Jump to content

Bataie pe spate la trecerea prin gropi


coupyro
 Share

Postare recomandată

Salut

De cateva zile am o problema care ma cam sacaie: se aude o pocnitura in spate, din dreapta mai ales, doar atunci cand virez brusc stanga sau dreapta. Prin gropi nu se aude acea bataie. Habar n-am ce are, am zis ca am s-o rezolv cand o sa am timp, dar uitandu-ma mai atent la rotile din spate, am vazut ca s-au ros cauciucurile din spate pe partea exterioara, fapt care m-a cam ingrijorat. Tin sa mentionez ca bucsele de la puntea spate le-am schimbat acum 2 ani (de atunci n-am mai auzit batai pe spate), am schimbat cauciucurile acum vreo 2 saptamani (mi le-am pus pe cele de vara, cele de iarna nu prezentau semne de uzura in exterior) si placutele pe spate sunt cam uzate urmeaza sa le schimb.

Avand in vedere cele scrise mai sus ma poate ajuta cineva cu problema mea? Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o bataie ( parca nu ar lucra telescopul ) cand dau in " gropile " ce depasesc o anumita adancime ! :(

Cine ma poate ajuta cu o explicatie ! Sa fie dus telescopul ? Unii ziceau sa schimb bucsele de pe spate !

Astept cu interes parerile voastre !

Succese !

Bucsele de pe spate. Daca bataia e de genul ca se "rupe" masina in doua !

Eu le-am schimbat cu bucse punte spate SWAG acum 2 ani, cca. 75 Ron/buc si nu am nici o treaba.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus mai sus, bucsele punte spate le-am schimbat acum 2 ani, nu am probleme cu ele, iar cand trec prin gropi nu se aude pocnitura (ci doar cand virez brusc stanga sau dreapta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poate fi un arc rupt ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare

a si eu o problema si nu tiu cum sa diacnostichez, pe spate la roata din dreapta mai exact la denivelari imi bate ceva ciudat cu un zgomot si mai ciudat de genu a ceva cuare are joc, si la gropi spatele zici ca se rupe in shnaishpe(16), stie cineva despre ce vorbesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar putea sa fie bucsele de la puntea spate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

a inceput si la mine concertul. am fost la service si dupa verificarea bucselor de la puntea spate cu levierul si o tura prin gropile din vecinatate, mecanicul mi-a spus ca zgomotul vine de la amortizoare. nu as vrea sa le schimb degeaba pentru ca nu sunt curse si nu fac nici un zgomot cand apas pe spatele masinii.

deci...? alte surse ale zgomotului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual poate din sistemul de prindere a amortizorului de caroserie,asa-zisele flanse,de pe spate sa provina ceva zgomot(legat de amortizare),ca sincer eu nu am auzit de amortizoare care sa troncane.Daca nu ma insel in interior exista un rulment incorporat.Poate doar cele care nu mai au pic de viata in ele(scurse,strambe,etc) sa troncane.Bucsele sigur sunt bune?Alea fac urat uneori,prin curbe,din ce am vazut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

aceeasi problema o re si fratele meu la golf (userul Costy_nepotu),si e de la amortizor,a schimbat bucsele,si tot se auzea,a schimbat si amrtizoarele de la haion,ca parca de acolo venea bataia,apoi am inversat amortizoarele intre ele,si ghici.. bataia s-a mutat de pe partea stanga pe dreapta

amortizoarele sunt bune,nu sunt curse,si nici nu au joc in bucsele din capete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema clara im majoritatea cazurilor sunt flansele.. 100 buc si teai scos... 500 ma costat toate+ manopera... iar acu totul e parfum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o intrebare referitor la acesta problema cu bataia pe spate, am un vw bora pe benzina, si la mine se auzea aceasta bataie pe spate pe partea dreapta, prima data am crezut ca sunt telescoapele uzate, le-am dat jos pe cele originale ale masinii si am cumparat altele noi marca monroe cu tot cu flansele din capatul lor, dupa ce le-am schimbat, se auzea aceeasi bataie tot pe partea dreapta, am zis ca poate sun bucsele acelea mari de vin la punte, le-am schimbat si pe acelea tot noi marca boge, nu am iesit cu masina din servis si la primele gropi tot la fel aceeasi bataie pe spate dreapta, m-am dus inapoi la servis si mi-a miscat de o chestie de tine etrietu nu stiu cum i zice, cei de la servis au zis ca i zice lacatu de la etrier si ca de acolo sa fie probleme ca avea umpic joc si ca in mers sa faca ala, l-am cumparat si pe acela nou cu tot cu etrier, la fel aceeasi bataie pe spate drepata, am schimbat si rulmentii pe spate tot noi, deci sincer sa va zic deja ma dus la disperare aceasta bataie pe spate dreapta nu imi pot da seama de la ce sa mai fie ca vw bora si golf 4 stiu ca sunt foarte simple pe spate, de la ce sa fie altceva, aveti alte idei?Multumesc.

Modificat de veedub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bucsele au fost verificate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polita luneta spate (unde e lampa pt al treilea bec frana), roata rezerva stransa cu acea piulita centrala, compartiment trusa medicala, ornament plastic punte spate (langa prindere amortizor punte si cablu frana de mana), carenaj roata slabit, trinunghi portbagaj, bancheta spate avand slabit tamburul de cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

eu am schimbat azi bucsele pe spate....punte,dar tot se aude un pacanit (de plastic)amortizoarele sunt noi.nu mai stiu ce sa fac. maine ma duc iar cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul ala cred ca se aude si la mine, tot pe partea dreapta, cam din primavara. Si nu mereu... Cand am urcat masina pe elevator pentru alta problema la Alin s-a uitat si el, am tras si eu de fiare prin zona puntii si nu se misca nimic. Suspectez vreun plastic sau policioara spate/portbagaj. Pentru ca seamana mult cu zgomotul pe care il facea in dreapta fatza si s-au dovedit a fi ssuruburile de jos de la fata de usa slabite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polita luneta spate (unde e lampa pt al treilea bec frana), roata rezerva stransa cu acea piulita centrala, compartiment trusa medicala, ornament plastic punte spate (langa prindere amortizor punte si cablu frana de mana), carenaj roata slabit, trinunghi portbagaj, bancheta spate avand slabit tamburul de cauciuc.

Salut,

 

La ce tambur te referi? " bancheta spate avand slabit tamburul de cauciuc."

 

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la rabatarea banchetei vei gasi pe partea metalica un tabur de cauciuc ca un dop care se taseaza in timp. acesta se poate regla prin rotire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna ziua,

 

o bataie super enervanta pe spate stanga am si eu, se manifesta la viteza mica si cand trec peste denivelari mici si dese, este ca un balanganit de plastc mai dur.

amortizoarele sunt noi, flansele sunt noi.

am suspectat amortizorul si le-am schimbat intre ele cu tot cu flanse.degeaba zgomotul a ramas tot pe stanga.

am scos tot din masina: roata rezerva, polita si placajul care vine peste roata, si tot ce exista in portbagaj, degeaba zgomotul persista.

am desurubat tampoanele de la bancheta, degeaba.

intr-un final am schimbat bucsele de la punte ....... degeaba zgomotul tot exista.

 

intrebare: exista sub carenajul rotii ceva care s-ar putea sa faca acest zgomot? ca de exemplu pe dreapta sub carenaj este gatul de la rezervor.

daca nu, ce poate fi ca ma apuca disperarea.

 

un singur lucru mai adaug si anume am observat ca de fiecare data cand am umblat la roti ,cand am schimbat amortizoarele intre ele si cand am schimbat bucsele de la punte zgomotul nu s-a mai auzit cateva zile, dupa care a revenit.

 

astept cu nerabdare parerile voastre!

 

multam anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit la fel si zgomotul era de la bancheta spate , dc este bancheta 75+25 vezi ca cele doua se imbina intr-o tija de metal(nu stiu cum sa iti explic) deci nu unde se inchide sus ci jos spre mijlocul masini unde se imbina ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel suna si la mine la denivelarile de la trecerile de pietoni.......o sa verific si eu daca e de la bancheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt raspuns.

o sa verific, dar nu cred ca este de acolo pt ca la mine se aude clar din zona rotii din stanga.

 

ne auzim dupa ce verific!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Baieti ce ati mai descoperit despre aceasta bataie idioata? O am si eu pe partea dreapta dupa ce am schimbat in curs de 3 luni tot ce tinea de suspensie pe spate: amortizoare + flanse si bucse punte spate. Am golit tot portbagajul si degeaba. Am dat bara spate jos si am pus silicon la acele grile de aerisire din caroserie si tot degeaba. Bataia tot persista si ma dispera deja asa ca o sa incep cu cateva verificari care le-am citit aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si rezolvarea care a fost?

Am schimbat si eu ieri amortizoarele toate 4 cu protectii cu tot, si tot am bataia aia enervanta 

Inca mai pronuntata ca si inainte.

bucsele nu le-am schimbat

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea nu s-a gasit inca...

Eu am fost atat de disperat incat tata a condus masina pe drum de piatra si eu am iesit in exterior si am ascultat in dreptul rotii spate/dreapta sa vad exact si din afara se aude zgomotul nicidecum din interior, bancheta sau portbagaj.

 

iI chiar bataie de joc, isi bate joc masina de mine deja de doi ani :))

 

LE: ma gandeam sa dau jos si carenajul de la roata sa vad daca nu cumva este de la gatul rezervorului sau ce mai este pe acolo...

Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi etrierul, sau toba de esapament?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!