Jump to content

Capace Sau Jante?


navarrone
 Share

Postare recomandată

Salutare, am o dilema masinutza mea proapat achizitionata nu prea are modificari de genul alte bari alte praguri, scaune sau cehsti trestii.Nu stiu ce sa fac sa iau niste capace la jantele originale..sa ii iau niste jante de aliaj ??? Habar nu am ce sa fac sa incerc sa o pastrez cat mai originala??? Dati si voi niste sfaturi pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o dilema masinutza mea proapat achizitionata nu prea are modificari de genul alte bari alte praguri, scaune sau cehsti trestii.Nu stiu ce sa fac sa iau niste capace la jantele originale..sa ii iau niste jante de aliaj ??? Habar nu am ce sa fac sa incerc sa o pastrez cat mai originala??? Dati si voi niste sfaturi pls

depinde de buget:

a) capace - cauta unele mai pricopsite - alea brasilian quality sucks - ori le cureti si ceruiesti mereu ori iti vor rugini la prima ploaie; fie unele originale in stare buna fie unele NOS...

b ) jante din tabla - Jante 356 style - 5.5 toli latime - arata ca cele originale dar dau alt aspect si alta stabilitate masinii - vezi radui

c) jante aliaj - empi 5 spokes (polished, chromed, painted etc.) - direct pe prinderile originale, fara flanse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de buget:

a) capace - cauta unele mai pricopsite - alea brasilian quality sucks - ori le cureti si ceruiesti mereu ori iti vor rugini la prima ploaie; fie unele originale in stare buna fie unele NOS...

b ) jante din tabla - Jante 356 style - 5.5 toli latime - arata ca cele originale dar dau alt aspect si alta stabilitate masinii - vezi radui

c) jante aliaj - empi 5 spokes (polished, chromed, painted etc.) - direct pe prinderile originale, fara flanse

Cred ca dupa buget niste capace NOS :D . Dar de unde sa cumpar ai idee ? De la lexxus ? Sau mai pot gasi pe undeva mai subtire la bani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnul meu vw1300 , ce aveti dvs. acolo s-ar numi capace an 65 66 :Driver: in 5 gauri, cu capace plate fara cleme... a se vedea topicul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21191 daca nu ma insel masina fuse pe autovit... dragutza aratare. nu ne pui si noua niste poze macar la registrul faruri ovale ??? :Driver:

gasit anuntzul... http://www.autovit.ro/html/9/5/1/1/469511.php nu asta estem?

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnul meu vw1300 , ce aveti dvs. acolo s-ar numi capace an 65 66 :Driver: in 5 gauri, cu capace plate fara cleme... a se vedea topicul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21191 daca nu ma insel masina fuse pe autovit... dragutza aratare. nu ne pui si noua niste poze macar la registrul faruri ovale ??? :Driver:

gasit anuntzul... http://www.autovit.ro/html/9/5/1/1/469511.php nu asta estem?

Da este de pe autovit, o sa incerc sa pun poze luni-marti incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic asa:

iarna jantele originale 155-165/15 cu capace

iar vara flanse + roti 185-205

cred ca e cel mai bine eu asa voi face!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cu noul cod rutier cum faceti? trebuie dimensiunea rotii sa fie cea din acte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mergem frumos la rar si scriem la rubrica "sau" dimensiunile da vara!!!

am inteles ca e vreo 3 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am fost eu la RAR si am trecut la IMS rotile de ARO. Insa erau acelasi diametru exterior doar un pic mai late. Banuiesc ca asta a contat. M-a costat tariful de modificare in CIV (adica 50 RON iar anul acesta din cate am inteles este cca 78RON). Trebuie mai intai sa verificati ce dimensiune echivalenta se accepta la RAR - mie de exemplu din 2 variante nu au vrut sa imi accepte decat una (a doua avea diametrul mai mic cu toate ca latimea era aceeasi ca originalul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am fost eu la RAR si am trecut la IMS rotile de ARO. Insa erau acelasi diametru exterior doar un pic mai late. Banuiesc ca asta a contat. M-a costat tariful de modificare in CIV (adica 50 RON iar anul acesta din cate am inteles este cca 78RON). Trebuie mai intai sa verificati ce dimensiune echivalenta se accepta la RAR - mie de exemplu din 2 variante nu au vrut sa imi accepte decat una (a doua avea diametrul mai mic cu toate ca latimea era aceeasi ca originalul)

Mda este o problema importanta...ca pe urma se ia nenea politistu dupa tine si te faci si cu ceva amenda si cu talonu luat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 janta 356 look in cinci prezoane e 69 eur; un capac cu emblema vw sau fara e intre 9.50 si 9.90 eur iar un capac calitate originala e 46 eur :D, unul gen porsche cu "sfarc" si emblema Stuttgart 32 eur; banii tai, alegerea ta; transportul, cu putin noroc, pana in 100 eur (sunt totusi 4 jante grele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 janta 356 look in cinci prezoane e 69 eur; un capac cu emblema vw sau fara e intre 9.50 si 9.90 eur iar un capac calitate originala e 46 eur :D, unul gen porsche cu "sfarc" si emblema Stuttgart 32 eur; banii tai, alegerea ta; transportul, cu putin noroc, pana in 100 eur (sunt totusi 4 jante grele)

Si daca ma hotarasc de unde as putea sa le procur? De la lexxxus ? Sau de unde? Sau ceva oferte de sh? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!