Jump to content

Ajutor Ma Poate Ajuta Cineva Sa Schimb Tachetii


B93DCR
 Share

Postare recomandată

Mai intai de toate vreu sa salut toti forumisti :D ,si am sa vin cu o rugaminde de ajuto constand in schimbarea tachetilor pt un Golf 2 1.8 8v Gti cei dornici sa-ma ajute sunt bine veniti iar la cei cu experinta va raman dator daca interveniti chiar cu cateva sfaturi utile :D pentru un novice ca mine .

P.S Nu am scule (decat cateva chei) dar am o vointa de fier (mai ales cand vine vb de puiu meu)

Cu stima Robert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat niciodata tacheti si nu vreau sa incurc. Asist cu placere la schimbarea lor insa cand se va oferi cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos axa cu came pt schimbarea tachetilor, e indicat sa fie data jos chiulasa cu totul. nu merge doar cu cateva chei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa dai chiulasa jos? Are tacheti hidaulici.Trebuie sa cunosti distantele dintre tachet si cama pe admisie si evacuare, masori cu lera si vezi ce reultate ai obtinut.Pt a ajunge la valorile nominale se schimba pastila tachetului pentru compensarea uzurii.Prea multe chei nu-ti trebuie.Atentie cand o pui la punct.

trebuie doar sa cumperi pastilele necesare

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( :D cum sa fii nevoit sa dai chiulasa jos :D. Sa fim seriosi.

Ai nevoie sa scoti cureaua de ventilator + alternator jos, apoi fulia de la arborele cotit ( ai nevoie de un imbus de 6 cred. ) Se slabeste rola intinzatoare a curelei de distributie cu o cheie de 13 ( fixa) . De preferat inaitne de a scoate cureaua de distributie se poate trage la semnul de pe volant , pentru ca ulterior sa fie mai usor la montat. . Se scoate axa cu came desfacand lagarele ce tin axa cu came . Apoi apar tachetii. Se pun pe rand pe un ziar respectand o ordine . Se curata sau se schimba. E totusi mai usor sa-i cureti. ( asa spun englezii ). Pentru curatare cauta in posturile mele un link (ceva cu .uk ).

Apoi se pune axa cu came la loc ( camele de la supapele pistonului 1 sa faca un ' V' varfurile prelungindu-se spre cer. Daca nu se foloseste semnul de pe pinionul axei cu came.

Se pune cureaua de distributie la loc respectand semnele iar apoi cureaua de 'ventilator'.

Si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum se numeste postul?

Si eu am tacheti hidraulici dar nu stiam ca trebuie curatati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!