Jump to content

Bora 1,6 Akl 74 Kw Are Pompa De Apa Pe Distrbutie?


AG 88 YUN
 Share

Postare recomandată

stie careva daca ditrubutia la 1,6 akl 8v are popa de apa pe ea? a schimbat careva ditributia la acest motor? unde si cam ce preturi ? va multumesc anticipat!! am cautat pe forum dar nu am gasit nimik despre ditributia acestui motor! multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostintele mele distributia la o Bora 1.6 8v este alcatuita dintr-o curea, un intinzator, una sau 2 role (nu stiu exact). DA. pompa apa este antrenata de cureaua de distributie. La Bora 1.6 16v distributia este la fel cu cea de la golf 1.4 16v. Eu am schimbat distriutia la golf (2 curele, 2 intinzatoare, 2 role, 1 pompa apa) si piesele m-au costat aprox 600 ron. Piese fabricatie Germania (INA,GATES). La service mi-au cerut 1100 ron pe schimb distributie (piese si manopera). Operatiunea eu am facut-o la un cunoscut gratuit. Eu zic ,,, ca piesele la tine nu costa mai mult de 450 ron. Multa bafta.

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Distributia schimbata acum 2 ani, fara pompa de apa, +ulei, +manopera = cca 4,5 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc !! dar a trecut ceva timp si preturile au cam crescut:( am intrebat chestia asta ca la service mi-au zis ca daca am pompa de apa pe distrbutie si nu o schimb nu imi dau garantie:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am bora AKL second hand si din cate vad eu aici in cartea de service la 61.000 km e trecuta si pompa de apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn cate stiu eu in manualul de service la schimbarea distributiei se schimba si pompa de apa. (asa fac nemtii). La mine nu a fost cazul pentru ca am schimbat-o din cauza vechimii (3 ani) si nu din cauza kilometrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Imi poate spune cineva codul pompei de apa pentru motorul AKL si daca este aceeasi pompa si pe 1.6 16v? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!