Jump to content

T3 - Adaptari specifice


B20JGG
 Share

Postare recomandată

Filtrul de motorina l-am schimbat dupa ce am mers vreo 3000 de km cu ulei nefiltrat. Daca il filtrezi merge mai mult (eu merg cu al doilea filtru de asta vara). Oricum, filtrul e undeva la 12 lei, deci nu e chiar asa un chin sa ai 2-3 bucati in masina in caz de ceva.

Injectoarele...nu am avut probleme. Le-am scos asta vara si le-am dat o curatare simpla intr-un bidonas de aditiv pt injectoare de se pune la alimentare. Nu cred ca erau curatate de cand s-au vazut ele. A cazut multa calamina de pe ele, dar cred ca era adunata de ani de zile.

 

Daca ai banuieli apropos de pilitura de fier, poti pune un magnet (eu am avut un magnet neodinium dintr-un hard disk stricat) pe fundul vasului colector, unde faci filtrarea. Orice particule metalice ar trebui sa se prinda de el.


Unii fac filtrarea prin centrifugare, eu nu am avut centrifuga asa ca am ales filtrarea gravitationala. 10 litri in cam 2 ore. Lucreaza singura "instalatia", trebuie doar sa fii atent cum asezi bidoanele sa nu cada. Din cand in cand completezi cu ulei, apoi schimbi vasul colector sau pui uleiul in alte bidoane si il lasi la "sedimentare" (eu il lasam cateva zile, si puneam 9 litri din bidonul colector in rezervor, ultimul litru il puneam ulterior la filtrare din nou).

 

 

Daca ai cum, si unde, cu o masina de spalat veche poti face o centrifuga. Motorul si cuva, in rest nu e nevoie de altceva. Sia tunci poti trece la "nivel industrial", strangi mai multi litri decat poti duce. Eu facand asta in balcon, nu mi-am permis decat 60-80 de litri pe saptamana. Daca am o plimbare mai lunga, cu o saptamana inainte de plecare ma pregatesc si mai pun in duba intr-un rezervor separat (am un vas de apa de 50 de litri de la un camper) plus inca 2x20 litri in canistre. si uite asa am salvat banul.

Ca sa fie filtrarea mai usoara si mai ieftina ca timp, amesteca in ulei maxim 15% benzina inainte de filtrare. E mai putin vascos, curge mai rapid, faci treaba mai repede.

 

 

 

Cam atat, mare lucru nu e de povestit, e destul de simplu procesul. 2-3 pasi de filtrare, cateva zile sa se aseze ce mizerie a scapat prin filtre, bagat in rezervor.

 

Nu stiu ce probleme ar putea sa fie la motoarele mai noute, cele cu turbo...eu am 1.6 simplu, si nu a tusit niciodata. Cand a tusit, am schimbat filtrul de motorina si gata.



Acum incerc sa gasesc o metoda de filtrare mobila, sa fac treaba direct in masina. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedeti ca sunt filtre de 50 microni . vecinu prin asa ceva il filtreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde domnule, care vecin, ca ma intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vecin cu golf 2 1,6d merge cu ulei ars+motorina... vara trecuta baga si titei... masina se comporta la fel cum ar fi pe motorina trage nu scoate fum.. singura diferenta este ca nu se mai aude tacanit de injectoare.. si pompa ... zici ca e benzinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog sa ma ajutati cu un sfat privind adaptarea scaunelor fata de la Vw Sharan la T3.Am incercat si sunt foarte inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaune de Sharan, am eu montate ,cel mai simplu pune o poza sa vedem ce ai facut.oricum sunt mai inalte decat originalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa le montez cu sinele originale pe care culiseaza ,care sunt prinse in 4 suruburi,dar la sofer nu ramane spatiu intre scaun si volan.Mentionez ca am volanul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut !! am un t3 motor 1.6 jx si am refacut motorul ( schimbat segmenti, pistoane de 77,98, garnituri noi, chiulasa planata si schimbate ghidurile si semeringurile)  a mai ramas turbo care imi da ulei! turbina cred ca e cea de pe 1.6 acum nu stiu sigur pentru ca am vazut si alte modele de turbine pe 1.6 jx ....

  vreau sa scap de turbina asta si ma gandeam daca se potriveste cea de 1.9 tdi de pe motooarele de 90 hp ? 

ceva pareri ? a mai facut cineva chestia asta ? 

post-122351-0-63063400-1398719392_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrubenonesiriu

....se poate monta turbina de 1.9 tdi cu unele modificari.....Turbina veche cea de 1.6 are prinderea pe galerie in dreptul pistonului 4 cea de TDI are prinderea la mijlocul galeriei intre pistonul 3 si 4..deci trebuie montata turbina cu tot cu galeria de evacuare....apoi din acest motiv ca turbina este la mijloc trebuie modificat suportul motor ...cel vechi de aluminiu da in turbina noua si trebuie facut un suport care sa ocoleasca turbina ....apoi modificare la furtunul de retur al uleiului.....bafta ....

Modificat de dumitrubenonesiriu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

domnilor, am intrebare. am luat teapa cu o cutie in 5 trepte,proprietarul a spus ca e ABL, pe cand e ABR (i-am virat banii in cont, mi l-a adus un prieten cu camionul, cand l-am verificat asta e, proprietarul nu mai raspunde la telefon). se poate schimba pinionul si sincronul pt viteza a 5-a cu una de fuga? daca da unde putem gasi piese?

am motor 1.9td, proaspat montat, i-am montat turela electrica de pe un pasat cu tavan cu tot, faruri patrate, bullbar, am bagat vreo 2000 de euro, mai trebuie sa fac tapiteria, plafonul, si o sa pun si poze.

cutia asta ma omoara, am vrut una de fuga, si am luat teapa. are nevoie cineva de o cutie in 4 cod ABB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vrut neaparat in 5 trepte, pentru ca ABB este mai de fuga chiar si decat ABL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate claudiumarin,conform acestui tabel http://rjes.com/html/gearbox_types.html la 80mph ABL face sa stea motorul mai turat un pic nu cu mult totusi cred ca cu 80 rmp insa priveste partea plina a paharului ai 5 trepte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa stiu daca se poate cati posesori de T 3 sint inscrisi pe vw forum din Constanta.Va multumesc


Inca o intrebare am exista cineva care a montat un motor mai mare pe t3 ceva gen V6 ,sau V8 ?Sa stim si noi!

Modificat de daie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Preafericitul

Va salut!

Am cautat pe aici informatii referitoare la deflectoare care se pot monta pe T3 si n-am gasit. Sau nu stiu eu sa caut. :icon_rendeer:  Este cineva care si-a montat ? Sau sa-mi spuneti de la ce s-ar potrivi. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preafericitul

Multumesc! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut!

Sunt posesor de VW t3 din '82, cutie cu 4 trepte, si momentan am un motor de 1.9d luat de pe Seat Ibiza din '98 iar pompa de injectie este de pe un golf 3 1.9d simplu.

De motor sunt foarte multumit fata de 1.6d cat avea initial.

Masina va intra in reparatie capitala, caroserie, tren rulare etc.

merita schimbarea motorului cu un 1.9 TD de pe golf 3?

Butucii se pot schimba cu altii de la alta masina? Vreau sa pun alte jante si nu imi place cum iasa "gatul" ala afara, (nu cunosc denumirea tehnica).

Cutia de viteze nu e de fuga, pentru ca la 80km/h sta motorul cam turat, in jur de 3000-3200 rpm estimez eu. Ce cutie imi recomandati? Poate sa fie si in 4 trepte daca imi permite sa merg cu 100 km/h la 2900-3000 rpm.

Ma intereseaza si alte scaune, bord, etc.

Orice alte idei, sugestii sunt bine venite.

Mi-am alocat undeva la 3000-4500 euro pentru investitii la microbuz.

Si cateva poze.

 

IMG_20140901_141439.jpg

 

IMG_20140901_141502.jpg

 

IMG_20140901_141523.jpg

 

IMG_20140901_141926.jpg

 

IMG_20140901_133935.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut!un var mi-a donat un doka cu motorul dus.va rog sa-mi spuneti si mie daca pun motorul de pe golful 2 td e nevoie de modificari si la turbina?cu baia de ulei si suportii motor m-am edificat de pe forum,cu turbina am dubii.


asta este donatia


de aici iau motorul.e a mea,o tai si donez multe piese de pe ea!


asta-i motorul


gata am taiat-o

post-103748-0-25341700-1413916414_thumb.

post-103748-0-28841200-1413916534_thumb.

post-103748-0-28547800-1413916597_thumb.

post-103748-0-76468100-1413916826_thumb.

post-103748-0-60529100-1413916862_thumb.

Modificat de georgesam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare, intentionez sa montez servo directie , se potriveste caseta de vw t4 cu servo la t 3 ?sau daca nu unde gasesc caseta de t3 cu servo pentru ca sinmt nevoia de un servo...Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ai montat servo ? Poti sa imi dati detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
 

Din pacate inca nu, dar am o cunostinta care are pe t3 servo directie si o sa ii cer detalii mai amanuntite , deocamdata stau cam prost cu banii si nu pot trece la upgradul acesta.

 

Am si eu o intreabare: Care este dimensiunea butucului fata si spate , pentru ca am un set de cauciucuri noi dar pe jante de t4( fara floare) si as dori sa stiu daca intra pe butuc. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele de t4 se pot monta doar cu flanse adaptoare de 30 de mm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat jantele acesteapost-143619-0-81169500-1427813595_thumb. si nu intra pe butuc din pacate , jantele sunt pe 15 et 55 j6 si au cauciucuri 205 65 r15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru T3 ai nevoie de jante cu urmatoarele caracteristici:

PCD:5x112

Center Bore:66.6

Offset:25

Mounting:Bolt - 14 x 1,50

Jantele de Mercedes sunt cu prindere 5x112 si diametru butuc 66.6, dar o sa ai nevoie de distantiere pentru ca au offset mai mare de 25.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt offset-ul la jantele originale de fabrica este de 30 mm si merge pana la 23 de mm,jante de t4 am avut eu montate, dar sunt scumpe distantierele.

post-71769-0-78083600-1427826682_thumb.j

post-71769-0-74660500-1427826726_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!