Jump to content

Carcasa Plastic De Pe Motor


aggressive
 Share

Postare recomandată

La Cordoba pe care am cumparat-o lipseste carcasa de plastic de pe motor, in schimb are garnitura de cauciuc din jurul gurii de pus ulei la motor.De ce? Stie cineva? De unde o pot lua si cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca solutia la problema ta este un drum pana la un service seat sau autorizat vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca solutia la problema ta este un drum pana la un service seat sau autorizat vw.

Nu cred ca am fost inteles, masina am luat-o de nou-nouta, de ce nu are carcasa? Asa vin ptr Europa de est sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oficial seat spune ca acea carcasa nu aducea absolut nici o schimbare pozitiva la motor.

neoficial cred ca e doar inca ceva scos ca sa reduca costurile. sa nu uitam ca ibiza in 2003 avea scut care acoperea absolut toata masina pe dedesubt. acum nu este decat un scut mic din plastic in fata si doua deflectoare care protejeaza instalatia de aer conditionat.

parerea mea e ca mai bine lasau carcasa de plastic , se pune o groaza de praf pe ea , praful ala acum se duce direct pe motor...

offtopic : la fabia (versiunea mica) am vazut aceeasi treaba si sincer mi-a lasat un gust amar privelistea . o bucata de fier suspendata in aer si in rest se vedea foarte bine pe margini carosabilul ... tipic dacia 1300...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oficial seat spune ca acea carcasa nu aducea absolut nici o schimbare pozitiva la motor.

neoficial cred ca e doar inca ceva scos ca sa reduca costurile. sa nu uitam ca ibiza in 2003 avea scut care acoperea absolut toata masina pe dedesubt. acum nu este decat un scut mic din plastic in fata si doua deflectoare care protejeaza instalatia de aer conditionat.

parerea mea e ca mai bine lasau carcasa de plastic , se pune o groaza de praf pe ea , praful ala acum se duce direct pe motor...

offtopic : la fabia (versiunea mica) am vazut aceeasi treaba si sincer mi-a lasat un gust amar privelistea . o bucata de fier suspendata in aer si in rest se vedea foarte bine pe margini carosabilul ... tipic dacia 1300...

Merci, asta cred si eu, motive financiare, dar cel putin puteau sa ma intrebe , mai dadeam acolo 100 euro dar preferam sa o am. Arata tare rau fara carcasa.Trebuie sa aflu unde pot monta una si cat costa. Deci....merci si RESPEKT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras un tur prin showroom si m-am uitat pe la toate modelele expuse. INCLUSIV la cele full option acea carcasa de plastic ce acoperea motorul lipsea iar modul de rezolvare a lipsei NU iti lasa vreo sansa ca sa pui tu una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici un optional, eu am ibiza 1,4 75 cp, cumparata in mai 2006, si am capac pe motor.

motorul de 1,4 a fost imbunatatit, ajungand la 85 cp, si capacul a fost schimbat cu unul mai mic, care nu mai include si admisia pentru filtrul de aer.

depinde de model, daca are sau nu capacul pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca in 2007 s-a miscorat si mai mult capacul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu am inteles ca nu vine cu ea, dar se poate sau nu pune pe masina, ca ma duc si o cumpar , am vazut Seat din Germania si avea capac, de ce al meu nu are? Nu i-a crescut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune o poza cu motorul tau, sa vedem exact cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacul ala era mare=ceva mai mult material, era finisat intr-un anume fel, avea o sigla pe el, niste suruburi si niste prinderi in plus...toate astea costa si erau pentru design mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Inca nu sunt lamurit, dar am sa ma mai interesez.....si am sa-l pun chiar daca il cumpar separat.RESPEKT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cred ca motorul tau arata cam asa:

http://www.picoodle.com/view.php?srv=img02...08m_93912b4.jpg

poza e luata din prezentarea unui alt membru cu o ibiza 1,4 tdi:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=24127

Da, dar nu mi se pare normal sa se vada toata "mataraia" de acolo, trebuia sa aiba un capac, o carcasa ca la alte modele.Oricum, mersi si RESPEKT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza vazuta de mine practic la intalniri...se dau 2 masini : Seat ibiza 1.4 tdi feb 2007 si seat ibiza 1.2i oct 2006 : a mea motorinara nu are capac de plastic la motor dar are captuseala pe capota iar benzinara are capac pe motor dar nu are captuseala :lol:) nu gasesc logica la ansamblari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capitonajul capotei de la motor se pune doar pentru diesel... la motoarele pe benzina nu o sa gasesti decat pe modelele scumpe.

Cat despre capac, s-au redus costurile probabil. Filtrul de aer nu mai este incorporat in capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza vazuta de mine practic la intalniri...se dau 2 masini : Seat ibiza 1.4 tdi feb 2007 si seat ibiza 1.2i oct 2006 : a mea motorinara nu are capac de plastic la motor dar are captuseala pe capota iar benzinara are capac pe motor dar nu are captuseala :rolleyes:) nu gasesc logica la ansamblari....

stiu ca nu e ibiza dar, la mine la leon 2007 (oct 2006- livrat) benzinar - are captusela pe capota dar nu are capac la motor probabil ca asa e la toate- nu am verificat). Asamblarea fara logica cred. Scaunul pasager dreapta are reglaj lombar, la sofer nu. La versiunea stylance in show room (a mea e versiunea sport) am vazut ca nici un scaun din fata nu are reglaj lombar. Nu mai mai "obosesc" sa inteleg logica asamblarii. De ex la skoda O II acelasi motor nu are captuseala dar dar are capac pe motor.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma alatur si acestei discutii.

A mea masinuta are capac pe motor si arata chiar bine.Din cate am inteles ar fi in el ceva legat de filtrul de aer.

Am un coleg cu Altea de 1.6-102CP si n-are capac.A intrebat omu' la Metrotehnica daca isi poate cumpara si cica nu ,se poate pune doar la versiunea de 2.0 litri.

Misteriose sunt caile producatorilor de masini! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Capac am si eu pe 1.4tdi adusa din germania. Consider ca masinile pe motorina ar trebui sa aiba acest capac (pt izolare fonica) cat si capota izolata. Arata si mai bine cu capac decat fara. Care e smecheria de unele au si altele nu. E trecuta pe lista de optionale sau asa vin din fabrica.

post-7745-1177566262_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Ibiza si Fabia de cateva luni capacul de pe motor s-a scos din lista de dotari, probabil pentru reducerea costurilor. La mine de exemplu capacul avea si rol functional, pentru ca filtrul de aer era inclus in capac. Acum am vazut ca au pus filtrul de aer separat, intr-o cutie de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna. am avut aceasta problema, lipsa carcasei de plastic, am cumparat-o de la service SEAT impreuna cu ceva suporti, unul era de la mama lui, iar doua le-am comandat odata cu carcasa. Totul a costat in jur de 240 Ron. Acum a observat altceva ca bateria nu are carcasa asa cum e in prezentare, asa ca la viitoarea revizie comand si aceasta carcasa. Totul e o politica de a mai scoate ceva bani dupa vanzarea masinii pe optiuni ce ar fi logic sa existe din fabricatie. Cordoba 1.9 TDI din 11/2006 19400 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o data, te rog, WILD, spune clar daca ai aceeasi masina cu mine si daca se poate pune carcasa pe motor ca am 7300 km si la prima revizie ii mananc pe mecanici!!RESPEKT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!