Jump to content

Senzorul de detonatii (knock sensor)


s_c
 Share

Postare recomandată

Banuiesc ca ai deja cosmare noaptea cu soriceii aia :pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chit - chit - chit! :bounce:

HEEEEEEELP!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: am mai masurat niste continuitati.

Pe mufa senzorului

- nici un pin nu are continuitate la masa

- exista continuitate intre ecranare si pinul din stanga (considerand cheia mufei cu o iesitura in jos si doua iesituri in sus), "sondarea" ecranarii fiind facuta langa mufa

Pe mufa care vine de la ECU (considerand sarma de fixare in sus):

- pinul din stanga are rezistenta de 1MOhm (impedanta de intrare in ECU pt. semnal?)

- pinii ceilalti au continuitate la masa

Am dat si cu niste WD40 pe mufe - nimic nou.

Ce nu am reusit a fost sa "sondez" ecranarea langa senzor, in caz ca e intrerupta - asta ar trebui neaparat facut, e dat ca motiv pentru "regulation limit exceeded". De asemeni nu am reusit sa vizualizez toata lungimea cablului, pentru a vedea daca e intrerupt/izolat.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat: am gasit aseara niste log-uri facute asta-iarna, cand testam ce benzina sa folosesc, pe acesti retarzi.

Atunci:

- cu MOL95 retard total maxim 17 grade, avg/cyl = 4.3 grade

- cu MOL98 retard total maxim 6 (!) grade, avg/cyl = 1.5 grade

valori care (1) sunt rezonabile ca si marime si (2) variaza evident cu cifra octanica.

De atunci: s-a umblat de zor la injectie, s-a reglat avansul (atunci -9 acum -3), s-a montat/demontat senzorul. Nu s-a umblat la fire.

Nu stiu ce sa mai zic, cel mai probabil mi se pare ca senzorul sa fie dus.

:lol: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

nu s-a mai scris pe acest topic de foarte mult timp si nu as vrea sa incep un topic nou desi nu am gasit rezolvarea la problema mea, asa ca expun problema aici. Cum pot verifica senzorul batai (in afara de VAG-COM ca mie nu mi-a aparut nicio eroare)si unde este pozitionat acesta la un AZD 1.6 16v. La mine se aude destul de tare "avansul", clapeta curatata, bujii de aprox 2000 km, prima sonda ok......nus care ar fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!