Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

Presupun ca dadea cu spatele, nu? Chestiile alea rosii de sub lampile de marsarier sunt doar reflexii, ochi de pisica. Si eu m-am minunat ce bine arata masina mea luata din spate in pozele de la radar :))

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur era in marsarier si am postat poza, tocmai pentru ca cineva, intr-un post anterior, cerea acest lucru - ca lampa de marsarier sa fie dublata. Adevarul este ca arata super frumos asa, cu simetrie la ambele stopuri, dar ma intreb ce a facut ca lampa de ceata, pentru ca portiunile lungi de pe stop sunt, asa cum ai spus si tu, ochii de pisica. Oricum poza este foarte interesanta si prezinta cam ce ne-am dori toti cei de pe aici, repet, o simetrie a stopurilor. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca eu am desfacut stopurile...vb in cunostinta de cauza....ca sa aveti 2 lampi albe pe spate trebuie luata sticla aia alba(ma refer la toata oglinda din stop) de la un stop de marcheariere si inlocuita cea de ceata, rosie.. Spun asta pt ca vazusem un post de la golf 5 unde erau 2 plastice unul alb si unul rosu unul peste altul...si doar trebuia data jos cea rosie. Din pacate la B6 nu se poate asa.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, bine...o sa faca cineva si asta, dar daca vom avea 2 becuri pe marsarier, unde punem becul/becurile de ceata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai facem ca la Passat CC :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si la treaba cu becurile de ceata... in prima faze trebuie facute ambele albe, pt marsarier...buun...apoi in oglinda aia de la ambele stopuri...se pun niste leduri rosii hi power care sa se aprinda pe ceata...si am rezolvat problema:D simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce parere aveti voi...insa mie mi se pare ne-ok sa fie un cerc plin si un cerc gol...

Ori sunt ambele goale ca la CC... ori sunt ambele pline ca la seat, alfa romeo, corvette :P etc.

Modificat de mariovenera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa puna cineva 2 poze cu un spate de CC noaptea, o poza cu marsarierul si alta cu luminile de ceata.

Eu, unul, nu am vazut cum se aprind stopurile la CC si sunt curios.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt poze cu luminile de la CC http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4329175 Dupa cum am mai spus am o banuiala ca este destul de dificil sa se faca pe B6 luminile ca la CC datorita constructiei stopului...

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopuri aprinse:

DSC00035.jpg

Stopuri de ceata spate aprinse:

DSC00036.jpg

- mijlocul la stopurile de ceata sunt luminiile de marsarier

- mijlocul la stopurile normale de frana sunt semnalizarile (ca la golf 5)

Ce-a zis mariovenera nu e greu de realizat, dar ar insemna ca unde vrem sa punem actualele lumini de marsarier sa fie leduri rosii care sa fie pe post de: 1. pozitie si 2. stop de ceata, iar conturul lor sa fie 2 randuri de leduri, unele rosii pt pozitii, si altele albele pt cand vrem lumina sa dam cu spatele.

Bine e usor de zis, nu stiu cum e la facut, ca acolo implica multa, multa migaleala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza interesanta:

DSC01819.jpg

este un passat cu specificatii americane importat in spania. daca nu gresesc este un 3.6

si de aceea are lampa din stanga (de pe haion) alba.

proprietarul este destul de activ pe vwvortex.

ma repet, daca doreste cineva lampa respectiva alba, o dau eu la schimb cu una obisnuita (rosie, pentru ceata). din cate stiu, se demonteaza usor, e prinsa in 2 suruburi.

sau o vand, pentru cat costa una noua la dealer. (masina este noua, impecabila, are 8.000 de km).

lampa poate ajunge in bucuresti dupa sarbatorile de Paste.

instalarea presupune anularea cetei si - daca nu gresesc - nu este nevoie decat de o banala recablare a pinilor din controler.

hmmm, desi ce am vazut mai sus imi da alta idee. ... ca sa fie ok si cu legea, banuiesc ca s-ar putea monta leduri rosii in jurul luminii albe si care sa se aprinda pe post de ceata.

stiu ca nu e sectiunea de vanzari, dar data fiind natura cazului, eu zic ca se poate face o exceptie.

raspund mail-urilor la cata.radoi@gmail.com

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu unul in trafic care avea stopurile de pe portbagaj aprinse...fainut...nu am avut timp sa-l opresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu inteleg la ce te referi... la faptul ca se aprinde ceata pe ambele parti? Sau...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la faptul ca intr-un fel sau altul (prin VAG COM sau taierea unui fir) se pot deconecta ledurile de pe pozitie din centrul stopului...sa ramana doar cercul exterior aprins...uita-te cu atentie la poze si la ce scrie acolo si o sa intelegi despre ce vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pe scurt, ca poate uni stau prost cu limba engleza :cool:

TODOSINGLEDONUTS.jpg

[Select]
[46-Cent. Conv.]
[Coding-07]
[Long Coding Helper]
[Byte-12]
DEC: 15 Will show as a default, you will have to change it to 40.
Click in binary and the codes will itself.
[Transfer Coding/Do It !]
That's it...

Cam asta ar fi procedura ...iar din cate am inteles pe vwVortex nu depinde de unde ai cumparat masina, ca codarea e la fel pt stopurile de pe caroserie :lol:

(se vorbea ca ar tine numai daca ai EU tailights, iar pt NA taillights trebuie taiate/deconectate niste fire)

Azi e intalnirea saptamanala din oras, asa ca o sa incerc cu un coleg cu vag-com-ul (daca vine cineva) sa vedem ce iese :P

Daca nu, maine-poimaine la Albota :blink:

P.S.: Nu trebuiau posturile astea sa fie in topic-ul Stopuri Spate Pe Portbagaj ?! ...tratam in mare aceiasi problema, modificarea stopurilor la B6 dupa un model sau altu' :Driver:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! CE NU AM INTELES este DE CE ar vrea cineva sa taie un fir, ca sa obtina "mai putin" decat a avut inainte pe masina...mmm... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paaaai ... si eu sunt de aceasi parere. Unii doresc sa faca modificari la masina sa devina mai "smecheri", altii pentru un nou look. Eu personal prefer sa ramana masina in starea cat mai originala, pana la urma daca o masina ajunge sa aiba 30-40 de ani - se "puncteaza" piesele/look-ul orignial si nu "chestii-trestii" montate" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceva poze din timpul modificarii stopurilor.Nu am mai urmarit de ceva vreme topicul si vreau sa il felicit pe Seby pentru efortul depus . As avea doar de adaugat ca ar fi fost mai bine daca foloseai led-uri SMD in loc de leduri normale pt a pastra look-ul original.

Pentru cei care vor sa isi faca singuri am gasit un tutorial pe net cu stopuri de Jetta , este in germana.. Nu este facut de mine asa l-am gasit.

Tutorialul are 8mb vi-l pot trimite pe mail . Aici nu il pot pune

post-32123-1241383509_thumb.jpg

post-32123-1241383521_thumb.jpg

post-32123-1241383535_thumb.jpg

post-32123-1241383540_thumb.jpg

post-32123-1241383548_thumb.jpg

post-32123-1241383557_thumb.jpg

post-32123-1241383566_thumb.jpg

post-32123-1241383747_thumb.jpg

post-32123-1241383757_thumb.jpg

post-32123-1241383769_thumb.jpg

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt apreciere. Am vrut si eu sa folosesc tot SMD dar mi s-a parut mai usor de realizat cu leduri normale....de fapt nu sunt chiar normale, pt au unghiul de dispersie 170 grade, deci au lentila scurta, aplatizata. Oricum felicitari si tie si ma bucur ca ai postat si cateva poze din timpul executiei. Eu nu am apucat sa pozez pt ca ma grabeam sa termin treaba mai repede. Am o intrebare totusi...de unde le-ai alimentat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Tutorialul are 8mb vi-l pot trimite pe mail . Aici nu il pot pune

In primul rand multumim pt poze!

Sunt exact ce trebuie sa vedem ca sa stim cum sa ne-apucam de treaba :rolleyes:

Tutorialu' poti sa-l ridici pe http://www.dump.ro/ cu o parola "vwforum.ro" ca sa nu te punem sa trimiti 100 de mail-uri pe aceiasi chestie :biggrin:

Acolo, limitarea e 1Gb si maxim 5 fisiere :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am pus si tutorialul , vreau sa mentionez ca eu nu am taiat din ele ca in tutorial insa merge si asa.

aveti link-ul aici : http://www.dump.ro/fisiere/rckleuchtenmodi...6b7e2lR7NxFsFS3

as vrea si eu sa va intreb cum sunt grupate ledurile si daca se mai pune vreun circuit ceva ... si unde gasesc leduri SMD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:ceuameni: Exact ca in tutorialul ala am facut eu(doar ca nu am mai facut cablaj) in rest exact la fel... =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa tutorialul de mai sus nu am cum sa imi fac ca nu ma pricep . Cred ca le fac varza ;)

Asa ca ziceti-mi si mie care vrea sa imi faca niste stopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!