Jump to content

Variator Lumini Bord


SORAN
 Share

Postare recomandată

Am vazut persoane care si-au montat ulterior variator la modelele de Octavia care nu au din fabrica. Am inteles ca nu e complicatie prea mare cumperi rotitza si se mai trag niste fire. Spuneti-mi si mie la cine sa ma duc sa faca aceasta operatie si eventual daca v-ati facut cat v-a costat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta intrebare. Si pe mine m-ar interesa. Cineva detine know-how-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am montat variator de lumini, lumini avertizare in usi si am schimbat toate becurile din masina cu albastru+rosu (ca la vw).

Variatorul vechi (cel cu o singura rotita, doar pt faruri) se arunca :)

Variatorul nou costa ~180ron la BradyTrade + cateva zeci ron montaj. Nu este complicat. Cam scump variatorul totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ti-ai pus pana la urma :D Esti perseverent. O sa-mi iau si eu variatorul, parca la porsche cand am intrebat acum cateva luni, era mai ieftin. Dar nu mai sunt sigur. O sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce-o sa faceti cu variatorul (ce nume, d-le?) ala?

Eu il am...in afara ca l-am actionat in joaca de 2-3 ori in anul in care am luat masina..nu l-am folosit la nimic. Intensitatea luminarii in bord o tin la maxim...verdele nu te deranjeaza niciodata...nu e strident.

Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi dar cred ca economisind 200 lei iti poti dota masina cu alt extras...cu mai multa utilitate...de exemplu, un tempomat (nu cu 200lei), sau niste boxe adevarate pe componente etc-astea merg si la 200lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De exemplu, eu am nevoie. Mi-am schimbat ledurile din bord in alb-rosu. Poate ca mai sunt si altii in situatia mea... :)

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce-o sa faceti cu variatorul (ce nume, d-le?) ala?

Eu il am...in afara ca l-am actionat in joaca de 2-3 ori in anul in care am luat masina..nu l-am folosit la nimic. Intensitatea luminarii in bord o tin la maxim...verdele nu te deranjeaza niciodata...nu e strident.

Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi dar cred ca economisind 200 lei iti poti dota masina cu alt extras...cu mai multa utilitate...de exemplu, un tempomat (nu cu 200lei), sau niste boxe adevarate pe componente etc-astea merg si la 200lei).

Ai dreptate intr-o oarecare masura. E cam scump pentru o functionalitate asa de banala. Dar sa te urci intr-o tour noaptea sa vezi ce chioara e lumina in bord. Un verde spalacit si pal :( Eu tare as vrea macar sa-i maresc intensitatea daca nu si culoarea absolut neinspirata a ledurilor (asta e alta mancare de peste, s-a discutat si ras-discutat pe tema asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E drept ca nu am vazut cat de puternica e lumina in bord la Octavia Tour...am condus un model doar ziua...

Inteleg insa de la tine ca e ceva mai steasa lumina.

Verdele e culoare traditionala la Skoda...asa a fost si asa va fi...as long as Skoda will exist...I guess.

Cea mai buna combinatie de culori mi se pare cea de la Audi...ace rosii cifre albe...insa ma gandesc ca e tarziu sa desfac batranica mea pentru asemenea fantezii...mi-e ca m-as putea trezi cu niste greierasi pe cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verdele e culoare traditionala la Skoda...asa a fost si asa va fi...as long as Skoda will exist...I guess. >> Sincer, la noul Superb au renuntat la verdele clasic !

...insa ma gandesc ca e tarziu sa desfac batranica mea pentru asemenea fantezii...mi-e ca m-as putea trezi cu niste greierasi pe cap. >> eu am operat schimbarea si te anunt ca nu a venit nici macar un greier odata cu noile lumini de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate intr-o oarecare masura. E cam scump pentru o functionalitate asa de banala. Dar sa te urci intr-o tour noaptea sa vezi ce chioara e lumina in bord. Un verde spalacit si pal :) Eu tare as vrea macar sa-i maresc intensitatea daca nu si culoarea absolut neinspirata a ledurilor (asta e alta mancare de peste, s-a discutat si ras-discutat pe tema asta)

Variatorul NU va mari intensitatea luminilor ci doar o va reduce inspre zero. asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare asa sa fie? De unde stii ca la tour nu e cumva oprita variatia luminozitatii undeva pe la jumatate si nu la maxim, asa cum spui tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare asa sa fie? De unde stii ca la tour nu e cumva oprita variatia luminozitatii undeva pe la jumatate si nu la maxim, asa cum spui tu?

Daca nu exista variatorul atunci la led-urile din bord ajunge tensiunea maxima furnizata deci luminozitate maxima. Daca se scoate variatorul la o masina care are iluminarea bordului va fi maxima, la fel cu variatorul in pozitia de maxim. (incercat pe passat 1998 b5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, acel variator de lumini aduce rezistente aditionale pe retea, deci tensiune mai mica la bonele ledurilor=>intensitate mai mica. Inexistenta lui=> tensiunea maxima, deci luminozitatea maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare logic ce ziceti voi :) Atunci nu are nici un rost acel variator pentru ca luminozitatea din bordul oct mele e si asa destul de mica. Ma gandesc ca poate niste leduri mai performante sa rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut bordul de pe Superb facelift, e cu leduri albe la cadrane. Mi-a placut enorm si ma bate gandul ca imediat ce iese fabia mea din garantie sa-mi schimb ledurile :salut: . Ma gandesc putin la partea estetica: bordul cu alb si celelalte leduri de pe la butoane dinauntru verzi... sa vedem; mai studiez problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema era strict pentru masinile la care se schimba luminile originale (verzi) cu cele noi care sunt mult mai puternice. Cine si-a facut modificarea daca poate sa-mi lase si mie un mesaj cu o relatie, o persoana de contact care sa monteze variatorul acela!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

sal pot schimba lumina din bord la un passat?

e verde :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut mihai, se poate, detalii pe PM ca aici nu avem voie.

Va trebui sa ai variator, ca altfel o sa te rupa la ochi noaptea.

Am observat la o fabia lucrata recent ca daca scot variatorul din mufa, lumina bordului scade undeva pe la jumatate. Nu am incercat asta cu o Octavia, nici 1 si nici 2. O sa incerc cu proxima ocazie.

Deci, nu stie nimeni unde sau cum se monteaza un variator pe Octavia Tour? Promit berici... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

deci ne auta cineva cu montarea de variator?si eu am montat leduri bord rosii ,sunt cam deranjante cand mergi mult noaptea dar arata beton...,au si tensiunea de alimentare mai mica ,cele rosii Stie careva de unde se comanda doar luminile din bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deoarece mi-am schimbat farurile cu unele cu proiectoare a trebuit sa-mi schimb si butonul de lumini cu unul cu pozitie pentru proiectoare. Toate bune doar ca noul buton are incorporat si un buton pentru reglajul intensitatii luminii care din pacate nu functioneaza. M-am uitat sa vad daca exista vreun fir in plus in instalatia masinii de unde a provenit butonul si care ar putea duce undeva, doar ca NU EXISTA. Instalatie este exact la fel ca cea de pe masina mea.

Acum intreb: exista vreo setare din VAG pt a activa acel potentiometru, sau altceva care trebuie facut ca sa mearga acel reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, potentiometrul incorporat in butonul de luminii, a fost la masinile mai vechi (Octavia SLX/Classic), insa la Octavia1(Ambiente, Elegance, Style, etc.) e un potentiometru langa acela de reglare a farurilor, exact la fel.

Asa ca nu stiu cum s-ar putea lega sistemul vechi la sistemul nou, insa e posibil. :D

post-28197-1267188976_thumb.jpg

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de la o Octavia mai veche e luat. Acum nu stiu cum sa-l fac sa mearga pt ca instalatia electrica la cea veche e identica cu a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrabare, oarecum :) . Stiu ca la Octavia 2 se poate activa optiunea ca bordul sa fie iluminat imediat dupa punerea contactului. Exista aceasta optiune si ptr Octavia 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!