Jump to content

T3 - Adaptari specifice


B20JGG
 Share

Postare recomandată

dumitru_stoica_1949

Buna Ziua , detin un vw transporter pe benzina motor boxer din 1986 ,1913cm3 , 57kw 78cp , motorul este pe carburatie , are bobina inductie , are delcou dar in loc de platina are aprindere electronica , as dori sa ai montez un turometru alaturi undeva , si nu stiu cum se leaga , am un turometru de dacie nova tot in 4 timpi , as dori sa stiu daca il pot pune pe acesta si unde trebuie sa leg cele 3 fire , va rog sa ma iertati dar sunt mai greu de cap , si o sugestie de la ce masina as putea lua daca nu se potriveste cel de nova , va multumesc anticipat si sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate pentru amabilitate , si rog adminul daca am postat gresit sa ma ierte si sa puna unde trebuie postarea . adresa mea de mail este stoicadumitru977@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Ceasul de Dacia Nova mi se pare o improvizatie urata. Poti sa pui un turometru de la orice masina in 4T 4 cil (benzina).

Recomand un turometru universal, tip capsula cu picior (tip "pod" in engleza) - de genul asta:   http://www.plminishop.com/product_uploads/1269476461_original_1.jpg  

Alternativ, recomand turometrul din acest link: http://www.motorvip.ro/produs/ceas-bord-cu-indicator-turometru-suport am cumparat si eu pt. alta masina si merge bine, nu am nimic de reprosat, poti sa-l pui pe bord, sub bord, unde vrei (ceasul se intoarce in carcasa in orice unghi).

 

In principiu firul de semnal se leaga la borna minus ( - ) a bobinei de inductie, restul firelor la masa, la plus de la contact, plus de la blocul de lumini pt iluminarea ceasului. etc

 

Uite o schema generica:

http://www.offroaders.com/tech/images/autogage2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitru_stoica_1949

Multumesc Frumos Domnule 

Komissar  , sunteti un om bun si mi-ati explicat , nu vreau sa mai investesc si am zis ca poate il pun pe asta de nova , mai am unul rusesc arata destul de bine de la un mercedes  vechi nu stiu daca este de model cu 4 cilindri sau 6 , inclin sa cred ca este cu 4 , acesta are 3 pozitii , turometrul este individual si este bagat intr-o cutie , pe spatele lui arata un + . un 1 si un semn ca cel de antena , unde vin exact puse aceste doua , am inteles ca +  este Alimentarea care as dori sa o pun de la alternator daca nu ar fi o problema ? Va multumesc frumos inca o data , astept raspuns.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.... bus-ul meu e de 2 ani pe butuci, si nu cred ca il mai repar.... si am zis sa  il dau pentru piese de schimb. daca sunteti interesati,... este vorba de un t3 1.6 td suprainaltat, cutie de viteze cu 5 trepte, jantele sunt de 5 inci... mi se rupe sufletul ca nu pot sa il repar, e vorba de segmentare , vopsit exterior si nu imi mai permit...mai am inca douo masini.  Daca sunt doritori nu ezitati sa ma contactati. O sa revin si cu cateva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 am inteles ca +  este Alimentarea care as dori sa o pun de la alternator daca nu ar fi o problema ?

 

 

 

Da, este o problema in sensul ca + de la alternator este tot timpul activ, ceea ce inseamna ca turometrul ar fi tot timpul alimentat chiar si cand cheia e scoasa din contact, ceea ce ar fi un risc ( inclusiv sa se arda  turometrul sau sa se topeasca ceva in el).

Daca semnul ala ca o antena este ca cel de aici, atunci ala este impamantarea:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Earth_Ground.svg/2000px-Earth_Ground.svg.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dumitru_stoica_1949

Multumesc mult de tot am rezolvat , sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate si tot ce doriti , am avut un ceas de mercedes vechi dar ceasul arata super i-am scos becurile din el si i-am pus o banda verde cu leduri se vede super si functioneaza super perfect , intampinam o problema banala -- minusul de la bobina de inductie unde trebuia sa pun excitatia , firul la minus era verde si plusul avea culoarea negru si ma chinuiam aiurea , acum am rezolvat si va multumesc tuturor .

 


Buna Ziua din pacate mai am o problema cu busul meu, am incredere ca o voi rezolva si cu treaba asta , am observat ca sunt multi oameni destepti si cu suflet mare , sa va spun problema mea , am o instalatie gpl montata pe t3 meu benzina , imi consuma 17 % dar nu asta ar fi problema, in rest masina merge foarte bine , necazul este ca la 80 km la ora moare si da in nas am gaz bagat doar in corpul principal al carburatorului printr-o gaura si un stut infiletat , va rog mult cine s-a confruntat cu problema asta sa ma ajute , mentionez ca am motor boxer pe benzina 1913 carburator dublu corp , va multumesc anticipat si rog adminul sa ma ierte daca am postat gresit .

Modificat de dumitru_stoica_1949
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Sunt  de 2 sapatamani proaspat posesor de T3 wasserboxer, pasiune veche....putina rugina, interior curat.

Astazi s-a oprit in mers. Bun, ma dau jos verific si constat ca nu mai vine benzina pe furtunul care intra in carburator din pompa de benzina. I s-a mai intamplat cuiva? Banuiesc ca din cauza gunoaielor din rezervor sau a cazut pompa (putin probabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

foarte real 1l/100km cu motor diesel si cutie 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara ! Vin si eu aici cu o intrebare pentru cunoscatori, sper ca am postat unde trebuie, intrebare ar fi urmatoarea: Se poate adapta sistemul de franare de la Vw t4 la Vw t3, adica mai exact, se poate monta discurile fata+etrieri  si tamburii spate de vw t4 pe t3 fara modificari? As dori asta din doua motive: 1 sistem de franare mai bun, 2 intentionez sa montez jante de aliaj si nu am gasit pana acum sa mi se potriveasca pe butuci de t3. Va multumesc si astept raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neclar daca se potrivesc, insa vezi ca sistemul de franare la T3 este foarte bun (am avut 2 T3-uri pana acum si stiu ca daca apasam tare pe frana toti pasagerii muscau din bord ) :) , daca este in starea in care trebuia sa fie de nou. Inainte de a face modificari mai bine pune-l la punct pe cel existent, pt ca pot sa jur ca pe o masina veche de 20-30 de ani lucrurile cam incep sa cedeze...

Ca jante se potrivesc jantele de aliaj de Mercedes parca: 

Uite niste informatii suplimentare:

http://www.thesamba.com/vw/forum/viewtopic.php?t=203519 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat sistemul de franare la t3 este bun nimic de zis, dar ma gandeam ca daca tot am toate piesele disponibile, din dezmembrarea unui t4 , am zis ca poate se potriveste, eu am piesele undeva la tara si nu am avut timp sa le aduc la fata locului si sa vad daca merg pe t3, despre jante ce pot sa zic este o intreaga tevatura, merg decat anumite modele si acelea care merg trebuie si acolo ceva interventii(distantiere, prezoane ), asa la t4 sunt jante pe alese, poate fac un efort si aduc piesele aici si vad daca merg montate, ar fi extraordinar.

Modificat de JonnyT3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

franele de la vw t4 se pot adapta la vw t3, dar dispunerea prezoanelor este aceeasi 5x112!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

BUNA ZIUA. 

 

SUNT NOU MEMBRU PE ACEST FORUM. AM O MARE PROBLEMA. DORESC SA MONTEZ UN MOTOR CU CUTIE AUTOMATICA. MASINA MEA ARE MOTOR PE MOTORINA 1.6 L. T3.

 

DIN CE AM GASIT EU PE NET NU EXISTA MOTOR DIESEL CU CUTIE AUTOMATICA PENTRU T 3. MOTOR PE BENZINA NU SE MAI OMOLOGHEAZA DIN CE AM CITIT. ASA MAI AVEAM O SPERANTA LA UN MOTOR DE 2.1 L BENZINAR.

 

PRECIZEZ CA SUNT PERSOANA CU DIZABILITATE LOCOMOTORIE SI CONDUC MASINI CU CUTIE AUTOMATICA.

 

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are un t3 syncro si este in aceeasi situatie,nu are cutie de viteze automata si nici servodirectie,doar acceleratia,frana si ambreajul adaptate, dar se descurca,chiar face Italia,daca te ajuta pot sa te pun in legatura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. mersi pentru raspuns. intradevar se poate monta un sistem pentru cele 3 comenzi ( ambreiaj, frana si acceleratie ) dar am incercat sa vedem daca merge cu cutia automata. solutia era un pic mai comoda la condus pentru mine.

 

daca poti sa imi trimiti un numar de contact al prietenului sa vb un  pic cu el. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare ! am si eu o intrebare la voi !se poate modifica toba finala ?,adica sa o inlocuiesc cu alte 2 tobe mai mici  evetual (de opel astra sau altceva ) bagate una in alta pentru atenuarea zgomotului ?

mai spunea cineva ca ar merge si toba intermediara de la cielo ?

mmultumesc anticipat !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A pus cineva motorul de 1.6 D cod JP pe T3? Cum se comporta fata de CS? S-a potrivit cu cutia? Multumesc

Ce stiti despre aces motor ca fiabilitate vorbesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/11/2016 at 12:33, Coada a scris:

A pus cineva motorul de 1.6 D cod JP pe T3? Cum se comporta fata de CS? S-a potrivit cu cutia? Multumesc

Ce stiti despre aces motor ca fiabilitate vorbesc

 

Am avut pe duba veche motor cod cs si apoi jp,eu nu am sesizat nici o diferenta intre motoare.cat despre fiabilitate,merge si in ziua de azi acel motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua ! Intr-un final m-am hotarat sa achizitionez un golf 3 1,9tdi cod 1Z(am optat pentru a cumpara masina intreaga functionala pentru a evita surprizele), in vederea schimbarii motorului actual de pe vw T3 1,7d, am cumparat si o cutie de viteze 5 tr cod 3H, acum incepe balamucul, va rog pe cei ce stiu ce implica toata aceasta modificare sa ma indrume ce trebuie sa modific exact pas cu pas, atat mecanic cat si electric, cum adaptez electrica de pe golf cu, calculator, pentru ca vreau sa il montez cu pompa lui electronica, pentru a obtine un randament bun. Astept sfaturi de la dumneavoastra in speranta ca pot duce la final acest proiect, ca sa zic asa.Multumesc ! Ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce portbagaj solid se poate monta pe vw t3?

 Colegu nu este arie tehnica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/15/2016 at 7:32 PM, TR-13-NKZ said:

Stie cineva ce portbagaj solid se poate monta pe vw t3?

 Colegu nu este arie tehnica

un portbagaj ca al meu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Este cineva care si-a insonorizat t3-ul si poate sa ne spuna ce materiale a folosit ? Motivatia insonorizarii vine nu datorita zgomotului de la motor, ci mai degraba datorita faptului ca doresc sa-mi montez un sistem audio, iar insonorizarea va avea un impact foarte mare, poate la fel de mare ca si investitia in sistemul audio...

Din moment ce intentionez sa ma apuc de aceasta operatiune, m-am gandit sa o izolez si dpdv termic. In acest sens, m-am gandit sa folosesc vata minerala pentru pereti, Voi ce spuneti, are efect de insonorizare vata minerala?

Pentru partea de podea, ma gandeam sa folosesc folie ca aceasta , iar in ceea ce priveste portbagajul ma gandeam la doua straturi de burete, care oricum intentionez sa le utilizez ca si saltea cand campez.

La operatiunea de izolare a podelei am sa ma ghidez dupa acest proiect .

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,stie cineva daca scaunele de vw sharan se potrivesc pe t3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se poate gasi tapiterie de scaune ca cea din poza de mai jos ? M-ar tenta sa le dau o tenta mai pozitiva scaunelor mele :rolleyes:

910339.jpg

Ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!