Jump to content

Bataie pe spate la trecerea prin gropi


coupyro
 Share

Postare recomandată

Salut, am avut si eu problema asta pe un Seat Leon 1M care este un Golf 4 cu un alt aspect.

Am rezolvat problema prin a schimba o imbracaminte de teflon de la prinderea spatarului banchetei spate.

Am vazut ca era uzata si am incercat mai ales ca era o incercare ieftina.

Lafel ca si unii dintre voi am schimbat amortizoare spate, bucse si etriere spate si fara nici un rezultat. Ma mir cum de o reparatie relativ ieftina m-a facut sa schimb atatea piese cand rezolvarea era simpla si la indemana aproape oricui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spatarul banchetei este prins fix la mijloc iar in extremitati, in exterior sunt niste cleme care se desfac cu o surubelnita pentru a da spatarul afara. eh bine acolo vei vedea ca pe spatar e un surub torx imbracat cu o bucsa (piesa in cauza). Am ajuns la bucsa minune prin a incerca sa smucesc spatarul si am observat ca are joc iar dupa inlocuire jocul a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu e cazul. Am desfcut banchetele cu totul, inclusiv spatarul pe care l-am scos din masina si tot asa bate. Se aude undeva in portbagaj in zona rotii.

Inelul acela de sub arc ar trebui sa aiba vreo garnitura de cauciuc?? Al meu nu are. Insa am observat ca arcul sta un pic ciudat in partea de jos(taler ) fata de cel de pe partea opusa. Si nu, nu are nici o spira rupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update: am schimbat si arcurile si tot asa bate. Unde sa mai caut? Bataia parca se aude din portbagaj spre partea stanga si suna ca niste scanduri care se lovesc una de alta. Parca as avea remorca in spate. Cred ca o dezmembrez toata si tot nu voi gasi nimic.

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit cand piulita din capatul telescopului(ceea ce intra in tampon)nu strangea suficient, rezolvarea a fost punerea 2 saibe sub piulita.

Poti sa incerci asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telescoapele le-am schimbat de curand impreuna cu flansele si protectiile. Cu amortizorul vechi facea la fel, deci nu cred ca e de acolo.

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ai inteles ce am spus...pe capatul tijei de la telescop e un filet, sub piulita care strange tija in flansa/tamponul care se prinde in caroserie pui 2 saibe apoi strangi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles foarte bine la ce te referi. Insa ma gandeam ca daca amortizorul(implicit filetul de la tija)+flansa+piulita sunt noi, de ce nu s-ar strange bine? La amortizorul vechi inteleg. Uzura...

 

Oricum, cand voi avea chef si timp poate voi face asa cum ai zis desi...

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ti am spus ca am intalnit asta dupa schimbarea amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In sfarsit am rezolvat-o...  

Asadar flansele spate vechi de 15 ani faceau un zgomot. Am decis sa le schimb. Pus KYB, vizual era perfect. Mers cu masina incepea pe zi ce trece sa faca zgomot. Pana la un moment dat cand parea ca roata spate nu e prinsa bine. Eram sigur ca e amortizorul, cat pe ce sa iau inca 1 nou (am schimbat toate consumabilele de la suspensia spate) si de mai multe ori am demontat "p'acolo" si totul parea vizual ok. Am schimbat ansamblul stanga cu dreapta, zgomotul s-a mutat si la demontare mi s-a parut ca flansa  (noua de 200km) are cauciucul in ea crapat. Am cumparat alta si am scapat de zgomot. 

Concluzie: Piesele AM sunt facut mai toate in China chiar si cele de credem noi ca sunt nemtesti si de multe ori sunt si rebuturi pe piata asa ca aveti grija. Mecanicul mai avea ceva piese de retur in garantie (pompa apa, rulmenti etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fac diferenta intre bataie de bucsa spate sau de flansa amortizor ? imi bate ceva dar nu la denivelari mari

se poate auzi una dintre ele daca balansez spatele masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataia provenita de la bucse punte spate iti lasa impresia ca ti se rupa masina in doua atunci cand treci peste linii de tramvai, gropi care au margini colturoase, fisuri in asfalt, etc. Cealata bataie e una de zici ca are ceva joc cand treci prin denivelari, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci de la bucsa, se auzea ca o trosnitura ? mai auzeam cand dadeam canale adanci sau gropi mari

Bataia pe care o am acum, mai mult o aseman cu o bocanitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine inca se aude ca nu am apucat sa le schimb. Trec cu fata peste o fisura in asfalt...si cand trec cu spatele zici ca nu am suspensie deloc- asa se simte. Daca bataia simtita de tine exista cand treci peste denivelari atunci nu e de la bucsele puntii spate. Dar, intrebarea mea este: ce te costa sa le schimbi si pe alea? Schimbi bucse punte spate (lemforder 50ronx2) si flanse amortizoare spate (lemforder 50ronx2). bucsele de la punte sunt mai greu de schimbat, dar sunt colegi care au reusit! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai faza e ca am schimbat bucsele spate, dar am vazut o bucatica din margine rupta(vezi posturile mele) si m-am gandit ca de acolo bate. N-are rost sa schimb daca e bataia de alt undeva si nici n-as da 150 sa schimb flansele fara sa fiu sigur, imi facusem alte planuri de investitii la masina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/29/2016 at 11:44 PM, marius1982.11 said:

Puteai sa ne zici ce brand

KYB

A inceput cu o bataie f infundata care in cateva zile devenise ceva asemanator cu zgomotul scos de roata cu prezoanele desfacute. Intr-o luna se auzea ca o remorca de camion comunist - fara sa exagerez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sunt fericit deoarece in aceasta saptaman am scapat de bataia de pe partea dreapta spate dupa aproximativ un an jumate.

Am fost la reprezentanta Audi pentru verificare si amortizorul avea joc la tija. Au schimbat amortizoarele intre ele i-ar zgomotul s-a mutat.

Dupa ce am schimbat amortizoarele si flansele (KYB) totul este perfect!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow, cum si-au dat sema? se simtea la mana ceva cu telescopul dat jos?

in postul initial ziceai ca ai schimbat si telescoapele si sunetul persista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, salut. Am schimbat amortizorul defect cu unul nou si apoi cu unul din dezmembrari si zgomotul tot acolo a ramas.

Poate au fost montate gresit de fiecare data..Ideea este ca acum dupa ce am montat totul la reprezentanta nu se mai aude nimic!!!

Am piesele vechi in portbagaj, dar inca nu am probat jocul la tija, sunt prea fericit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 01/05/2016 at 8:08 PM, romytaxy said:

Deci nu ai inteles ce am spus...pe capatul tijei de la telescop e un filet, sub piulita care strange tija in flansa/tamponul care se prinde in caroserie pui 2 saibe apoi strangi.

 

 

Am incercat si varianta propusa de tine. Tot bate ceva. Amortizoare noi, flanse noi, bucse noi, verificat tot, bataia e acolo. Ma las pagubas.

 

 

 

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bati in ele??

poate au ''defect de fabricatie''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!