Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

-baietii se plang de erori ...

-poate se "scurtcircuiteaza situatiunea" si ma uit la "ard in flacari" :D

-din ce am inteles nu o sa mai ai pt ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riddler bine ai facut k ai scotocit ai venit cu o idee super tare si in curind am sa ma pun la modificat, insa pacat ca nu exista ledurile special pt stopurile de pe portbagaj, sa nu ne mai chinuim cu asezatu lor si legatu in serie si blabla bla

Astia de la vw cred k nu au avut chef sau ce i-a apucat sa lase asa acolo liber. idiotii ce mai..

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la limbaj gen mIrc. Avertisment verbal.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-baietii se plang de erori ...

depinde ce fel de erori, am inteles ca in mare ar da rezultate...

-poate se "scurtcircuiteaza situatiunea" si ma uit la "ard in flacari" :P

trebuie doar un pic de atentie cand se executa modificarile... eu sincer cred ca se poate fara sa apelem la extinctor

-din ce am inteles nu o sa mai ai pt ceata.

acum despre faza cu se pierde "stop-ul de ceatza pe spate" am inteles citind pe-acolo la un moment dat ca va mai aparea un DIY topic cum sa-ti faci conturul "noilor" lampi de marsarier sa arate ca un stopuri de ceatza pe spate ( deci 2 cercuri in loc de 1 in prezent care inconjoara lampile de marsarier :P ) ....

eu astept sa puna si acel DIY si ma pun pe treaba ( nu fac dinainte ca dupa poate Doamne fereste am nevoie de ceatza de pe spate :icon_thumright: )

...oricum e bine ca avem un inceput ...urmeaza continuarea :P

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SIncer stopurile sunt destul de puternice, nu cred ca voi folosi vreodata stopul de ceata. Mai utile mi se par becurile de marsarier (in cazul meu) decat cel de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca o lumina in plus, noaptea, la datul/parcatul cu spatele nu ar strica.

Masina e destul de inalta la portbagaj si destul de lunga, asa ca pentru incepatori dimensiunile sunt greu de estimat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Masina e destul de inalta la portbagaj si destul de lunga, asa ca pentru incepatori dimensiunile sunt greu de estimat.

hehe mare dreptate ai, cel putin asha a fost la mine... ca la fiecare parcare mai stransa alegem din 2 variante "datu' jos dupa fiecare 10 cm si vazut cat mai e pana la bordura/masina din spate" sau "frecat reglazul oglinzilor" prin orientari excesive catre bordura :D... dar intre timp m-am obijnuit si prefer sa aleg un loc de parcare unde nu am prea multe obstacole :P

...lumina de la lampa de marsarier mie buna cand fac o parcare laterala pe dreapta, pe stanga e mai greu... trebuie sa ma ghidez dupa diferite "deformari" ale asfaltului sa apreciez distanta

oricum care s-a pus pe treaba deja si si-a modificat electrica de pe masini sa incerce sa ofere cateva impresii, poate si ceva poze cu rezultatu' final ;)

LE: mie unu mi-ar placea ceva de genu' pt stopurile de ceatza pe spate :lol:

SS855212.JPG

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina asta are ASA FRUMUSETE DE STOPURI, inseamna ca e adusa din afara (America sau unde spuneati ca exista asa ceva) sau cineva chiar a facut ceea ce ne dorim si noi?

De unde ai poza?

Ia legatura cu proprietarul, poate ne ajuta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Asa au toate, sunt portiunile din triple care au rolul de catadioptri, iar in poza par aprinse datorita blitului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt special pt astea, dar se pot adapta. Trebuie 40 de led-uri (SMD cred)

Dar daca cumperi stopurile de exterior si iei de pe ele ledurile si le pui pe cele de interior?

Eu m-am uitat si mi se pare ca sunt exact aceleasi dimensiuni, doar mai putine leduri. (iti raman si cateva de rezerva, sic)

Eu as vrea sa stiu daca pot sa trag fire spre stopurile din spate ca sa am pozitie si frana pe cele doua cercuri din interior (in genul Phaeton).

Ceata si marsarierul le-as lasa asa cum sunt (eventual as inlocui ceata, care nu o folosesc, cu marsarierul).

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:wacko: citind pe aici m-am gindit sa pun doua rinduri de leduri, unu pt sa-l leg la pozitie , si celalalt pt ceatza. si cel de cetza sa-l fac pt marsarier.

Insa sigur nu imi da nici o eroare prin bord?? cu modificarile astea???

Modificat de ertypolys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Insa sigur nu imi da nici o eroare prin bord?? cu modificarile astea???

din cate am inteles din acel DIY post si am ziso si mai sus... cu un pic de atentie nu o sa ai nici o eroare nicaieri... dar vorba unuia... incearca sa faci aceste modificari cu borna de la baterie deconnectat, iar dupa ce-ai izolat bine firele pune inapoi borna si incearca sa vezi daca merg calumea

Daca masina asta are ASA FRUMUSETE DE STOPURI, inseamna ca e adusa din afara (America sau unde spuneati ca exista asa ceva) sau cineva chiar a facut ceea ce ne dorim si noi?

De unde ai poza?

Ia legatura cu proprietarul, poate ne ajuta. :blink:

Daca iti zic ca masina asta e cumpara din RO de la Tess Sibiu ce mai zici ;) ...poate o fii de la blitzul aparatului foto, dar sincer ciudat ca s-au iluminat doar partea de jos de la fiecare stop :)

SFAT: NU incercati sa va jucati la aceste stopuri in caz ca masina dvs. mai are garantie ca dupa sar aia de la service de fund in sus si va luati adio la garantia pe electronica !

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate o fii de la blitzul aparatului foto, dar sincer ciudat ca s-au iluminat doar partea de jos de la fiecare stop :Driver:

S-a luminat doar partea de jos pentru ca doar in partea de jos sunt dispusi ochii de pisica, in rest fiind plastic rosu transparent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am desfacut in weekendul asta stopurile de pe portbagaj..si am avut o surpriza neplacuta...nu prea se pot pune leduri... o sa mai desfac odata cand o sa mai am timp sa mai studiez problema...desi nu cred ca rezolv ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23932447fullwi3.jpg

23932449fullte2.jpg

ma ce fain arata asha...

:blink: in UE si rigorile lor cu 1 lampa de marsarier :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

re guy's

cautam zilele asta pe un site din US pt diferite upgrade-uri la masina si dau peste o chestie care-mi incanta ochi ( parca as vrea sa le am si eu ;), dar nu asta e ideea ) ...BOOOM !!!! deodata observ ceva si m-a traznit o idee :)

B6_Smoked_Tails01_LRG.jpg

link

din cate observ eu, aceste stopuri "smoked" pe langa faptul ca ele sunt mai incise la culoare, vad ca NU AU sistemul European cu 1 singur bec pt marsarier si 1 singur proiector

...adica cel putin din poza arata cam cu ce vrem noi sa facem aici

le-am trimis un mail sa-mi dea ceva informatii legate despre acest produs, cu detalii si i-am intrebat express daca sunt 2 lampi de marsarier si cercul din jurul lor reprezinta proiectoarele de ceata de pe spate si astept raspuns sa vedem :angry:

...daca da, atunci nu ramane decat sa mi le comand, si dupa sa gasesc un bun electrician sa-mi modifice sistemul de fire si gata, problema rezolvata :blah:

sa speram ca raspunsul e favorabil :o

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti mai cu atentie ai sa vezi ca si acestea au marsarier, si ceata.... pe partile mici ale stopurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu in linkul ala sunt modelul EUROPEAN, intrucat sunt mentionate urmatoarele:

Notes:

- Available for Sedan or Wagon, selectable below.

- European headlight switch recommended

- Inventory varies by version.

Installation Instructions

- European Taillights

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b6smokedtails01lrgls8.jpg

-marsarier , se vede clar alb

-ceata se vede rosu .

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no atunci sa fie sanatosi astia de la UE si reglementarile lor

... o sa-mi caut sa cumpar 2 becuri simple, normale fabricate doar pt Passat-urile de US ( cu 2 lampi de marsarier ) si dupa nu ramane decat sa-mi modifice un electrician sistemul pe spate

si ....problem SOLVED :D

eu nu pot sa inteleg stilul cum se aplica normele astea UE :P

....la noul A4, am vazut clar ca au 2 becuri pt marsarier ( cei drept mai micutze ) ...nu stiu cum aveau proiectoarele pt spate dar aflu cumva si despre alea :somnmare:

oare de ce la Passat-uri au fost mai cu motz ? :offtopic:

toate cele bune domnilor ;)

Regards,

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, Riddler, in UE norma e sa ai un singur stop de ceata pe spate (nu zice nimic de marsarier).

La unele masini (respectiv si Audi) au lasat stopurile asa cum au fost gandite, dar nu au montat partea electrica si stopul de ceata de pe dreapta. D-aia ai in continuare, doua becuri pentru marsarier. (PS: Asa aveam eu pe Golf 4).

La altele (printre care si Passat), au preferat sa puna in partea dreapta in loc de stopul de ceata, pe cel de marsarier (proiectantului i s-a parut mai interesant asa probabil). Ce e ciudat, ca aceasta metoda e intalnita in general doar la marcile/modelele mai ieftine, ce initial nu aveau proiectate stopuri de ceata in masca/bara din spate, astfel incat singura solutie a fost sa indeparteze unu din becurile de marsarier.

Deci, singura solutie, sa gasim de cumparat modelul american. Eventual poate ne gasim mai multi si facem o comanda mai mare (dar sa gasim de unde).

A, si la cele americane semnalizarea e rosie (normele UE prevad portocaliu/amber pentru semnalizatoare).

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

A, si la cele americane semnalizarea e rosie (normele UE prevad portocaliu/amber pentru semnalizatoare).

pai no daca cineva gasi modelul american de stopuri ( REPET cu 2 lampi de marsaliere si conturul lor proiectoarele ) atunci noi din stopurile alea o sa folosim doar partea ce vine montata pe haion desupra la inscriptiile Model/Cilindree

practic doar alea ne intereseaza, restu' le putem lasa pe alea "stock" ( ca sa nu ne i-a sticletzi la rost ca de ce nu avem semnalizarile galbene :offtopic: )

mai ramane sistemul electric de aranjat :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad ce sens ar avea 2 lampi pentru marsarier, ca nu ai vizibilitate in spate mai deloc nici ziua, daramite noaptea. Poate la Variant se mai vede ceva, dar la berlina e horror. Ma refer indeosebi la aprecierea distantei fata de obiectele din imediata apropiere a masinii, gen 0.5 ... 1.5 metri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa marsarierului nu este pusa acolo ca sa vada soferul in spate... Numai la Dacia Berlina reuseam sa vad noaptea ajutat de lampile albe. Acum daca e bezna si trebuie sa parchez undeva unde nu sunt familiarizat, cobor, verific sa nu fie vreo teava, par, gard, pom, canal, groapa, sant etc. si pe urma indraznesc sa parchez. Sunt patit cu un mizerabil de teu metalic care mi-a zgariat bara din spate. Si am mai patit-o altadata cu marginea ascutita tot a unui teu, care de aceasta data era culcat la pamant si mi-a taiat cauciucul cand am trecut peste el. L-a taiat bine, ca nu a mai putut fi vulcanizat.

In alta ordine de idei ar fi excelent daca un coleg mai priceput ar inventa "ceva" ca sa se aprinda la franare si stopurile de pe porbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa fac un pic de lumina in povestea asta.

eu am passat cu specificatiile americane. ideea este ca in partea stanga pe spate nu are bec de ceata, ci tot de reverse.

adica daca dai cu spatele se aprind 2 becuri albe. (cum este acum si la passatul CC).

problema se pune cu ce se intampla cu partea din exteriorul acelor becuri de reverse (sau reverse + ceata, pentru cele europene).

initial am fost tentat sa cred ca sunt ochi de pisica si nu pot fi facuti sa lumineze.

insa am vazut pe vortex ca se pot conecta si aia sa lumineze.

iata cum

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4081623

:icon_thumright: si daca vrea cineva sa aiba 2 lumini albe pe reverse (desi e si un pic ilegal), ma ofer sa i-o vand eu pe a mea dupa ce o inlocuiesc cu ceata. parca am intrebat la vw si una rosie e cam 1-2 milioane.

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!