul AGR de la Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am si eu o problema

de curand am observat ulei intre turbina si motor

am fost la mecanic si mi sa spus ca ar fi vapori de ulei care ies pe la garnitura de evacure a turbinei si de acolo se prelinge in jos spre baia de ulei

tin sa mentionez ca mi sa verificat axul turbinei si mi sa zis ca nu am joc si ca ca nu curge nici pe la chiulasa sau pe la garnitura capaca culbutor

aceeasi chestie cu vapori de ulei mi sa spus ca s eintampla si la supapa de evacuare de pe capacul de la culbutor, pt ca si acolo vazut ceva gen ulei

se poate ca aceea sa fie cauza pe la garnitura de evacuare a turbinei sa se formeze vapori de ulei, se poate remedia cumva, pt ca la service mi sa spus ca daca o schimb o sa-mi dea pe la egr sau prin alta parte

eu am un polo 1.4tdi, 59kW, 2008 si am 101000 km

multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce numesti tu "supapa de evacuare de pe capacul de la culbutor"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

La masina de la profil, in momentul in care accelerez si calc ambreiajul sa schimb treapta, se aude un sunet ciudat, gen https://www.youtube.com/watch?v=yDk7A1-i0Qo .

Se aude mai incet decat in filmulet si nu face de fiecare data, cateodata face, cateodata nu.

Masina are 181.000 km si nu s-a umblat nici la turbina nici la ambreiaj, si in afara de zgomotul ala ciudat care apare uneori, merge cum trebuie.

Are cineva vreo idee?

La fel face si a mea dar cel mai clar in treptele 3 si 4 . La turatia in gol nu se aude nimic. Am cautat explicatii dar nu am gasit nimic clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flly & alexdiaz

 datorita presiunii prea ridicate, fie din cauza scurtarii tijei ( tuning de 2 lei, ori reglaj gresit) fie din tuning de calitate, in momentul cand dupa o accelerare brusca se reduce acceleratia brusc atunci acea presiune formata/acumulata intre turbo si motor trebuie sa scape undeva, si in cazul vostru acesta presiune scapa trecand prin turbo ( partea admisie/compresor) in directia filtru de aer.

 

La trecerea curentului printre paletii turbinei apare acest fluierat, care de multe ori are o rezonanta metalica datorita vibratiilor paletilor turbinei.

 

Urmari: Debimetru incarcat cu ulei, ax turbina rupt, intercooler deteriorat, furtune crapate.

 

Remediu: - reglarea lungimei tijei actuatorului pana overboosturile se reduc sub 0,1 Bar.

                - montarea unui Blow-Off-Ventil  daca este posibil la diesel nu stiu deoarece nu ma intereseaza tuning.

 

Bafta

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!