Jump to content

New Jetta Vs Ford Focus 2


aannyy
 Share

Postare recomandată

Scriu si pe acest forum un topic pe care probabil multi dintre voi l-ati mai vazut si pe alte forumuri auto. In urma cu vreo 2 luni eram convins sa iau un Focus 2 iar in urma negocierilor pe care le-am avut cu dealerul am facut ca diferenta dintre diesel si benzina sa fie de doar 400 Euro. Asa ca ramasesem la Focus 1,6 90 cp Tdci. Am amanat insa achizitionarea din motive obiective si cand sa ma hotarasc, hop ca vine Jetta cu taxe 0 si ma pune intr-o mare dilema. Jetta imi place foarte tare la design atat interior cat si exterior, calitatea materialelor, insa Focus sta mai bine la drum. Ajutati-ma sa ma hotarasc. pls. La jetta nu ma ating de diesel asa ca varianta este 1,6, 102 cp Comfortline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Jetta cu siguranta.

In legatura cu diesel vs benzina depinde cati km faci pe an si atunci te hotarasti cel mai usor.

daca faci peste 25.000 km pe an mai bine te orientezi spre diesel, daca mai putin e bun benzina.

totusi, de ce motorul de 1.6 si 102 cp si nu cel de 116 cp aceeasi cilindree?

alegere usoara :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin cele spuse de OZ .. daca faci multi km - 25 000 + + pe an, atunci mai bine te duci si iei Focusul (nu`mi sariti in cap :huh:)! Dar daca abia ajungi pana la km de revizie (15 000) pe an, mai bine iei 1.6-ul cu Jetta aferenta ! Despre diferenta de la 1.6 FSI si 1.6 .. te poti uita in topicul dedicat Golf V si vezi mai multe! 1.6-ul consuma cam mult, toata lumea o spune .. daca nu ai probleme cu benzinariile, atunci mergi pe 1.6 MPI, daca preferi economia si km cat incape du-te la Ford.

daca as fi in dilema ta .. as lua o Jetta :offtopic: ! e alta mancare dpdv design int/ext (un passat mai mic :Driver: ) si cu un efort .. mergi la 1.9 TDI, daca nu - merita si 1.6 - ul, se cumpara intr-o veselie la noi, asadar de ce sa strici tu traditia :) !

Spor si te asteptam in grupul VAG !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia Focus diesel, asta e alegerea rationala, Jetta e superba dar scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu si pe acest forum un topic pe care probabil multi dintre voi l-ati mai vazut si pe alte forumuri auto. In urma cu vreo 2 luni eram convins sa iau un Focus 2 iar in urma negocierilor pe care le-am avut cu dealerul am facut ca diferenta dintre diesel si benzina sa fie de doar 400 Euro. Asa ca ramasesem la Focus 1,6 90 cp Tdci.

Daca ai posibilitatea de a lua un turbo-diesel indiferent de casa care il face la 400€ diferenta fata de un benzinar atunci nu mai stai sa te gandesti daca faci 25000km, sau 20000km sau 15000km pe an. Il iei si gata. TDCI-urile nu sunt motoare proaste deloc. De fapt sunt HDI-uri commmonrail 2.

Despre 1.6 MPI mi-am mai spus parerea cu alte ocazii. Un motor zgomotos si gurmand.

Ca sa-ti dau un exemplu, in 2005 un prieten vroia sa-si ia o Skoda Fabia. Nu-si permitea decat o Fabia Elite 1,2 HTP 64 CP care cu unele optionale ajungea la 11500€DDP. Diferenta la Fabia 1.4i era atunci de 1500€ DDP. A inteles ca era o suma prea mare de platit pt un cilindru in plus si 200cmc. Deci urma sa ia HTP-ul.

Si in ziua in care trebuia sa dam comanda, am observat o oferta la un Ford Fiesta Comfortline cu aceleasi dotari, 4+1 usi, inclusiv culoare metalizata la 11980€DDP. Insa motorul era 1.4 TDCI 68CP. Prietenul s-a hotarat repede in 5minute dupa ce am fost sa vada masina la dealerul Ford...pentru acel ford diesel. Si nu regreta decizia nici astazi. Cu un diesel ai autonomie mare. Nu trebuie sa circuli mult, e suficient sa ai drumuri lungi si vei vedea acest lucru...

Deci...dupa cum spune si d-rive...alegerea rationala ar fi Fordul Focus TDCI.Care ma gandesc ca iti placea daca ai negociat pt el.

Insa daca designul si finisarile mai bune ale lui Jetta te atrag mai mult...atunci go for Jetta. Insa vei avea si minusul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Fieste 1.4 TDCI e _extrem_ de puturoasa, materiale cel putin dubioase, confort la drum redus, zgomot foarte mare... impresiile mele dupa un scurt test-drive (am dus-o imediat inapoi, imi facea greata). Exact aceeasi parere si despre Fiesta 1.4 80 CP benzina.

On topic: Focus votez si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In confruntarea asta Focus-ul are mai multe plusuri, singurul atuu pt. Jetta este frumusetea si nivelul de finisare.

Oricum eu raman la parerea ca Jetta nu-si merita banii. Daca nu ma insel diferenta fata de Passat este in jur de 2000 de euro (la aceleasi echipari si motorizari), si intre Jetta si Passat as alege clar Passat-ul.

Concluzia: daca nu esti fitzos, in cazul asta mergi pe Focus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, parerea mea este sa faci test drive cu amandoua, apoi sa vezi cum arata in echiparea finala(adica cate optionale poti sa adaugi la bugetul tau), dupa care reflecteaza. Succes, si sa o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as merge pe varinta cu focus. Intereseaza-te putin si ce revizii ai de facut la focus ..si cam cat costa, din cat in cat timp se fac ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti sugerez si varianta cumpararii unei Jetta aproape noua (intre 10.000-20.000 km) fabricatie 2006 din Germania.

Uita-te pe mobile. La 14.500-15.000 EUR gasesti un diesel. Fiind EUR4 taxa de inmatiriculare si drumul te costa putin. Faci o economie de circa 5.000 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum a zis si d-rive, alegerea rationala este Focus-ul. Asta daca vrei neaparat masina noua. Eu personal m-as orienta catre un SH, la 14-15k gasesti o masina de 2-3 ani net superioara focus/jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu-mi place mie la Focus Berlina este spatele oribil si din cate stiu eu Ford-ul este scump la piese si consumabile, intr-un cuvant intretinere. Legat de cealalta chestie, si eu as prefera o masina Sh aproape noua, iar legat de diferenta intre Jetta si Passat...clar as lua Passat. Eu as cumpara oricum VW deoarece sunt un fan adevarat al acestei marci. VW FOREVER!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..focus..am asa ceva (sotia) si stiu ce spun..

masina medie ideala d.t.p. d.v....value for maney!

jetta..prea scumpa!!!!!1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales pana la urma Focus 2, 1,6 Tdci, noua la 15460 E. Se compara la pret cu Jetta care benzinaru era cam in jur de 17000???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand meganul iese din discutie, si-ti zic ca a fost pe lista mea dar pe la inceputuri, dar ulterior m-am convins de masinile frantuze, in al doilea rand nu uita ca este diesel si in al treilea rand nu este chel, are destul de multe optionale, ceea ce nu are fata de Jetta este climatizarea bi-zona, airbag pt. locurile din spate, si spoturi pt. citit in spate. In rest are cam tot ce ii trebuie, inclusiv volan piele, computer bord, comenzi audio la volan, cruise control cu comenzi pe volan, scaune reglabile, volan reglabil pe doua directii, faruri de ceata, oglinzi electrice si incalzite.... si lista poate continua. Ti se pare cheala? De scaune incalzite pot spune ca e un moft care nu ai nevoie la o masina cu climatizare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele incalzite nu erau subiectul topicului...

Eu zic ca ai luat o masina corect echipata la un pret foarte corect.

Fa un calcul sa vezi cat vei putea circula cu motorina ce o cumperi din diferenta de pret. Sa o folosesti cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca era promotie la diesel si diferenta era de doar 2oo-250 E fata de benzina, cu specificatia ca la variantele pe benzina erau jante aliaj iar la diesel nu, plus vopsea metalizata. Am negociat cu dealerul si mi-a lasat vopseaua metalizata plus o alarma ca bonus, deci am ajuns sa platesc cu 200 E mai mult fata de benzina. Asa merita, indiferent cati Km fac, plus valoarea la revanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!