Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

iti multumesc pt poze ,si sper odata ce scod modulul confort sa rezolv si problema ca pana acum , am incercat tot ce se putea . multumesc de poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • Al Bundy

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ lucian- ai verificat modulul  de cf? Nu mai posta emoticoane si intrebari generale caci raspunsuri ai primit. Acum asteptam noi raspunsul tau cu ce ai rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.nu am verificat maine am sa l desfac , sa vad despre ce e vorba. ok o sa ne auzim maine sper sa reusesc .:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cand termini cu verificarile tale.... sa incerci sa faci ce ti-am zis de la inceput....  :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu un passat b5.5 variant din 2003 aceasi problema nu mi se deschide portbagajul decat manual cu cheia. curent nu am in mufa actuatorului, microintrerupatoarele sunt toate bune.

Vreau sa imi spuneti un lucru daca stiti, culorile firelor ce intra in mufa actuatorului se pastreaza pana in modulul de confort sau sunt altele ?

Imi e mai usor sa desfac acolo la modulul de confort sa vad ca imi vine tensiune decat sa caut toata masina dupa firele intrerupte si vad pana la urma ca nu ajunge curent la actuator din alte cauze.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culorile sunt aceleasi pana in modul.Daca nu ma insel la Variant problema intreruperii firelor se intampla la trecerea din caroserie la haion,incepe de acolo.Veifica si actuatorul pe direct daca merge.Eu am avut fir intrerupt (la actuatorul de la clapeta  rezervor ) in izolatia lui, nu se vedea nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare ! Am si eu o problema. La mine deschiderea functioneaza ok dar la portbagaj cand il deschid, indiferent ca-l deschid din portiera, telecomanda sau cheie, acesta se blocheaza rapid dupa 2-3 secunde. Deci trebuie sa te misti repede ca sa-l deschizi si sa nu se inchida la loc. Ce as putea face sa rezolv sa mearga normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3 secunde si nu-l mai poti deschide din clapa lui ?

 

masina - variant sau berlina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este variant. Eu nu am maner la portbagaj, e doar de forma. Am desfacut capitonajul sa ma uit daca e intepenit dar e doar asa, iar switch-ul acela e langa busonul unde bagi cheia. Deci eu pot deschide portbagajul ori daca bag cheia si invart la stanga, ori daca apas pe butonul telecomenzii ori din butonul din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi, aici este problema.... rezolva problema manerului, ca sa lucreze cum trebuie switch-ul. Dupa care o sa il poti deschide normal, la apasarea manerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut asa este modelul, cu maner fals. E doar un plastic cu cauciuc care nu se misca. Oricum asta nu ma deranjeaza. Ce ma deranjeaza este faptul ca daca deschid portbagajul el se blocheaza dupa 2-3 secunde. Cand il deblochez, daca il las fara sa deschid haionul, se aude cum trage inapoi motorasul acela. Am inteles de la cineva ca ar putea fi nu stiu ce tija, dar nu imi dau seama de aceea am apelat la voi.

Si switch-ul lucreaza cum trebuie. El lucreaza doar de la busonul cheii. Adica este atins doar de buson cand invart cheia acolo. M-am uitat sa vad cum lucreaza si e ok

Modificat de Andrei1496
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e singurul exemplar modelul asta.... hihihi. 

 

nu exista cu maner fals ci e o problema la tine - ori e blocata clapa/switch, ori cineva a facut o improvizatie la tine.

 

sub acel cauciuc se afla o clapa de metal, care actioneaza un switch - se misca doar cativa mm, nu este mecanica.

 

de acolo se deschide portbagajul... 

 

mai cauta pe cineva care are Passat b5,5 ca sa vezi cum trebuie sa fie si la tine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun am inteles. Mersi mult. Dar nu ma deranjeaza treaba asta cu manerul deoarece deschid portbagajul din cheie dar ma deranjeaza chestia cu cele 2 sec, ca portbagajul nu vrea sa stea deschis. E posibil sa fie un reglaj si din cauza ca e prea greu sa se inchida ? Intreb si eu pentru ca vreau sa rezolv problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este niciun reglaj - repara sistemul de inchidere, in loc sa cauti solutii de pacalire... nu costa mult, sa-l aduci in stare normala de functionare - asta e solutia de rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine Florin. Mai desfac inca o data capitonajul sa vad care e treaba. Poate revin cu niste poze. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual daca vrei, in limita timpului pe care il am, ma suni cand esti cu el desfacut - ma anunti inainte, ca sa stiu si eu ca te apuci de treaba - si imi povestesti ce e pe acolo.... sa iti zic ce este de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula. Multumesc foarte mult.

Modificat de Andrei1496
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, a rezolvat cineva problema asta? (Deschiderea portbagajului din butonul de interior? ) La mine nu mergge nici de acolo nici deblocat din telecomanda... Daca stiti vreun mecanic sau electrician in bucuresti? Va rog. Ms ( nu ma pricep deloc la masini, deci personal nu am ce ii face) 

Modificat de Krs10
)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destui priceputi pe forum din Bucuresti,cauta-i in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/28/2016 at 10:01 AM, Krs10 said:

Salutare, a rezolvat cineva problema asta? (Deschiderea portbagajului din butonul de interior? ) La mine nu mergge nici de acolo nici deblocat din telecomanda... Daca stiti vreun mecanic sau electrician in bucuresti? Va rog. Ms ( nu ma pricep deloc la masini, deci personal nu am ce ii face) 

sigur, se poate rezolva - doar ca trebuie vazut care este problema la tine - este din actuator, cablaj sau modul confort ? ... asta numai in urma verificarii, se poate spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesorul anterior a zis ca a fost in 3 service diferite si nu a stiut nimeni nimic, daia am intrebat aici , ma gandeam ca se pricepe cineva de pe forum sau lucreaza in domeniu. O sa mai caut si eu oricum. Multumesc pt raspunsuri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am si eu o problema la portbagaj, pur si simplu dintr-o data nu mai pot deschide portbagajul din clapeta exterioara doar din telecomanda masinii. Apoi dupa vreo doua zile a functionat din nou.. si din nou nu mai functioneaza . Am desfacut clapa aceea si acel actuator..butonas nu prezinta urma de coroziune. Am incercat o chestie, cand incui si descui masina la motorasul din portbagaj nu se aude nimic, banuiesc ca ar fi trebuit sa se auda ceva cand descui masina. Nu stiu care ar fi problema.. ma gandesc sa dau jos yala .. si sa vad ce are prin ea pe acolo..o fi vreo rotita, tija corodata? 

Mentionez ca masina mea este vw jetta 2008. 

Aveti vreo parere? Idee ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cablajul de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. Nu vreau sa fiu rau dar aici esti in aria de Passat B5,nicidecum Jetta 2008,nu de alta dar se pierde informatia tocmai pt modelul tau de masina , tu postand aici si raspunzandu-ti-se tot aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!