Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

aparent nu ai citit bine... o sa mai specific din nou faptul ca pe stopurile de pe portbagaj NU EXISTA LEDURI din fabrica..acestea trebuie montate ulterior pentru a face aceasta modificare...deci in concluzie daca nu ai o piesa...cum poti sa te folosesti de ea? Trebuie puse leduri...daca vrei doar pozitie..pui doar rosii ..daca vrei si semnalizare pui bicolore..si evident ca iti trebuie alimentare separata pentru semnalizare si pozitie...

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

AM SI EU O INTREBARE...se poate gasi si schimba numai geamul de la stopul spate la passat 2006...sau trebuie sa schimb stopul cu totul???ma refer la stopul de pe aripa...l-am gasit spart in parcare,dar spart-nu crapat :(( :blink:

RASPUNDETI_MI si mie urgent va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry..nu ai sa gasesti asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADICA ...trebuie sa schimb stopul cu totul???aveti cumva si idee cat ar costa unul de la dezmembrari??

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. 450 - 500 ron este unul nou! Unul prin dezm probabil este vreo 3 mil.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de informatie :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am si eu o problema, cineva in parcare mi-a spart geamul la stopul de pe aripa dreapta. Am gasit la reprezentanta(in Italia) stop cu totul, nou, 130 € dar nu stiu sa il montez. :icon_redface:Ma poate ajuta cineva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu. Deschizi portbagajul si ai sa observi o bucata de plastic/cauciuc care vine Pe rama portbagajul si lipit de lateralul stopului. Tragi de ea inspre interior si ai sa descoperi o pilita de plastic care tine farul. Mare grija ca acea piulita e foarte fragila, daca nu merge desfacuta cu mana, poti folosi o tubulara, dar cand o pui la loc, o strangi doar la mana. Mi-au plesnit 2(cea oroginala si una cumparata) pana sa imi dau seama ca se strange doar la mana. Pe urma tragi de stop cu grija, el ma este prins undeva in aripa prin 2 picioruse din plastic si care au atasate 2 cleme metalice. Trebuie tras de stop in mai multe directii pana iese de acolo. Bafta

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A??? Caal-Shto - din ce film ne povestesti mai sus? Glumesc, procedura, cel putin la masina din semnatura, nu seamana cu nimic din ce zici tu: pe capitonaj, in portbagaj, in spatele stopului, se poate observa o decupare - gura de vizitare, se trage de acea bucata si astfel ajungi la partea din spate a stopului!

Mai intai desfaci mufa dupa care sunt 3 piulite, se desfac cu o cheie tubulara de 10 sau 12 si stopul o sa iasa foarte usor! Simplu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eu ma refeream la variant. la sedan nu stiu cum e :P

si cum el nu a zis ce are, am presupus ca o fi cam la fel la amandoua versiuni

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati, masina din semnatura este variant, iar treaba cu capacul pe interior este doar la stopurile pe portbagaj. Pe stopurile din aripi cred k tre sa desfac o bucata din cheder si apoi sa vad daca gasesc vro piulita ceva. Momentan nu am avut timp sa ma uit. Cand am sa incerc o sa va anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se desface nici o bucata de cheder. Am schimbat eu ambele stopuri si stiu ce zic. e o bucata de plastic care are si un ochi de pisica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti, imi poate spune si mie cineva cum se dau (desfac) stopurile de pe spate la Passat B6. Un secment din cercul de leduri de pe pozitie(spate) nu se aprinde si ma enerveaza la culmea. Cum a-si putea sa dau stopul jos si sa schimb ledurile, asta in cazul in care se pot schimba. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor,

am o rugaminte, cine ma poate ajuta cu informatii cum pot schimba stopul frina de pe luneta ( model variant ) am observat ca nu se mai aprinde dar nici eroare de bec ars nu am ...

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e variant, e cum a spus caal-shto mai sus cu bucata de plastic-cauciuc cu un ochi de pisica pe ea.deschizi portbagajul si o sa-l obeservi. la sedan nu stiu cum este. cred ca domnul D@ny stie. iar despre leduri sarputea sa gasesti pe la baieti pe forum sa le schimbi...intreabal pe criv daca te poate ajuta.

Modificat de razvan3c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie careva care este codul pentru proiectoarele de ceata din fata? Ma intereseaza ambele coduri (dr si st) desi mi-a crapat doar cel din dreapta. De asemenea poate stiti si unde gasesc unul din dreapta la un pret decent (ca la reprezentata e pe la 500ron si m-am saturat de cate o se sparge sa dau o gramada de bani numai sa fie OEM).

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

razvan3c fac referire la al 3-lea stop de frana cel din eleron ( modelul variant )

acel stop nu stiu sa-l desfac

Modificat de BV19BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, imi poate spune si mie cineva cum se dau (desfac) stopurile de pe spate la Passat B6. Un secment din cercul de leduri de pe pozitie(spate) nu se aprinde si ma enerveaza la culmea. Cum a-si putea sa dau stopul jos si sa schimb ledurile, asta in cazul in care se pot schimba. Multumesc anticipat

Si eu astept un raspuns aici. As aprecia daca ar putea cineva sa ne ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu cred ca avem acces prin spate, ca la un schimb de becuri. Posibil doar cu dezlipirea geamului.... scoaterea oglinzii, dupa care ai acces la leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare ar fi: cum pot schimba led-urile arse? (procedura de inlocuire a acestor

Postez si o poza...

Multumesc anticipat

post-28590-0-03848600-1338405891_thumb.j

Modificat de KTA87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic mai bine sa iti cumperi un stop de la dezmembrari.

Cred ca gasesti ceva in jur de 150 RON, pe urma faci un polish la ambele ca sa nu apara diferente ...

Altfel trebuie sa fii atent sa cumperi LED-uri care sa aiba aceasi intensitate a luminii, trebuie sa demontezi LED-urile ... sa le montezi pe cele noi.

Mai mult, ca sa ai acces la LED-uri ai doua variante: ori dezlipesti lentila/geamul, ori tai in partea din spate.

Un DIY in care se arata cum se procedeaza este aici.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BV19BBY

Sal.,

Uite aici 2 poze din ELSA .

post-20331-0-95145600-1338995158_thumb.jpost-20331-0-98205100-1338995176_thumb.j

Sper sa te ajute .

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @DRI@N,

Multumesc pentru informare, de mare ajutor

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,

Ma ajuta si pe mine cineva ?

cum demontez stopurile la un passat din 2009 break ?

Poate stiti un tutotial cu sa dau jos stopurile, ca nu ma reusit sa ma prind si nu vreau sa trag de ele si sa rup ceva pe acolo

Muttumesc anticipat

Cu repsect pentru tot ce faceti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat. Citeste pag. anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!