Jump to content

Carcasa Plastic De Pe Motor


aggressive
 Share

Postare recomandată

Cordoba 1.4 Mpi , an fabr 2007, nu are capac la motor. Nu ma deranjeaza absolut deloc, arata f bine si fara, by the way: voi mergeti fara capota de va intereseaza atat de mult amaratul ala de capac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa aud si eu pareri despre utilitatea instalarii (la masinile care nu detin) a capacelor de motor, respectiv de baterie. Si pe mine ma bate un gand sa pun capacele astea doua, dar mai intai vreau sa aud parerile voastre.

sa auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura utilitate este de natura estetica, si aia discutabila, caci gusturile nu se discuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este intr-adevar o chestiune de estetica dar si de utilitate in cazul meu filtrul de aer fiind pozitionat sub capac.

picture055lq2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul a ramas la locul lui....

post-10909-1179605453_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-au lasat-o ei fara capac.Au pus acel ornament negru peste bloc care n-arata rau deloc.

Filtrul e intr-adevar la locul lui dar au schimbat pozitia tubului prin care intra aer catre filtru.

Acum trece pe sub recipientul lichidului de frana,inainte era chiar sub capac in fata iar din el mai iesea un mic tub catre intra in galeria de evacuare.Nu stiu daca face ceva sau doar se sprijina capacul pe el.

In schimb am vazut ca au pus si acel capac negru peste cablurile de alimentare de la baterie, care merge pana la intrarea cablurilor in tubulatura flexibila.

Cu sau fara capac masina e ireprosabila. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti eu nus ce sa va zic acum,doar ca deja sunt pus bine pe ganduri.Luni imi iau jucaria de la dealer si recunosc ca nu m-am gandit pana sa citesc articole pe aici la strut bar capac motor si zgomote la masina.Eu am luat-o pe baza a 2 principii: ibiza si diesel.Dorea inima un 1,9 dar nu s-a putut decat 1,4. :icon_thumright:

Acum ca am citit pe aici tot felul de probleme si belele "visul" meu de a lua masina si a fugi de la dealer s-a cam spulberat.Daca treceti pe la dona constanta luni pe la 13 si vedeti un dealer spanzurat inseamna ca sunt acolo si ridic masina.Mi-am propus sa ma uit si la ultimul surbel daca e strans si cum arata.Nu pot decat sa va multumesc la toti si sper sa ne auzim cu bine :Driver:

BTW sunt din Bucale :blink: dar cu numere de CT (mama ce o sa mi-o fur in trafic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit cu verificatul ultimului surub, ca daca masina are un defect ascuns nu-l descoperi la dealer niciodata. verifica exteriorul/interiorul/compartimetul motor, dar doar din priviri. Masina este in garantie 2 ani, si la ibiza nu prea ai ce probleme sa gasesti asa, din ochi. Daca te lasa dealerul sa faci vreo 5000km prin curtea lui, este alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: tkx alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Buna. am avut aceasta problema, lipsa carcasei de plastic, am cumparat-o de la service SEAT impreuna cu ceva suporti, unul era de la mama lui, iar doua le-am comandat odata cu carcasa. Totul a costat in jur de 240 Ron. Acum a observat altceva ca bateria nu are carcasa asa cum e in prezentare, asa ca la viitoarea revizie comand si aceasta carcasa. Totul e o politica de a mai scoate ceva bani dupa vanzarea masinii pe optiuni ce ar fi logic sa existe din fabricatie. Cordoba 1.9 TDI din 11/2006 19400 km

Te rog spune-mi de la cine ai luat carcasa?Eu am intrebat la un dealer si mi-a spus 450Ron ;) ;) ;) ;) :blink: :blink: Am zis lasa ca-i frumos si asa,cu banii aia mai bine imi iau cotiera sau alte prostii in interior,cand pun apa sau verific joja deschid cu ochii inchisi capota. ;) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am capac la motor, dar nimic sa protejeze bateria. Care e logica sa pui bateria neprotejata si langa rezervorul de spalat parbrizul? Daca, Doamne fereste, scapa bidonul si dau pe la reteaua electrica? :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa se intample nimic stai linistit :Driver: Poti sa scapi bidonul fara probleme.

Am luat pentru firma un Toledo si apropo de capacul de pe motor arata foarte ciudat fara el. Motorul este 1,9 TDI, se vad chiar si locurile unde trebuia sa fie prins acesat capac. Explicatia dealerului (cel care mi-a predat masina si nu prea le avea cu tehnica) a fost ca fabrica a scos acel capac pentru ca existau probleme cu racirea motorului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine sau poimaine ridic si eu un ibiza de la dealer si o sa il intreb de ce nu are capac la motor ,numa asa ca sa il panichez un pic :icon_thumright: Aceeasi situatie am intalnito la VW polo,eu am un polo din 2003 sdi si are un foarte mare capac pe motor,inclusiv protectie pentru baterie,iar fratimiu are un polo 1.4 tdi din 2007 (cel in 3 cilindri exact ca cel de la ibiza) si nu are nici un fel de capac.Problema cu racirea deficitara din cauza capacului este o inventie.. a zis si el asa ca sa zica ceva..polo cu capac de protectie are 190.000km si nu am nici o problema cu racirea.Singura jmekerie la cele fara capac e ca sunt mai zgomotoase.

Cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, revin dupa oarece timp, deja am trecut de revizia de 30000 Km , capacul motor si ceva suruburi le-am pus la revizia de 15000 Km au costat 240 lei le-am comandat la dealer la TM parca Tudorut International, sunt la fel la motoarele diesel 1,9 tdi. Am comandat la baiatul de la piese de schimb , s-a uitat in comp si imediat mi-a dat pretul final. La revizia de 30000 dupa schimbarea a toate filtrele , ulei si tot ce trebuie am pus si aparatori de noroi care au costat suplimentar , in fine am lasat o tona de lei noi la ei, dar eu sunt foarte multumit de servicii pana acum. O vara firbinte fierbinte cu AC la maxim:icon_thumright:

Nu mai folosi caractere diferite si marime mare.

Modificat de CristiN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naspa fara capac . Eu cred ca da mult mai bine cu capac mare care sa cuprinda si filtrul . Am o Cordoba 1,4/85cp din decembrie 2006 care are un capac care nu include si filtrul , arata binisor dar mi-ar placea si un capac pe baterie . Sunt de parere ca nu prea este indicat sa speli motorul si daca ar avea un capac mare cu o carpa uda il faci boboc . Plus ca praful si eventualii stropi de apa nu ar mai ajunge pe motor

Modificat de eneflorin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wild ai sesizat vreo diferenta dupa montarea capacului la tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In sfarsit, mi-am pus capacul la 1,9 tdi-ul meu, la Alto Syncro, pe comanda, aprox. 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
nu e nici un optional, eu am ibiza 1,4 75 cp, cumparata in mai 2006, si am capac pe motor.

motorul de 1,4 a fost imbunatatit, ajungand la 85 cp, si capacul a fost schimbat cu unul mai mic, care nu mai include si admisia pentru filtrul de aer.

depinde de model, daca are sau nu capacul pe motor.

Salut...eu am o cordoba 1,4 75cp tot din 2006 si nu am capac....sincer am vazut fff putine modele de cordoba sau ibiza care sa aibe asa ceva...eu am vorbit la metrotehnica si mi sa spus ca nu ma pot ajuta cu o comanda pentru acel produs(nu stiu motivele)

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, pentru ca motorul 1.4 16V 85 cp vine fara capac pe motor, de fapt vine cu un capac mic. Daca vrei, iti pot da eu codurile de produs pentru capac si prinderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!