Jump to content

Bec Xenon


17LIR
 Share

Postare recomandată

;) Deci pana la urma merita sa iti pui xenon sau nu ????

Eu zic ca merita...

Am si eu o problema legata de becurile cu xenon insa... Am o skoda octavia, 2002 cu xenon din fabrica, i-am schimbat becurile xenon pentru ca cel din stanga nu se aprindea intotdeauna si oricum era pe duca....problema este k si dupa ce le-am schimbat....cel de pe stanga tot nu se aprinde uneori din prima....ce credeti k este? de la balast sau...o fi vreun contact aiurea??? Astept niste indicatii si...daca stiti cumva si niste preturi de balasturi in cazul in care asta e problema...

MS si take care :blink: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparati un spray de contacte electrice, desfaceti cuplele si becul din fasung, dati din belsug cu spray si puneti totul la loc... contactii din mufele de la balas, sunt extrem de mici si subtiri, si trebuie ajutate sa faca contact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat cu vag comul la modulul xenon si nu vede controllerul, stie cineva de ce? masina are xenon din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparati un spray de contacte electrice, desfaceti cuplele si becul din fasung, dati din belsug cu spray si puneti totul la loc... contactii din mufele de la balas, sunt extrem de mici si subtiri, si trebuie ajutate sa faca contact...

salut...eu mi-am schimbat becurile...le-am luat la 260 ron pe amandoua 5000 lumeni (eu zic k merita) insa cel de pe stanga tot face figuri...am impresia k ar putea fi de la balast...desi....uneori se aprinde din prima....crezi u k daca as da cu acel spray ar face contact din prima si nu as mai fi nevoit sa aprind si sa sting becurile de mai multe ori pana se aprind ambele/?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica 5000K (Kelvini, nu lumeni) ;)

Schimba balasturile intre ele si daca problema se muta la celalalt bec, inseamna ca e balastul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica 5000K (Kelvini, nu lumeni) ;)

Schimba balasturile intre ele si daca problema se muta la celalalt bec, inseamna ca e balastul.

corect bogdan kelvini...am gresit:">....ok...le schimb...insa uneori dupa ce reusesc sa il aprind...nu se mai stinge si se aprinde din prima....ce sa fac?! plus k nu imi face zilnic...sunt zile in care se aprind din prima ambele becuri...si inca ceva...se schimba greu balasturile intre ele?? ms mult inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum se dezabureste un far de xenon?

corect bogdan kelvini...am gresit:">....ok...le schimb...insa uneori dupa ce reusesc sa il aprind...nu se mai stinge si se aprinde din prima....ce sa fac?! plus k nu imi face zilnic...sunt zile in care se aprind din prima ambele becuri...si inca ceva...se schimba greu balasturile intre ele?? ms mult inca o data
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

help meee, cum scot farul afara , xenon stock, nu imi iese de spoiler si coltul aripii...cine a mai desfacut sa ma lumineze si pe mine va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help meeeeee ca-s disperat

Tu ai bara schimbata, sau este bara originala??? Normal ar trebui sa iasa tras spre grila intai apoi scos de la coltul aripii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bara stock de RS...o sa incerc astazi inca odata ca trebuie sa dezlipesc pleoapele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. am si eu o problema. mi s-a ars becul xenon de pe partea stanga si l-am schimbat dar nu mai este la fel de luminos ca si cel de pe partea dreapta. nu stiu dc sunt din fabrica deoarece abia am luat masina de la cineva. stiu doar ca are casetele din fabrica ( alea in care se monteaza becurile). la 2 zile dupa ce am schimbat becul, mi s-a ars caseta. acum, cel care mi le schimba a zis ca sunt f scumpe casetele si ca are el 2 de BMW care cica se potrivesc. ce ziceti? mai bine sa gasesc undeva o caseta de Skoda? si cum fac sa iau un bec la fel ca cel de pe dreapta? scrie pe el ceva cu H9....ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ma ajuta si pe mine careva cu raspunsul petru urmatoarele erori??

 
65535 - Internal Control Module Memory Error 
        00-00 -  - 
01344 - HID (Xenon) Headlight 
        37-10 - Faulty - Intermittent
01345 - Ignition Module for HID Headlamp (N195) 
        27-00 - Implausible Signal
 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de la prima eroare se pare ca trebuie schimbat modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cred eu problema. am luat farul jos si am descoperit k becul este spart. mam interesat si am gasit la un service una bucata bec osram 35 W la pretul de 230 lei.este acceptabil sau sa cumpar un alt set de becuri AM,,,,,,,ce-mi recomandati??!?!?. mersi mult.

Modificat de sr_giu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat D2S chinezesti la 80 lei bucata si sunt foarte multumit de cum lumineaza. deja au 2 ani, deci au meritat banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Becul meu de pe stanga lumineaza roz. Din cate am inteles, de pe forum, este pe moarte. Octavia II, disesel, din 2008, xenon din fabrica. Ce model de bec cu xenon sa caut/cumpar? Am sunat la Avia (de unde am cumparat masina) si mi-au cerut 1100 lei ca sa-mi inlocuiasca becul.... dar este o suma exagerat de mare pentru un bec cu xenon. Aveti un cod pentru modelul original de bec?

Modificat de jupanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lampa xenon D1S, pretul ar fi undeva la 400 lei. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru ajutor. Stii cumva ce marca este si la ce temperature functioneaza?

Modificat de jupanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula cele originale sunt Osram Xenarc.   Este vorba de temperatura de culoare - xenonul de fabrica are 4300 K

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc. In loc de D1S pot sa pun si alt tip de xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula nu, tot ansamblul drosel-oglinda-lupa este pereche cu un tip de bec (difera tensiuni, dimensiuni prindere, distanta centru luminosbec, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. Am intrat la Osram pe site si se lauda cu un nou model de Xenarc care este cu 30% mai puternic decat modelele anterioare. Pot sa montez acest model de bec in locul celui pe care il am acum pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca le pui pe amandoua, ca altfel unul va fi mult mai luminos decat cel vechi.

 

oricum, si daca pui D1S normal, tot se va vedea diferenta intre cel nou si cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!