Jump to content

Aparatoare noroi roti


rviorel
 Share

Postare recomandată

la ce folosesc? nu ii mai faci parbrizul vraiste celui din spate daca mergi pe timp de ploaie sau dupa ploaie (sau cum e pe majoritatea strazilor - mocirla).

pentru cei care cauta asa ceva: http://autoaccesorii.ro/standard_category.php?parent=120

*acum am vazut ca mai postasem odata linkul

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    16

  • andvav86

    8

  • Clodius

    5

  • Ch33sus

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Puteti gasi si la dealer astfel de accesorii originale. Daca va plac, dar dupa parerea mea strica aspectul masinii.

Cod = 1K0075111

post-9546-1197756288_thumb.jpg

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc cat de folositoare sunt iarna...daca se prinde acea zapada topita(am uitat cum ii mai zice) pe praguri si apoi ingheata e destul de nasol...si ca sa o dau jos de fiecare data iarasi e aiurea :tomato:

Daca as pune aceste aparatori ma tem ca acea zapada se va strange intre roata si aparatoare?

Cum ar fi mai bine oare? :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sa lasi masina asa cum e ! Adica fara ... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu aparatori si fara la fel se strange zapada. Nu ai ce sa ii faci sa nu se puna pe praguri sau spoilerul spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as fi asa de sigur ca se strange zapada la fel daca ai sau nu aparatori, la mine de exemplu, am aparatori pe fata, iar pe spate nu si ia ghiciti...Dupa un drum prin zapada, la rotile din fata nu aveam deloc zapada iar la cele din spate mai era cam un milimetru intre zapada de pe aripa si roata, deci... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma deranjeaza ca se strange zapada. Nu ma doare mana s-o dau jos, ci mai degraba mizeria care se pune pe luneta de fiecare data cand merg pe sosea umeda. Din 2 in 2 minute trebuie sa spal luneta pt a vedea.

Gratian, nu ma asteptam sa fie personalizate, doar sa se potriveasca la ibiza, iar vanzatorul de acolo mi-a spus ca nu are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia are standard si chiar isi fac treaba ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut experiente cu aparatoare de noroi si fara la golf 2.Dupa ce am montat la toate rotile nu mai murdaream masina atit de des.Mai ales luneta si portierele la usi partea de jos.Desi masina are culoarea gri metalizat nu contrastau puternic cu culoarea.Experimentele au fost cum trebuie montate.Cel mai efecient sunt un pic in afara de la partea de jos.Atunci au efecte deosebit la poaie.Este adevarat ca uneori iarna se stringe zapada,foarte rar, dar nu e bine sa le scuturi cu piciorul.E preferabil cu un lemn.

La golf 4 alta poveste fiindca pe fata nu am avut cheie torx pt montaj, le am montat in service doar pe fata si desi am cumparat si pt spate nu le-am pus inca.Evident ca luneta spate este murdara tot timpul.

Modelul este similar cu poza pusa de WNS si se gasesc la cora pina in 30 de lei setul.Optional puneti saibi la prindere de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala: cine nu isi pune aparatori noroi in spate nu are pic de respect fata de ceilalti soferi care pot fi chiar prietenii lui sau familia lui. Nu de multe ori imi venea sa iau un pumn de nisip langa mine in masina, sa-i depasesc si sa le arunc pe parbriz, din mers, celor care nu aveau aparatori si mergeam in spatele lor. Iarna se observa cel mai bine traiectoria pietricelelor cu sare care sar de la masinile nedotate cu aparatori, iar aceasta traiectorie va fi mereu aceeasi: de la roata din spate pe parbrizul si capota soferului din masina din spate. In ceea ce priveste zapada care se prinde de aparatori: este mult mai putina decat la cei fara, iar aparatoarea fiind dintr-un plastic foarte flexibil chiar si la temperaturile de acum, printr-o simpla atingere se desprinde de pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence, dar nu dau 180 Ron pe niste aparatori, doar pt ca au scris pe ele Seat. Asa ca inca astept, poate-mi spune si mie de unde pot lua asa ceva (nu neaparat original), dar la un pret decent, la urma urmei este o bucata de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aparatorile "universale" sunt frectie la picior de lemn....adica poate ca-si fac treaba, dar arata ca porku, se vede din avion ca nu-s de acolo, iar pt. prinderea lor trebuie cu siguranta facute cateva artificii, care in final pot sa nu iasa asa bine daca nu-s facute cu pricepere, rabdare si migala! Deci, daca tineti la masina voastra, ori aparatoare dedicate, ori nimic....parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Alex-F1 sunt de acord cu parea ta...si te sustin...eu am avut o Bora si dupa ce am achizitionato din Germania i-am "tras" un set fata/spate de aparatori noroi originale..100 euro si vreau sa spun ca vin la fix....au fost luate pe serie de sasiu si nu a trebuit fac nici un artificiu..le-am pus singur tin sa mentionez . Am desfacut suruburile de la contra apripi , am pus aparatorile si am strans la loc fara sa dau nici o gaura..Acum am o Jetta si la fel am procedat, aparatori originale. Cunosc persoane cu masini din gategoria VW care si-au pus aparatori standard, de prin targuri luate si nu fac nici o treaba, plus ca trebuie date alte gauri si e vorba si de aspect.

Asa ca parerea mea..ori originale ori fara.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Votez si eu pt aparatori. Respectati astfel si masinuta voastra si pe cei care circula in urma voastra. La Fabia au costat pt. toate rotile 110 lei de la Compexit Trading( reprezentanta Skoda Cluj - pt cine nu stie). Le-am montat singur. Calitatea excelenta. La coborari de pe borduri mai inalte am atins cu ele de vreo cateva ori = comportare excelenta, fara urme.

Faza cu zapada este abureala. Se strange zapada dar nu am avut niciodata impresia ca jeneaza cumva. La sfarsitul calatoriei de dai jos din masina si lovesti USOR cu pantoful in aparatoare si gata curatenia. Fiind flexibile nu vor pati nimic.

Carcotasii ar mai putea gasi un argument contra montarii aparatorilor: creste forta de frecare cu aerul la viteze mari si nu mai atingi performantele scontate in ceea ce priveste viteza sau consumul de combustibil... Asta ca sa fiu un pic ironic...

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu mi-ar placea pe Passat acele "urechiuse", insa ar tine pana la urma de obisnuinta. Cum ati patit si voi, de multe ori cand conduceam in spatele altora, mi-as fi dorit sa existe asemenea aparatori pe masinile pe care le ajungeam, si de asemenea ma gandeam ca si eu fac acelasi "nor" de apa sau mocirla in urma mea.

Sunt bune, chiar foarte bune si pana la urma o sa recurg zic eu la asa ceva...macar stiu ca ramane masina putin mai curata, si nu mai creez "tsunami-uri" in urma mea :(

E de observat ca prin alte tarisoare, incepand cu Ungaria, extrem de multi au asa ceva montat pe masini, cel putin la rotile din spate, incepand de la Renault-uri si pana la BMW-uri si Mercedes-uri. As fi curios oare, daca e cumva reglementat acest aspect, pentru siguranta traficului, sau poate sunt altii mai simtiti decat noi ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu la noi nu este reglemantat aspectul acesta. Am auzit ca la altii ar fi ceva in sensul asta. Asa cum se face si la altii se poate incerca si la noi: educatia prin lege. Ca daca o lasam pe bunul simt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mergand pe autostrada la o viteza peste 100 km/h..pe ploaie...iti doresti ca cel din fata sa aiba aparatori pe spate pentru a nu fi nevoit sa stai cu ochii scosi din orbita sa poti vedea la cativa m. In concluzie am sa imi pun si eu aparatorile alea chiar daca sunt inestetice te scapa uneori de un figider plin de carne facut cadou de unu din spatele tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu am sa-mi pun din 2 motive:

1. cum a spus si Pitic in postul anterior

2. nu vreau sa mai vad puncte de smoala si ciupituri de la pietricele pe praguri si spoilerul din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a venit din fabrica cu cele de pe spate iar cele din fata, cand am fost la prima revizie le-am vazut in raft si le-am cerut pe fisa de intrare in service. Pret aparatori noroi fata: 60 RON. Pret montaj: 100 RON :RO flag: :lol: . Only in Romania.....Concluzia: merita accesoriile originale dar montajul sa NU il faceti la ei: te jupoaie.

:D : Sambata mi-am luat tot de la Avia paravanturi geamuri fata dar montajul l-am facut eu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am achizitionat la golf un set de aparatori de noroi fata-spate after market undeva la 40 Ron, dar numai cele de pe spate au rezistat iarna trecuta, cele din fata au crapat, deci concluzia este sa trec pe originale, de multe ori mi-as dori si eu ca cel cu masina din fata sa aiba aparatori de noroi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am observat aparatorile stau foarte urat pe Skoda O2 dar si pe Golful 4 hatch....chiar si asa cel mai indicate sunt accesoriile originale care sunt superioare celorlalte chinezarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam sa imi pun aparatori in primul rand ca sa nu mai sara tot felul de pietricele pe praguri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca si vopseaua "nu mai este ce a fost" e nevoie de aparatori de noroi. Mie personal imi place cum arata si sincer vreau sa montez si pe fata, ca imi ajunge murdaria pana pe geamuri la viteze mari.

Cat despre cei care nu pe spate, "Rusine"! Cand merg in spatele unuia care nu are incerc sa stau cat mai aproape de el ~1-2m ca sa nu-mi sara in geam pietricele sau daca sunt obosit cat mai departe sau in fata lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am tot cautat aparatori de fata de G4 la un pret mai mic, dar, nu gasesc sub 120ron. Daca stie cineva unde gasesc, rog pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!