Jump to content

Multivan


papusa
 Share

Postare recomandată

Buna, sunt mai noua pe aici. am un Multivan Cruise dragut, cu motor de 2,5 l si 131 cai. Mi se pare o masina deosebita si e o incantare de condus. Ma gandeam ca poate suntem mai multi posesori, sa schimbam opinii despre mandrele noastre. Ei, mai e cineva ? :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • soila

    18

  • doru_fant4

    16

  • noobsound

    14

  • papusa

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai banuiesc ca se incadra subiectul la transportere

ca pana la urma e vorba de un transporter nu?

t4? sau t5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum zicetzi si voi. Din cate am inteles eu, Multivanul este o alta varianta decat Transporterul. Oricum, Transporterul este prima mea iubire, dar despre asta o sa scriu la topicul potrivit. Pana atunci, pun cateva poze cu Buburuza mea, poate mai intra si altii.

post-10208-1170789498_thumb.jpg

post-10208-1170789521_thumb.jpg

post-10208-1170789529_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos...

se vede si Morcoveatza pe aproape :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare masina dar cum te descurci cu ea in traficul asta?Ai ales Multivan de nevoie sau chiar de placere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos! Vad dupa interior ca e si bine dotat :Driver:

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa zicem ca imbin utilul cu placutul. :)

Imi place la nebunie masina, m-am "imbolnavit" de Multivan de la un bun prieten care si-a luat inainte. Apoi, noi avem o armata de caini si mergem la expozitii si 2 pisici cu care ne mai plimbam pe la expo din Ro si din vecini, asa ca e si necesitate. Familie mare, remuneratie dupa buget..... :(

Morocveatza o puteti vedea la topicul potrivit. Inca o mai folosim destul de des.

Ambele sunt usor de condus in trafic odata ce te-ai obisnuit cu gabaritul. Si cum eu am condus Morcoveatza cu semnul de incepator pus :( ....conduc dube din 98. Va datzi seama cand ma vedeau totzi femeie pe duba cu semn de incepator...hi hi hi, se facea partie in fatza mea. :( Am avut surt timp si un Golf IV, dar sincer nu se compara cu placerea de a conduce o atfel de "buburuza". Eu sunt fan.....spatiu.

In ceea ce priveste dotarile, in afara de piele nu cred ca am ratat prea multe. Nu avem incalzire din stationare, dar mi se parea inutila si oricum masina nu am configurat-o eu, ci asa am cumparat-o. Are 30.000 km la bord si e inscr prima oara mar 2006 in circulatie. E o bijuterie pe rotzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un multivan comfortline 4motion luat de la PORO in aug 05.

@papusa: cat ai dat pe el? de unde l-ai luat? in Ro nu s-a vandut versiune cruise. lista de dotari la multivan e f. mare, sigur ai ratat multe.

ma bucur ca mai exista pe aici un iubitor de "spatiu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt socat...recunosc. Nu prea sunt multi fani de vanuri in Romania cu atat mai mult in aria feminina care sa dea si atat de multi bani in special cand mai existau si variantele inferioare: Caravelle, Caravan(nu stiu daca se mai face) si Transporter.

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlady, nu fi socat...se mai intampla.

Pe el am dat 26600 in germania si platit vama plus cheltuieli...pe undeva pe la 35.000.

Pasiunea pt Multivan vine tocmai de la condus Transportere. Am vrut o masina care sa imbine spatiul si durabilitatea unui Transporter cu comfortul si luxul unui ....passat, golf etc. Si asa am descoperit Multivanul.

Pt o vreme am pendulat intre un Tranporter nou noutz si Multivan la mana a 2a. Insa mi-a placut mult asta si m-am hotarat.

Oricum intre Caravele si Multivan nu e o diferenta asa de mare de pret. Transporterul este un pic mai ieftin. Binenteles, depinde de motorizare in primul rand.

Multivan, sa te bucuri de masina ta. Ma bucur ca mai sunt si altzi iubitori de spatiu.Posibil sa fi ratat multe dotari, insa din ce vad pe pagina oficiala porsche la configurator nu imi lipsesc chiar asa de multe. ;) Stii si tu ca varianta cea mai "cheala" de Multivan are mult mai multe dotari ca un Transporter. No offence guys... :) Si chiar sunt dotate super. Sincer, cred ca au folosit la maxim spatiul, aproape oriunde te uitzi e cate un spatiu de depozitare. Plus ca sincer m-a lasat masca torpedo-ul racit si spatiul de depozitat vinuri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35000 si second hand?! :( Cu banii aia iti luai masina :( Glumesc evident,si mie imi plac dubitele dar iubesc viteza.Oricum daca stau sa fac niste calcule puteai avea multe masini "jmechere".E clar-iubesti spatiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate n-ai inteles dar masinuta are 131 cp si te asigur ca merge tare deoarece am condus eu un Caravelle cu aceeasi motorizare(de la mine de la firma) + ca Multivanul in general are 180 cp iar varianta pe benzina are vreo 230 cp parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bambu, cum a zis si Vlady, te asigur ca la motor de 2,5 si 131 cai, nici n-o sa ma vezi cand trec pe langa tine. :)

Eh, glumesc si eu, nu te supara. Am un prieten cu un Multivan de 174 cai, de el ce sa mai vorbim....n-apuci sa vezi nici gazul de esapament...

Oricum, lasand gluma la o parte, nu te lasa dus in eroare de felul in care arata masinile astea, motorul e super. Pretul este in conformitate cu spatiul mult mai mare si cu dotarile. Sa-ti spun ca ultima bancheta se face pat, ca scaunele din spate se invart in jurul axului propriu, ca ai masa si poti lua inclusiv un mini frigider? Oricum, daca nu esti un iubitor de spatiu, presupun ca nu poti intelege de ce am dat atatia bani pe o duba. Asta inteleg eu printr-o masina "jmechera".Dar, cum ai spus si tu, fiecare cu pasiunile lui. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare. ai admiratia mea. super masinile. si mie mi-ar placea una pt calatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Sa-ti spun ca ultima bancheta se face pat...

Foarte tare, vreau si eu una :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat spus, o data ce ai condus un Transporter, sau microbuz 8 + 1, nu uiti niciodata senzatia, cu conditia sa iti placa sa calatoresti in echipa mai mare de 3 , 4 persoane, e bestial.

Cat despre Multivan.... o adevarata bijuterie pe roti, cat mai multe calatorii fara incidente.

In afara de Transporter si Multivan mai adulez si Vito. Am in familie un Transporter cu care am experimentat senzatia de spatiu despre care se vorbeste, astept sa isi termine misiunea (e folosit numai in scopuri comerciale acum) si va intra la redecorare.

Sa ne vedem sanatosi in trafic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mercic de aprecieri.

GBI sa stii ca si eu m-am gandit la un Vito, dar sunt fac VW asa ca...........

Oricum, ma gandeam ca ar trebui sa-i facem si noi un lifting Morcovetzei, asa ca daca te apuci de maisna ta poate imi dai si mie niste idei. :D

Morcoveatza noastra (nu e vorba de Multivan ci de Transporter) are motor de Passat din 96 parca, refacut complet. Singura chestie inca nu am gasit cutie de viteze in 5 viteze. I-ar trebui un lifting de interior. Am gasit pe cineva care face tapiterii destul de ieftin si bine, dar e Buburuza (Multivanul) la rand sa-i facem huse , ca avem ceva catei si nu vreau sa se murdareasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principal in afara de revizie generala bucse, brate, pivoti. directie ma gandeam pentru un look interior sa schimb scaunele din spate la sofer invers sa fie fata in fata cu cele din spate si intre ele o masuta rabatabila, iar in spate unde este motoru sa fac un fund dublu sa las un pic de distanta intre motor si spatiul ce va fi rezervat bagajelor, (acolo se incalzeste mai mult ), am vazut ceva poze pe net cu interioare, dar deocamdata este in plan, mai tragem de ea cat mai duce si ne permite legea (e transformata din 8 +1 in transport marfa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intr-adevar Papusa, Multivanul este o masina exceptionala, mai ales pentru drumurile lungi.Are si cumnatul meu unul, Highline, de 174 cai, cumparat in mai 2004 de la PO RO.A facut pana acum 70.000 cu el si este ff multumit.Am venit si eu cu ea la una din intalnirile vwforum inainte de revelion.Se conduce usor si e confortabila, cat despre dotari...... :)

post-6004-1173182504_thumb.jpg

post-6004-1173182523_thumb.jpg

post-6004-1173182552_thumb.jpg

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu mai ziceti nimic nou, fanii de Multivan?

Caut si eu dvd cu harti pt Buburuza mea, are careva? Eu am unul cu care a venit masina, dar are f putine tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma numar si eu printre fanii VAN.. multivan nu am dar am un vw caravelle 2001 full de la piele la navi la scaune rotative, sirocol si tot ce se poate pune pe el, inclusiv un motor de 150 cai.

Pe mine unu ma distreaza teoriile multora gen" cum ai putut da atata pe o duba.. nu iti e rusine sa o parchezi in fata unui club", teorii care se schimba cu primul kilometru parcurs cu dubitza.

Ce le face pe dubitele astea placute la condus e vizibilitatea foarte buna, vezi peste autoturismele din fata, si cuplul motor mare care te ajuta sa depasesti sau sa urci dealuri cu usurintza.

post-36206-1232059302_thumb.jpg

post-36206-1232059310_thumb.jpg

post-36206-1232059315_thumb.jpg

post-36206-1232059326_thumb.jpg

post-36206-1232059339_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si pe mine ma scot din mintzi aia cu "frateeee........asa mult costa duba asta?!?da' ce stie sa faca?" Ce crezi ca le raspund? Face tot mai putin copii! :) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o vreme, eram si eu tentat sa zic asa ...

Dar acum, cu noua jucarie, e un vis frumos.

Daca as fi stiut, o luam mai repede ... ;) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mare fan multivan, super masina tocmai am citit intr-o revista de specialitate de echiparea panamericana :wub:

sper sa mai dureze un pic pana ma alatur voua...deocamadata ma pot lauda decat cu un sharan daily-driver si cu un t2A din 70 abia achizitionat in curs de reconditionare !

Succesuri!:beer:

Modificat de vwraider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu mare fan multivan, super masina tocmai am citit intr-o revista de specialitate de echiparea panamericana :D

sper sa mai dureze un pic pana ma alatur voua...deocamadata ma pot lauda decat cu un sharan daily-driver si cu un t2A din 70 abia achizitionat in curs de reconditionare !

Succesuri!:D

eu nu stiu daca e bun sau multivanul ca eu sincer m'am cam saturat de el. conduc unul si parca nu se mai termina problemele cu el. este adevarat ca merg foarte mult cu el. e luat din germania la sfirsitul lui septembrie 2008. am facut cu el 70000. nu imi merge cruise control, cu toate ca nu exista nicio eroare. am schimbat la el modulul 4x4, ca na, e electronic si a cedat. s-au chinuit 2 zile sa'mi faca sa mearga 4x4 si esp, cu modulul asta schimbat. acum mi se aprinde din cind in cind becul la bujie, si imi da un mesaj care incepe cu motor..., nici nu apuc sa vad ce scrie pentru ca il apuca in mers. iau contact si dispare. de ce oare clipeste nu stiu. fara erori la diagnoza. la inchiderea usilor de pe spate te apuca groaza cite odata. trebuie sa ma dau jos sa le fortez sa le inchid. ei na, usi electrice. consumul o ia razna citeodata. ba e 10,7, ba 14. pe acelasi drum, la aceeasi maniera de condus. unghi bun la roti, imi roade cauciucul dreapta fata pe exterior. cauciucuri noi cumparate ca e 4x4 si daca le ai uzate pe o punte fortezi modul 4x4. dati si voi o idee. sa'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!