Jump to content

Passat 1.6 Benzina Vs. 19.tdi


Ovidiu_bis
 Share

Postare recomandată

Va salut si imi cer scuze daca s-am mai discutat subiectul si nu am fost suficient de atent in cautari. Vreau sa cumpar un Vw Passat din Germania si am nevoie de cat mai multe pareri. Asa cum am scris si in titlui topicului nu stiu pentru ce varianta de motorizare sa optez. Am gasit pe internet un Passat din 2001, motor 1.6 benzina, Euro 4. La acest model taxa de inmatriculare este de aproximativ 350 euro, iar pretul lui in jur de 8.000 euro. Pentru motorul 1.9 TDi , model mai nou 2003-2004, Euro 3 platesc taxa de inmatriculare aproximativ 1700 euro. Ideea este ca de la 1.6 la 1.9 taxa creste simtitor. Mentionez ca anual nu depasesc 10.000 km. Multumesc tuturor care isi vor da cu parerea si ma vor indruma spre alegerea ce mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu circuli mult, eu in locul tau nu as lua diesel. Dar motorul de 1.6 la Passat e mult prea slab. Parerea mea: cauta altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu circuli mult, eu in locul tau nu as lua diesel. Dar motorul de 1.6 la Passat e mult prea slab. Parerea mea: cauta altceva.

Pai eu as avea trei masini care imi plac, Laguna, Vectra si Passat. Norocul meu ca s-a discutat tot la versus despre aceste masini si parca as opta pentru Passat. M-a atras faptul ca la motorul de 1.6 taxa este foarte mica, dar si pretul mi se pare mai mic decat la motorina. Diferenta de bani (intre 1500 si 2000 euro) as amortiza-o destul de greu. M-ar interesa mai degraba unele comparatii intre cele doua motoare, de ce motorina si nu benzina, sau invers??? Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Un amic 'germanizat' ( are 20 ani de GERMANIA) cu un PASSAT B5.5 1,6 benzina (masina cumparata de la reprezentanta WOLFSBURG :lol: ) DUSSELDORF --------- BOTOSANI ( aproximativ 1500 km ). 8-8,5% consum. Mentionez ca el merge cam cu 100-120km/h.

Un PASSAT 1,9 TDi ia cam 5,5-6l/100km in functie de stilul de condus. Insa la Diesel costurile de intretinere sunt mai mari un pic :lol: .

In oras 1,6 ia cam 10 ( cred) si 1,9TDi ia cam 7. PAREREA MEA.

La greutatea PAssatului fara un motor de 1,8 macar nu ai ce face. Motorul de 1,6 e prea anemic cu toate ca are 101 cai. :lol:

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de oras (colegul nu a specificat). la mine 1.6 ia 12-13 fara alergatura in bucuresti. deci s-a amortiza investitia in taxa.

e mult prea greu pentru 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de oras (colegul nu a specificat). la mine 1.6 ia 12-13 fara alergatura in bucuresti. deci s-a amortiza investitia in taxa.

e mult prea greu pentru 1.6

Intr-un oras mai 'linistit' din punct de vedere a circulatiei. In BUCURESTI mai "+" 2-3l/100km.

Trebuie luat in calcul si impozitul anual. !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat-ul e ceva mai greu si motorul nu va avea nici macar pretentia de a fi rapid, ca sa nu mai vb de sportiv.

daca esti stilu de sofer linistit e ok motorul. taxe mici, consum ok (pt un motor pe benzina), impozite mici...

in plus, la nr de km pe care ii faci cu masina nu vei amortiza investitia intr-un motor diesel. sa nu uitam nici ca intretinerea unui diesel e mai scumpa.

la nr de km mentionat banuiesc ca vei circula mai mult in oras, pe drumuri scurte. in general acest tip de mers omoara un motor diesel. cel pe benzina se incalzeste mai usor si uzura e destul de mica. la diesel dureaza mai mult pana se incalzeste si la un drum de 10 min in oras motorul inca e rece, deci uzura creste.

eu consider ca, avand in vedere numarul de km pe care ii vei parcurge, varianta ideala e un motor pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarut mina Nashule (pentru Ovidiu) si bine ai venit pe VwForum. Sper sa primesti cat mai multe raspunsuri utile din partea baietilor. Eu sunt foarte multumit de masinutza mea. Mie mi se pare tare ciudat ca difera atat de mult taxa de la 1.6 la 1.9 si iti dau perfecta dreptate, sunt totusi niste bani pe care nu prea ti-i scoti. Si cum stiu eu ca tu mergi mai mult prin oras si nu foarte mult pe an ar fi o solutie si pe benzina. :) Iar daca vrei sa iesi cu ea din oras si sa o alergi ti-o imprumut pe a mea.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de parere ca ar fi bine sa mai astepti .. taxa de 1a inmatriculare sigur va fi mai mica in lunile urmatoare (vezi scandalul MFIN - Consiliul UE), despre Passat cu 1.6 .. mai bine mai pui ceva si iei un 1.9 TDI (desi e o diferenta mai mare de amortizat) sau macar un 1.8 T :). Mie in Buc., mers in aglomeratie .. imi sare de 10 - 11 l/100 KM, la 1200 KG .. presupun ca Passatul fiind mult mai mare/greu, cu un motor astenic .. o sa te usuce la bani cu benzina, asadar economisesti la taxa de inmatriculare si "pierzi" la intretinere. Daca ar fi FSI, mai vorbim .. sau sa fii si tu intr-un oras ceva mai relaxat :) de munte .. toate cele bune si mai bine astepti un pic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu Germania parerea mea este sa mai astepti pana se clarifica treaba cu taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de oras (colegul nu a specificat). la mine 1.6 ia 12-13 fara alergatura in bucuresti. deci s-a amortiza investitia in taxa.

e mult prea greu pentru 1.6

Sunt din Craiova si fac drumuri scurte de obicei, maxim 2-3 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia benzina, ca altfel distrugi un diesel la drumuri asa scurte.

Iar daca tot nu circuli cu masina, pentru ce vrei sa arunci banii pe Passat? :P Mai bine iei ceva mai rezonabil, gen Golf sau chiar Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ia benzina, ca altfel distrugi un diesel la drumuri asa scurte.

Iar daca tot nu circuli cu masina, pentru ce vrei sa arunci banii pe Passat? :blink: Mai bine iei ceva mai rezonabil, gen Golf sau chiar Polo.

Imi place cum arata Passat-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita ca din banii dati pe diesel in plus, o parte semnificativa o vei recupera cand o sa vinzi masina. As lua TDI-ul fara sa stau pe ganduri, motor 1.6 pe passat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e mic 1,6 benzina pe passat .. si decat sa iei 1,8 T mai bine 1,9 tdi .. eu zic ca merita.. disel chiar daca e mai scump .. dar cred ca e potrivit ptr cat e masina de grea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din Craiova si fac drumuri scurte de obicei, maxim 2-3 km.

vei avea un consum de cca 12-13% pentru astfel de drumuri (11-12% am eu la Bora)

singurul inconvenient este ca in RO se poarta diesel si pierzi la revanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am 1,6 benzina si sunt foarte multumit de ea si ca consum si ca orice vrei tu . nu iti zic sa iei benzina sau disel ramane sa te hotarasti tu. Eu cand am cumparat masina am luat in calulcul urmatoarele:

Pretul mai mic la masina pe benzina

taxa de prima imatriculare

intretinerea mai lesne

In plus eu am o gonga zgomotul motorului pe motorina si trepidatiile aceluiasi motor. Dupa cum vezi tot din Craiova sunt si eu si consumul urban afisat de BC este intre 11-12 in conditiile in care clima nu se opreste si este totusi iarna cred ca vara ar consuma mai putin. In afara am facut doar un drum pana la buc de cand am masina si acelasi BC mia arat un consum de 6,3 , 4 insi in masina dintre care eu am vreo 130kg un priten de vreo 110 in rest normali, la ducere nu am depasit 110 nici pe autostrada (ceata foarte densa) la intorcere tempomatul fixat pe 150 pe autostrada (au mai fost reduceri ca deh trebuie ) in rest 80-110, benzina folosita EFIX euro 4 de la Rompetrol Cum au mai spus si colegi drumurile scurte distrug motoarele disel (un motor ca sa funstioneze in paramerti trebuie sa ajunga la o anumita temperatura si motoarele pe benzina se incalzesc mai repede), pe de alta parte eu am 102 CP un 1,9 tdi cred ca are 130 deci mult mai puternica.

P.S mai nou pretul motorinei este mai mare ca cel al benzinei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul post este din 26.01.2007, si-o fi luat omu masina pana acum, nu credeti!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, aveam si eu cam aceeasi nedumerire, taxa vs. costul masinii, consum vs intretinere!

Optez tot pentru Diesel de 1.9 TDI, 130CP - la revanzare va conta!

Spor tuturor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!