Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

Vine si filmuletul cu amandoua . Sper sa nu iau ban pana atunci :icon_thumright:

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat si eu cu stopurile :)

Timp de lucru 10 ore fara exagerari .

Pret piese : aprox 100 ron

Materiale folosite :

40 leduri 180 grade

1 dimmer

5m de cablu

6 conectori electrici

1 spiral 1mm

Bormasina electrica mica , de mana (trebuie sa ai diferite capete , de spiral , disc pentru taiat ...etc. ), cu una normala nu faci nimic , trebuie sa lucrezi prea fin si cu una normala sigur nu merge .

post-6376-1250577298_thumb.jpg

post-6376-1250577312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog saq verificati la voi daca se intampla urmatorul fenomen :

Puneti pozitiile apoi treceti pe faza scurta si rugati pe cineva sa se uite la stopurile spate daca isi schimba intensitatea !

La mine cand comut intre pozitie si faza scurta stopurile spate ( ledurile care se aprind pentru pozitie - nu cele pentru frana) se aprind pentru 1-2 secunde putin mai tare apoi revin la intensitatea normala .

Initial am crezit ca este de la instalatia de xenon insa am decuplat balastrurile si ce mai era pe acolo si tot asa face , de modificat am mai modificat cu vag-comul sa se stinga centru la pozitie pentru a ramane doar un cerc , o fi si din cauza asta sau este un alt defect ?! Sau poate asa fac ele , ramane de vazut .

Inca o rugaminte : cei care raspuns sa scrie daca au sau nu modificate pozitiile spate pentru a se aprinde doar un cerc ! (ma gandesc totusi sa nu fie cumva de la acesta modificare )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D@ny,

verifica sa nu ai setate aceste optiuni (sau sa fie modificate ca cele de pe fata http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1077418 - post#61)

{Central Electronics}

Control Module Coding

Select 09 (Central Electronics)

Long Coding -> Function 07

Byte 03 Bit 7 Rear Lights (1 = Back Light/Brake Light dimmed / 0 = Back Light dimmed)

Byte 09 Extra Function: Brake Light left/right Rear as Parking Light (Standard: 18%)

Byte 10 Extra Function: Rear Fog Light left/right as Parking Light (Standard: 12%)

Byte 12 Extra Function: Rear Parking Light left/right (Standard: 0%)

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cum sa verifica cu vag-ul , modificarea a fost facuta la voinea , stiu ca a schimbat bitul 9 in valoarea 0% si atat .

Ideea este daca si la altcineva face tot asa !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am dezactivat centrul la cele mari insa nu are absolut nici o legatura . Ceea ce ai tu este o fluctuatie de tensiune pe alimentarea stopurilor modificate . Iti trebuie un stabilizator calculat pentru tensiunea si consumul de care ai nevoie acolo .

E posibil ca si dimmerul folosit sa iti fac probleme din cauza consumului.

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si eu cu stopurile :icon_thumleft:

Timp de lucru 10 ore fara exagerari .

Pret piese : aprox 100 ron

Materiale folosite :

40 leduri 180 grade

1 dimmer

5m de cablu

6 conectori electrici

1 spiral 1mm

Bormasina electrica mica , de mana (trebuie sa ai diferite capete , de spiral , disc pentru taiat ...etc. ), cu una normala nu faci nimic , trebuie sa lucrezi prea fin si cu una normala sigur nu merge .

de unde le-ai alimentat???5 m cabluu??? si pemunde le-ai dus acele cabluri??? ce ai desfacut la masina??

Apropo stopurile cum le-ai desfacut sa ajungi la acel suport pentru leduri???

Modificat de ertypolys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se intampla urma torul fenomen...lumini stinse...pun contactul... ledurile montate de mine in stopurile spate palpaie slab de 5 ori. Se mai intampla la cineva fenomenul asta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca si dimmerul folosit sa iti fac probleme din cauza consumului.

Nu are nici o legatura dimmerul cu stopurile spate , alimentarea pentru stopurile modificate este luata de la alimentarea numarului spate deci ....

Am mai verificat la @Ovidu si tot asa face deci posibil ca asa sa faca ele !

de unde le-ai alimentat???5 m cabluu??? si pemunde le-ai dus acele cabluri??? ce ai desfacut la masina??

Apropo stopurile cum le-ai desfacut sa ajungi la acel suport pentru leduri???

Alimentare : iluminat placa inmatriculare spate

%m de cabblu , cam da , trebuie sa il plimbi destul de mult .

Cablurile din capacul portbagajului spre interiorul polrtbagajului ao fost trase prin "stalpul" portbagajului (bara care sustin portbagajul dreapta-stanga)

De desfacut se desface:

1. capitonajul din dreapta ; sunt doua cleme , si cateva clipsuri .

2. capitonaj capac portbagaj ; doua sau trei torxuri , si restul clipsuri .

Pentru a ajunge la suportul ledurilor ori de desfaci prin fata insa iti trebuie un feon industrial (1500+W) sau decupezi prin spate , gasesti in paginile anterioare materialele necesare .

La mine se intampla urma torul fenomen...lumini stinse...pun contactul... ledurile montate de mine in stopurile spate palpaie slab de 5 ori. Se mai intampla la cineva fenomenul asta??

Tu ai luat curent tot de pe numarul spate ?

La mine nu se intampla acest fenomen !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Tot de la numar am luat si eu alimentarea. M-am gandit ca poate e de la computer..cand pui contactul face testarea sa vada daca nu este vreun bec ars...si am zis ca poate da niste impulsuri..si de aici fenomenul respectiv...dar nu sunt sigur ca de la asta este.

Si astea sunt stopurile melepost-10346-1251358709_thumb.jpg

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar tu cum ai procedat?? dupa cite am inteles pot deslipii "sticla" exteriora cu o surubelnita chiar, nu se crapa?? tu cum ai procedat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de dezlipit se dezlipesc numai la cald !!

Eu le-am taiat prins spate dar cred ca mai usor/frumos era sa le desfac sticla la cald .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am promis ca revin cu poze si film cu ambele stopuri :

post-32123-1256239442_thumb.jpg

post-32123-1256239454_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare nu se gasesc si pe internet aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt , dar cam scumpe , am vazut la un mom dat in jur de 1000 ron pe cand o modificare asa cum am facut si eu nu te duce la mai mult de 100 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unde? Eu as fi dispus sa platesc sincer sa fiu. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1000 ron probabil cu tot cu stopuri. numai stopurile stock sunt 600 ron. iar astea cu semnal pe ele sunt unicat momentan :blink:

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , imi plac foarte mult cum au iesit stopurile tale iuly1209 , mai ales ca ai pus si semnalizarile acolo nu doar simple leduri rosi , unde crezi ca as putea sa imi fac si eu ..sincer sa fiu nu cred ca m-am descurca atat de bine singur ! poate ma indru-mi la cineva .. mersi mult ..oricum super frumos au iesit ale tale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si multumesc pt aprecieri . te pot ajuta cu stopurile , vezi ca ti-am dat PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cineva din Timisoara sau Satu Mare care ma poate ajuta si pe mine cu stopurile de pe portbagaj sa le modific? is cam praf la electronic ....

Modificat de Casper_bvl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am si eu o intrebare la voi.

Am dat lampile de pe capota portbagajului la modificat in urmatorul fel:

Vreau ca pe cercul din jurul lampilor de ceata respectiv mers inapoi sa se monteze leduri cu 2 faze si anume pozitie si ceata.

Acum este urmatoarea problema :

In centrul lampii din stanga unde se afla acum ceata se va monta sticla alba pentru a putea face se se aprinda mersul inapoi in ambele parti atat St. cat si Dr.

Problema mea este urmatoarea :

Cum sa fac sa se aprinda ambele becuri fara a face modificarea din "vag com" care le aprinde pe ambele deoarece ami trebuie sa ramana si instalatia pentru ceata care o voi folosi la alimentarea ledurilor ?

Ce stiti daca voi lega si becul din St. de la soclul celui din Dr. va merge, sau vor aparea erori gen bec ars, sau calculatorul le va opri deoarece va sesiza un consum mul mai mare fiind doua becuri de 21W in loc de unul singur ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, ma indoiesc ca fara o modifocare din vag sa pacalesti calculatorul. Cu siguranta va da eroare daca legi becul de marsarier in paralel cu cel de ceata si tot asa va da erori daca becul de ceata il legi direct la circuitul de leduri.

Oricum asteptam sa postezi modificarile si metoda de conectare pe topicul - stopuri spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N, deci tu practic vei avea 2 becuri de 21W pe mers inapoi si LED-uri pe ceata si pozitie (vorbim de lampile de pe portbagaj), corect?

Problema e in felul urmator: calculatorul sesizeaza lipsa unui consumator si da eroare de bec ars.

Daca apare un consumator in plus, calculatorul nu vede acest lucru. Pentru limitarea curentului exista sigurantele. Deci pentru lampile de mers inapoi nu vei avea eroare.

Dar vei avea eroare pe lampile de ceata, din cate stiu eu (aici nu sunt f sigura, daca altcineva are o alta parere/experienta ref la eroarea pe lampile de ceata sunt chiar curioasa daca am sau nu dreptate) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!