Jump to content

Sofer Incepator Peste Granita


aladdin
 Share

Postare recomandată

Am nevoie sa plec cu masina peste granita. Insa am doar 4 luni de cand am permisul si vreo 3000 km parcursi(desigur, kilometrii nu-i poate verifica nimeni :) ). Am auzit un zvon (de tipul: sotia a auzit de la o prietena careia i-a spu sotul ei) ca un sofer incepator in RO nu are dreptul sa conduca in afara granitelor tarii. Stie cineva daca exista vreo reglementare in acest sens? Ce risc daca ies cu masina din tara(vor mai fi 2 soferi cu vechime cu mine, dar mi-ar placea sa condc si eu, mai ales ca e masina mea)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal in primul an de soferie, nu aveai voie sa conduci in afara tarii, dar poate s-a schimbat ceva prin noul cod rutier, eu nu am citit decat partea cu amenzile, asa k ar trebui sa-l studiezi putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din cate stiu in noul cod nu exista vreo regelementare in acest sens . In vechiul cod era stipulat ca nu ai voie sa iesi din tara ca sofer incepator ( pana la 1 an ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie sa plec cu masina peste granita. Insa am doar 4 luni de cand am permisul si vreo 3000 km parcursi(desigur, kilometrii nu-i poate verifica nimeni :) ). Am auzit un zvon (de tipul: sotia a auzit de la o prietena careia i-a spu sotul ei) ca un sofer incepator in RO nu are dreptul sa conduca in afara granitelor tarii. Stie cineva daca exista vreo reglementare in acest sens? Ce risc daca ies cu masina din tara(vor mai fi 2 soferi cu vechime cu mine, dar mi-ar placea sa condc si eu, mai ales ca e masina mea)?

Da, nu ai voie sa iesi din tara, exista prevederea asta in codul rutier, din pcate nu gasesc acum exact sa iti citez; dar ai solutia sa iti conduca unu din prieteni masina cand treci granita; in afara nu te controleaza nimeni pt asa ceva.

drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie sa plec cu masina peste granita. Insa am doar 4 luni de cand am permisul si vreo 3000 km parcursi(desigur, kilometrii nu-i poate verifica nimeni :) ). Am auzit un zvon (de tipul: sotia a auzit de la o prietena careia i-a spu sotul ei) ca un sofer incepator in RO nu are dreptul sa conduca in afara granitelor tarii.

O fi fost asa cind nu eram inca in EU. Dar acum se aplica regulile EU. Deci daca vrei sa mergi peste granita, vei merge in Republica Moldova, in Ucraina sau unde? Ca inspre vest sau sud granita e ceva formal acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici in vechiul cod nu exista aceasta prevedere, in nici un caz nu exista in noul cod rutier.Mai ales ca la granita nu iti cere nimeni carnetul, doar talonul de la masina.Asa ca stai linistit,poti iesi din tara chiar a doua zi dupa ce ti-ai luat permisul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic f bun care si-a luat permisul prin octombrie, de atunci a facut vreo 5000 de km prin Europa ( a fost si si-a luat masina) si acum e in Florida ( USA) de la sfarsitul lui decembrie si a condus si pe acolo peste tot vreo 1000 de km. A fost oprit de politie nu a avut nici o treaba.

Si eu stiam de aceasta regula, exista in vechiul cod rutier. Trebuie neaparat sa-l verifici pe cel nou just to be on the safe side!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, mi se pare o aberatie, chiar daca este sau nu trecut in codul rutier nu o sa te intrebe nimeni cand ai luat permisul.

important e sa ai toate actele in regula, si nu vei avea nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca o data, sunt mai linistit acum. Si da, asa cum somebody a remarcat, uitasem sa precizez ca iesirea se va face in Italia cu trecere prin Ungaria si Austria.

Modificat de aladdin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor documentati-va mai bine.: Ai voie sa iesi cand vrei tu din tara, nu conteaza de cand ai carnetul , eu am iesit la mai putin o luna decand am luat carnetul si aveam vreo 3-4 mii de km facuti. Nu am avut parte de nici un incident si am fost controlat si de politie in vama si in Franta si in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baracuda: in vechiul cod rutier intradevar exista reglementarea asta: soferii incepatori (<1 an) nu au voie sa conduca in afara tarii.

Problema insa nu e asta ci normele de aplicare, i.e. cum te sanctioneaza Politia Romana pentru ca tu ai condus in afara tarii.

Cred ca singurul mod in care puteau aplica respectiva regula era daca ti se retinea permisul in afara tarii, dar si in cazul asta, doar daca se "sezisa" cineva de pe la politie.

De asta nici nu se face foarte mare "fas" despre recomandarea asta.

Recomandarea mea pentru incepatorul nostru: condu cat de multi poti in limitele legale si sigur nu vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o intrebare, de fapt 2, daca ma poate ajuta cineva. Daca am mai putin de 1 an de cand am luat permisul, pot conduce afara din tzara? Pot merge in strainatate cu numere roshii? Am carnet de 11 luni, si am numere roshii pe mashina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ies si eu zilele astea din tara cu niste prieteni cu masina mea... pana la granita o sa conduc eu, la granita o sa las un prieten si o sa intreb daca am voie si va zic :icon_thumright: am carnetul de 2 sapt si ma duc spre grecia :icon_thumright:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa ai voie? Sa conduci afara daca ai sub 1 an de permis? Nu cred ca te verifica cineva la sange.Eu am fost in Grecia in august (aveam 10 luni de permis) si am condus 3 persoane si proprietarul (sora.mea) nici macar nu era cu noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am sunat la vama si a zis ca nu e nici o problema daca esti incepator. daca masina nu este pe numele tau este RECOMANDAT sa ai o procura. asta mi a zis tipul cu care am vorbit la telefon

Stima,

Biku

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost plecat in afara avand carnetul de doar 2 sapt si n-am avut nicio problema. m-a oprit politia in grecia.. control de rutina, nu a fost nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
chinezu1992

Salut.am luat carnetul in grecia de 3 luni si vreau sa vin in romania sa iau o masina.pot sa trec granita cu ea sau nu?si ce legislatie trebuie sa se aplice in cazul acesta?legislatia romaniei sau al greciei?

 

scuze ca pun intrebarea pe topicul acesta nu pot sa fac un topic nou pentru ca sunt nou pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca se aplica legislatia din grecia, avand in vedere ca permisul este eliberat de autoritatile elene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chinezu1992

Asta cred si eu dar in legislatia romaniei exista vreun articol ce nu mi-ar permite sa trec granita?

Am cautat si nu am gasit mai nimic in legatura cu asa ceva.

A mai fost cineva in situatia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania nu ai nici o restrictie in aceasta speta,implicit la trecerea frontierei.Trebuie sa iei in calcul si legislatia tarilor tranzitorii.In Italia spre exemplu nu ai voie sa conduci timp de un an de la dobandirea permisului o masina cu putere mai mare de 70 kw si nu poti depasi 100 km/h pe autostrazi decat daca esti insotit de o persoana ce nu depaseste 65 ani si o vechime a permisului de minim 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!