Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

Daca nu te grabesti...pot sa ti le fac eu...adica peste vreo luna. Doar ca e distanta cam mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O luna?????? Si cu montajul trebuie sa vin la BC?

Poti sa faci si cu leduri mici la fel ca alea din stopul mare , si nu in ultimul rand cam cat ma costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa readucem un pic in actualitate acest subiect.

Am gasit pe un forum al colegilor din Spania/Portugalia (cred conform limbei) urmatorul DIY -> HOW TO MAKT THE DOUBLE DONUTS...

dd8l.jpg

dd9.jpg

dd1.jpg

dd4s.jpg

Ledurile folosite sunt SMD-uri si tot retrofit-ul este pe "model" OEM :P

Ce pot zice, ca arate BETON :D ...pe stilul lui CC :))

:D safe

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa le-am facut eu pe ale mele . Numai ca ledurile le-am pus perfect simetric. Aici au rasucit ei cateva pe placa insa nu se vede decat de aproape.

Oricum asa trebuie facute sa iasa bine. Este mult mai greu decat pare . O mare problema este cu desfacutul. Eu am spart un stop. De atunci le dau cuiva care se ocupa de plastice si le desface la cald si fara probleme.

De asemenea nu trebuie atinse prea mult cu mana oglinzile interioare. Se sterge cromul.

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Si este cineva pe acest forum care sa faca exact ce a facut Spaniolul ala din linck-ul postat de RIDDLER ?

Dar eu as vrea sa faca cu leduri mai puternice ca sa pot pune ceata pe ele .

Ca se vede ca aia e munca de electronist nu gluma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat daca se baga cineva sa mi le faca si mie ca eu nu am rabdare si nici prea priceput nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va arat eu o lucrare a lui Iulian pe masina mea.Lucrare perfecta, nu se cunoaste ca s-au dezlipit stopurile.

Sper sa nu se supere nimeni ca e Jetta si nu Passat.

post-21205-1244107634_thumb.jpg

post-21205-1244107678_thumb.jpg

post-21205-1244107702_thumb.jpg

post-21205-1244107941_thumb.jpg

post-21205-1244107953_thumb.jpg

post-21205-1244107984_thumb.jpg

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar , frumos ... dar si pretul pe masura .... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe stiti cum e treaba aia cu ieftin si bun . Poti sa pui leduri care costa 40 ron sau leduri care costa 140 ron . Poti sa le faci sa semene cat de cat cu ce trebuie sau sa fie exact cum trebuie.

Stati sa le vedeti si pe alea cu semnal galben inclus . Asta chiar nu a fost facuta pana acum. Cel putin eu nu am vazut. Mai am de lucru 1-2 luni la ele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu daca imi fac tot cu leduri SMD imi voi face ca e altfel aspectu ...

mi s-a parut scump atunci cand mi-ai spus cat e manopera .. deasta am spus asa :icon_thumright: ai zis ceva de genu .. stopurile mele + 6 milioane ... ceea ce mi se pare enorm de mult :Driver:

iar materialele ptr stopuri costa maxim 2 milioane asta daca faci cu leduri SMD daca le faci cu leduri normale de 170grade , costa cam 1 milion

sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am spus ca mi s-a parut mie scump :P

salutare numai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se supara nimeni ca de aia e forum sa isi spuna fiecare parerea. Din cauza asta am pus primul tutorial aici dupa care a venit si Riddler cu un tutorial si mai bun.Care vrea si poate, sa isi faca am zis asta de mult dar munca patriotica nu pot face.

Despre pret nu comentez. Daca reusesti sa le faci la fel atunci poti spune daca merita sau nu.

Ca idee OEMPL.US le vindeau cu 350$ + 44$ transport + 4,5% vama + 19% tva pt Romania .Si probabil le vor pune din nou pe site curand numai ca de data asta vor fi de calitate mai buna ca cele care le-au avut si vor fi ''made in romania'' daca intelegeti aluzia.

Modificat de iuly1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca o sa le faci tu pentru OEMPL.US? :)

Si care e pretul pentru operatiune ca nu am inteles?

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca asta se intelege mai sus asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, sunt tare frumoase cele din poze dar cand esti la volan nu le vezi... :) E un moft destul de costisitor... Si daca se gaseste un neispravit sa te tamponeze din spate chiar in frumusete de stopuri? Credeti ca RCA-ul istetului va va deconta investitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam orice tuning exterior il faci la masina nu il vezi fiind la volan. Cat despre RCA habar nu am daca acopera . Chiar imi puneam intrebarea asta in legatura cu proiectoarele led de audi S6 care le-am montat in fata si care au costat dublu fata de stopuri. Normal ar trebui adusa masina la starea in care era.

Si ca sa nu fiu offtopic nu cred ca atunci cand montezi stopurile te gandesti in primul rand la ce faci daca ti le loveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doua posibilitati:

1. Cand faceti CASCO puneti acele dotari, cu acte, si platiti probabil un 10-15 Euro in plus la Casco.

2. Nu le puneti in contractul de Casco si la un accident, firma de asigurari va fi obligata sa va aduca masina la starea ei initiala, adica dotari standard.

O spun din proprie experienta. Problema e ca daca ai dotari care nu au fost in standard, la un accident va dura mai mult pana se vor remedia problemele, deoarece si timpul de achizitie a pieselor respective este mult mai mare decat al pieselor standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa revenim la stopuri iata o poza cu circuitele din interiorul stopurilor mari . Din cate am obsevat functioneaza ca un display LED programabil. Alimentate din alta sursa decat mufa masinii nu se aprind chiar daca le dai aceeasi tensiune de alimentare pe pinii respectivi.

post-32123-1244380476_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma se poate dezactiva din vag-com, sa nu se mai aprinda mijlocul stopului mare cand se aprind pozitiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu se poate, era un tutorial pt passat . Probabil aceeasi operatie merge si pe Jetta . Trebuie cineva care le are bine de tot cu vag-com si stie ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat cineva care sa le "aiba bine"...

Daca respecti indicatiile din poze, e IMPOSIBIL sa nu-ti iasa :)

Pt cei care nu stiu, aici am pus o poza cu ce trebuie modificat + procedura exacta pt a ajunge acolo, deci cei care vreti astfel de "tuning" va sfatuiesc MACAR sa incercati :rolleyes:

In caz ca nu va place sau nu va iese, refaceti la loc setarile si gata :wub:

P.S.: Cred ca o sa incerc maine dupa revizie sa-mi dezactivez la mine cercul din mijloc la aprinderea pozitie, sa vedem daca imi place :blink:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri a incercat un coleg sa faca sa se aprinda doar cercul din exterior ... a umblat din vag-com etc ... dar nimic ... nu merge ....

a facut tot felul de setari ... nu vrea sub niici o forma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... :rolleyes:

Se pare ca acesta procedura de eliminare de pe pozitie a cercului din mijloc depinde de anul de fabricatie al masinii si/sau nivelul de echipare :D

Am incercat azi sa-mi modific stopurile spate, sa incerc sa elimin cercul din interior si NU merge deoarece codul meu pt modulul 46 este de doar 20 bytes si nu 23 bytes :)

Fix "byte"-ul 12 care trebuie modificat imi lipseste :blah_:

O well, that's life... :rolleyes:

P.S.: Passat 2006, nivel Trendline.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate incearca cineva la o masina de fabricatie mai noua si ne spune si noua daca se poate sau nu ,ca sa ne linistim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai ca facem un anunt: CINE isi pune la bataie masina (fabricatie 2007-2008-2009) pe post de cobai ?! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!