Jump to content

Incepator-am Nevoie De Citeva Lamuriri


liviu_ct
 Share

Postare recomandată

Va salut pe toti !

Imi cer scuze daca vreuna din problemele la care caut raspunsuri a mai fost discutata aici, am cautat in toate cele 24 de pagini ale forumului, dar nu am gasit decit indicatii care ma ajuta prea putin .

Punctez pe scurt :

- Climatronic – merge doar caldura – led ECON aprins in permanent - este cumva compresorul de vina ?

- Butonul ESP nu reactioneaza la apasare-nu se aprinde ledul si nici nu apare ceva pe bord

- Cum se deschide unitatea de cd navig din portbagaj ( Navi Plus Audi )

- Nu pot baga nici un cd in unitatea frontala ( mag. de cd-uri este in torpedou )

- Cum se scoate usita de la torpedou ( balamaua dreapta rupta )- vreau sa incerc s-o repar cu forte proprii - mi s-au cerut 6 mil pe o usa noua !!!

- Holder Cullmann ptr Nokia 6230 sau mai nou ( cullman variocom vc4 ) - de unde as putea cumpara - nu vreau bluetooth

- Cum se poate scoate bratul care tine holderul

- Antifurt roti – am doar capacelele acelea negre, fara vreo cheie , ceva .

In speranta ca nu v-am plictisit prea tare si ca voi gasi raspunsuri macar la citeva dintre problemele mele, va multumesc anticipat si va doresc numai bine la toti !

Si daca am incalcat vreo regula a forumului, va rog sa aveti ingaduinta si intelegere cu un novice in materie !

Liviu-Constanta

Audi A4 96 kW dec'03

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand iti urez "bine ai venit pe forum". :))

Cu toate ca ai cautat rezolvare la problemele tale in sectiunea 'AUDI' unele probleme se discuta pe alte topic-uri ( pentru motorul masinii tale exista aria " TDi forum' , pentru partea de securitate si entertainment exista aria ICE& SECURITY si tot asa. Fiecare subiect la locul lui.)

Cand folosesti functia "SEARCH' incearca sa cauti solutii pe tot forumul, nu numai intr-o arie. Problemele referitoate la car-kit si la partea de audio s-au mai discutat pe forum.

P.S.: poti completa profilul cu datele tale ( localitate, etc.).

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna liviu_ct si bine ai venit pe forum. O sa incerc sa iti raspund cat pot si cat stiu la unele din intrebari:

- Climatronic – merge doar caldura – led ECON aprins in permanent - este cumva compresorul de vina ?

poate fi compresorul, dar la fel de pine poate fi o problema la partea electrica de comanda (butonul sau altceva). O diagnoza cu VAG-COM ar fi indicata. Poate va intra unul din colegii din Constanta si va putea sa te ajute. Cauta si in aria de "Intalniri", vazusem parca un topic cu "intalniri (sau membrii) in Constanta

- Butonul ESP nu reactioneaza la apasare-nu se aprinde ledul si nici nu apare ceva pe bord

ESP-ul functioneaza insa in momentele in care ar trebui? Adica se aprinde intermitent in bord triunghiul ala cu semn de exclamare pe polei la plecare de pe loc sau in curbe? La fel ca mai sus, este necesara o verificare cu VAG-COM

- Cum se deschide unitatea de cd navig din portbagaj ( Navi Plus Audi )

Ce intelegi prin "Cum se deschide?" Adica cum se baga un CD in ea? Sau cum o desfaci bucati? La mine, unitatea de CD de la navi este localizata in nisa din stanga cum deschizi portbagajul si este acoperita de un capac. Unitatea propriu zisa nu are nimic de "desfacut". Are pur si simplu o fanta prin care "suge" CD-ul. Mentionez ca eu am navi din ala mic pe display-ul de la BC (BNS 4.3 parca ii spune). La tine unitatea e diferita de ce spun eu? O poza ar ajuta...

- Nu pot baga nici un cd in unitatea frontala ( mag. de cd-uri este in torpedou )

da putin mai multe detalii. In unitate nu poti baga, sau in magazia de CD-uri (nu am inteles de ce ai spus ceva de magazie)? Ce anume inseamna "nu pot baga"? Adica nu intra nimic in fanta, e ceva blocat acolo...?

- Cum se scoate usita de la torpedou ( balamaua dreapta rupta )- vreau sa incerc s-o repar cu forte proprii - mi s-au cerut 6 mil pe o usa noua !!!

Cam atata costa. Eu am vazut operatia de desfacere la mine cand mi-au montat audio-ul pe masina. Trebuie sa te uiti sub torpedou, in partea dispre consola centrala, si in lateral spre usa. Sunt niste suruburi acolo (parca mai este si unul pe centru dar nu sunt sigur). Torpedoul va "cadea cu totul...compartimentul + usa. Daca ai torpedou cu refrigerare, ai grija sa nu tragi foarte tare de el pt ca ai si conducta ce baga aer rece in el. Din ce tin minte, mai sunt niste surburi si in partea de sus a torpedoului si ai acces la ele cu usa acestuia deschisa (lasata in jos)

- Holder Cullmann ptr Nokia 6230 sau mai nou ( cullman variocom vc4 ) - de unde as putea cumpara - nu vreau bluetooth

am eu unul parca pentru 6230/6230i, trebuie sa ma uit acasa. daca esti interesat da-mi un PM si discutam, aici nu e arie de vanzari. ca idee (ca m-am interesat), partea de car kit care sta pe masina costa la reprezentanta vreo 800 EUR, iar adaptorul care este in functie de telefon si care se prinde pe brat, costa 200 EUR

- Cum se poate scoate bratul care tine holderul

:D Nu stiu. Si eu am incercat sa-mi dau seama. Cred ca trebuie desfacute "piciorusele" cu care acesta este prins in consola centrala si astfel vei avea acces la suruburi. Problema este ca, in caz ca il dai jos, se vor vedea urat gaurile de la suruburi si locul pe unde intra firele in consola centrala (prin piciorul de sus care este mai mare)

- Antifurt roti – am doar capacelele acelea negre, fara vreo cheie , ceva .

Te referi la capacelele alea de plastic care acopera fiecare prezon? Sau este vorba de niste "rondele" negre cu o gaura in centru zimtata si in care ar trebui sa intre ceva tot cu zimti (nu stoiu exact, am vazut de curand pe un Golf V asa ceva). Care este problema? Le ai puse pe masina si nu poti desface prezoanele si scoate rotile din aceasta cauza?

In speranta ca nu v-am plictisit prea tare si ca voi gasi raspunsuri macar la citeva dintre problemele mele, va multumesc anticipat si va doresc numai bine la toti !

Nu ne-ai plictisit si sper sa iti rezolvi cat mai repede problemele. M-as bucura sa iti fi fost de folos macar un pic.

Si daca am incalcat vreo regula a forumului, va rog sa aveti ingaduinta si intelegere cu un novice in materie !

Ingaduinta exista :lol: Cand o sa incalci regulile, o sa afli :lol:

Bafta multa

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa...si pentru torpedou vorbeste si cu Baracuda de aici de pe forum. E si el din Constanta dar sta in Bucuresti. A avut probleme si el cu torpedoul si stiu ca il demontase la un moment dat. Si acu umbla cu butucul de la incuietoare dupa el. :lol: :D :lol:

:D Nu stiu de ce nu pot edita mesajul meu anterior. Imi tot da "IPS Driver Eror - There seems to be a problem with the database"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc mult pentru timpul acordat si pentru lamuri .

N-am fost prea explicit , asa ca revin .

- Climatronic – merge doar caldura – led ECON aprins in permanent - este cumva compresorul de vina ?

O diagnoza cu VAG-COM am facut, a aparut o problema, dar electricianul respectiv nu a stiut sa-mi spuna exact ce este .O sa repet testul peste vreo 2 saptamini si sper sa ma lamuresc .

- Butonul ESP nu reactioneaza la apasare-nu se aprinde ledul si nici nu apare ceva pe bord

ESP-ul functioneaza , exact cum ai spus , adica se aprinde intermitent in bord triunghiul ala cu semn de exclamare pe polei la plecare de pe loc sau in curbe, dar daca apas pe el , nu imi indica nimic .Nu ar trebui sa se aprinda ledul sau sa-mi indice ceva pe bord ?

- Cum se deschide unitatea de cd navig din portbagaj ( Navi Plus Audi )

Si la mine unitatea este tot in nisa din stg in portbagaj, in Germania mi-a aratat cum se deschide ca sa-i bagi cd-ul , insa acum nu mai stiu. Si daca tot am intrat pe forum, spuneam sa ma lamuresc si cu treaba asta.Deci, doar ca sa bag cd-ul, in rest e OK .Si sincer, nu-mi aduc aminte de nici o fanta, ar fi fost evident si simplu, dar parca ala atunci a apasat pe ceva si s-a deschis fatza, ca si protectie...Sper s-o lamuresc pina cind , sper , sa fac rost de cd-ul care cuprinde si hartile RO, BG si Ungariei.

- Nu pot baga nici un cd in unitatea frontala ( mag. de cd-uri este in torpedou )

E vorba de cd-ul de pe panoul frontal, parte a radio-cd-ului . Am incercat sa bag un cd audio si nu merge. Mi-a fost teama sa fortez sau sa incerc sa vad daca e ceva inauntru.Nu e o problema deosebita, pot asculta cd-urile din magazie.

- Antifurt roti – am doar capacelele acelea negre, fara vreo cheie , ceva .

M-am referit la capacelele alea de plastic care acopera fiecare prezon. Am inteles ca la unele masini exista la fiecare roata un prezon - antifurt si ma gindeam , in lipsa lor , sa le pun pe astea de plastic , tot ca un fel de antifurt .

La celelalte probleme m-ai lamurit pe deplin .O sa te caut pe PM.

Inca o data mii de multumiri , inclusiv lui Maniacu V6 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la torpedou: e posibil sa trebuiasca sa cumperi si un retractor(atenuator), de obicei ala se strica lumea il anuleaza iar cand dai drumul la usa se rup balamalele. Usa costa cam 5 milioane la volksman (cel putin asa era cand am intrebat eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Acum "lamuriri la lamuriri" :D

- Pt partea cu climatronicul, salveaza neaparat log-ul si noteaza erorile ce apar la urmatoarea scanare. Daca nu le dati de cap, eventual posteaza pe forum ce eroare/erori au aparut

- Cu ESP-ul... Se poate sa fie o problema cu butonul in sine. Stiu ca exista de vanzare, parca am citit pe un topic ca este vreo 800 de mii (da nu sunt sigur) la reprezentanta. Nu stiu ce sa spun, vorbeste cu un electrician care sa stie cum poate verifica un intrerupator/buton din ala.

- Cu magazia CD navi. Poate tu ai un model diferit decat al meu. La mine are fanta de bagat CD-uri si un buton marcat clar in dreapta cu semnul ala universal pentru "eject" ([cenzurat] cu un triunghi deasupra cu varful in sus). CD-cu RO, BG, etc...stiu ca nu sunt inca. Exista zvonuri ca oa sa lucreze la ele dar nimic concret de care sa fi auzit...

- La CD-ul din consola centrala... Daca apesi "eject" se intampla ceva? Se aude zgomot ca si cand ar incerca sa scoata un CD? Daca folosesti selectorul de surse audio (cel cu care comuti intre Radio, CD si magazie) si il selectezi CD-ul, ce se intampla? Zice "No disk" sau ceva asemanator? E vre-un mesaj de eroare? Vezi ca oricum la inceput, la introducerea CD-ului exista o rezistenta mica la impingere, dupa care CD-ul este tras inauntru. Dar banuiesc ca stii asta si e vorba de altceva. Daca in urma verificarilor de mai sus nu ai ajuns la nici o concluzie, ar trebui demontata unitatea si cineva de meserie sa se uite la ea. Incearca la un service sau magazin de scule audio pt masina. Trebuie ei sa aiba un service, ceva.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit pe deplin !

Sper sa nu mai fie si alte probleme cu care sa va deranjez, asa ca , vorba clasica , se poate inchide topicul !

Bafta multa la toti ! Multumesc mult de tot .

PS:

Sper sa organizeze si constantenii o intilnire in feb sau martie , sa ne cunoastem si sa ne platim datoriile cauzate de sfaturi bune si raspunsuri primite ! :)

PS2:

Tinem legatura pe PM RAPIER !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rapier - legat de problema cu climatronicul; la "masinutele" voastre functioneaza AC-ul indiferent de temperatura ext. ? Stii la ce ma refer...sub 5 grade C... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xxleeus, este alta problema la liviu_ct. Ai dreptate, compresorul nu intra/cupleaza la temperaturi sub +5 grade. Dar la liviu problema era ca indiferent daca apasa sau nu pe ECON, becul nu se stinge. Chiar daca este scazuta temperatura si compresorul de AC nu ar functiona, becul de la ECON in momentul cand apesi pe el, ar trebui sa se stinga. Cel putin asa am vazut la toate Audi-urile, nu cred ca la liviu este altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina din Germania, le-am cerut sa-mi dea jos holderul de la cradle. Nu vrei sa vezi ce fel arata bordul dupa ce e dat jos. L-au montat la loc de urgenta.

Lasa-l acolo si cauta un cradle care sa se adapteze la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xxleeus, este alta problema la liviu_ct. Ai dreptate, compresorul nu intra/cupleaza la temperaturi sub +5 grade. Dar la liviu problema era ca indiferent daca apasa sau nu pe ECON, becul nu se stinge. Chiar daca este scazuta temperatura si compresorul de AC nu ar functiona, becul de la ECON in momentul cand apesi pe el, ar trebui sa se stinga. Cel putin asa am vazut la toate Audi-urile, nu cred ca la liviu este altfel.

Aha...Ok. Eu nu am climatronic si nu stiu de problemele astea cu ECON, etc. ... M-am legat strict de afirmatia lui liviu_ct "merge doar caldura" :P :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!