Jump to content

Bataie pe spate la trecerea prin gropi


coupyro
 Share

Postare recomandată

La ce sa ma uit la etrier? Este prins in vreun fel anume, ceva surub in mod special?

 

Toba pot incerca sa o misc sau sa o verific mai atent, dar si la toba anul trecut a fost sudat suportul in partea din fata, era rupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti incerca sa vezi placutele cum stau asezate in etrier...daca "joaca",eventual mai largesti lamele alea..iti dai tu seama ce tre' sa faci daca problema este de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi rotile de iarna cu cele de vara si m-am uitat la placute si la etrier, dar nu misca nimic acolo. Am miscat cat am putut de osie in sus si in jos, dar se auzea doar cum lucra normal telescopul.

Cred ca ceva din spatele carenajului trancane si o sa desfac carenajul pentru ca acum nu am mai avut timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bieletele antiruliu spate/bucsele de bascula le-ati verificat?! schimbat vreodata? sau credeti ca tin o vesnicie. Asa imi zicea si mie mecanicu'- nu trebuie mai merg pina s-au devulcanizat complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am 4x4. Pe spate am doar bucsa de la osie stanga si dreapta, care au fost schimbate si trancanitul a continuat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flanse amortizor ai verificat? La mine acestea au fost de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din păcate am fost asa disperat ca am luat un amortizor sh din dezmembrări sa probez treaba și l-am primit cu tot cu flansa veche. Trancanitul a continuat și cu amortizorul vechi și cu cel nou cu flansa nouă, fix pix..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata si la mine

Rulment flansa amortizor

Am luat de la Unix Lemforder cu 52 lei

Vezi sa ni fie dus si rumlentu din dezmembrari

Mai bine pune unul nou

Toate cele bune

post-9400-0-06594400-1429862938_thumb.jp

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Cand am montat amortioarele noi am schimbat si flansa, am pus OE. Apoi in disperare de cauza am cumparat acel amortizor din dezmembrari care l-am primit cu flansa, ca sa testez problema.

Am revenit de cateva luni la amortizorul nou si flansa cea noua, dar tot degeaba a fost in ambele cazuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata si la mine

Rulment flansa amortizor

Am luat de la Unix Lemforder cu 52 lei

Vezi sa ni fie dus si rumlentu din dezmembrari

Mai bine pune unul nou

Toate cele bune

cum aratau cele vechi? prezentau ceva urme de uzura evidente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu m-am uitat la piesa veche

Mecanicu a spus ca era dusa, avea joc inelul din interior.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, mersi. Credeam ca ai facut tu procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut

Va cer ajutorul intr-o problema deja veche, f. stresanta si pe care nu pot sa o rezolv. Am incercat cu mai multi mecanici si service-uri dar fara rezultat. Masina e un Golf 4 combi tdi iar necazul sunt niste batai/trepidatii ca de plastic in dreapta spate cand merg prin gropi/denivelari la viteze reduse 20-30-40 km/h. Ce e ciudat ca se aud rau la frig si mai deloc cand e cald.

De vreo 2 ani tot incerc, am schimbat bucsele punte spate, amortizoare cu flanse si protectiile lor, discuri si placute frane, suporti esapament, anvelope, am desfacut tot pana la tabla in portbagaj si scos banchetele si mers asa, am demontat bara spate pt vopsirea ei si mers fara, am demontat usita de la rezervor etc si degeaba.

Am urcat in portbagaj pe rand 2 mecanici care nu prea ma credeau, am stat si eu si am identificat clar zona dupa cum apare in poza:

 

6172901_vw_golf_iv_combi_1_9tdi_74kw_hig

 

S-au holbat zeci de ochi, probabil m-au trimis destui la origini dar imi face pe creier si trebuie sa dau muzica tare ca altfel....

Orice idee m-ar putea ajuta si va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate protectia de plastic de la roata din dreapta si vezi ca precis este ceva de la gatul rezervorului care joaca pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat rezervorul si prinderile lui si pare tot in ordine inclusiv partea de sus (gatul).

@Rayn

Piesa respectiva nu o am in schimb exista o bucsa mai mica acolo si 3 gauri in punte...am facut 2 poze

 

IMG_03102015_150434.jpg

 

 

IMG_03102015_145454.jpg

 

Urmeaza sa schimb talerul de la arc....sunt curios

Modificat de Tevez10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

https://www.dropbox.com/s/nxujbejbsbm3pn5/IMAG4654.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/cv5t8a6xfmash04/IMAG4655.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/fzccfw7p5iul3ha/IMAG4656.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/lt1mjxq6h55lsdo/IMAG4662.jpg?dl=0

 

Mai sus am postat cateva poze cu bucsa osie spate de pe partea dreapta. A fost schimbat aproximativ de un an jumate. Oare mai este in conditii ok dupa pozele astea? Precizez ca masina era ridicata pe cric dintr-o parte si s-ar putea sa nu fie in pozitie normala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin cu problema mea. Recapitulez. De ceva timp se tot aude pe drum denivelat si/sau cu gropi o zdranganeala la roata dreapta spate. Am schimbat amortizoare+flanse+ bucse punte. Verificat etrieri. Zdranganeala e tot acolo. Am observat in schimb ca in momentul in care am pasager pe bancheta in partea dreapta spate, dispare zdrabganitul in proportie de 90 %. De la bancheta nu e ca am scos-o afara impreuna cu roata de rezerva si tot asa se auzea. Suna ceva in genul...ca si cum as avea o remorcuta dupa masina si suna politele prin ea. Arcul vizual e ok. Sa fie totusi de la el problema, respectiv sa fie uzat? Mi se pare ciudat ca daca am persoana in spate nu mai face ceea ce ma duce cu gandul la arc. Altceva chiar nu mai am ce sa-i fac. Vreo idee, ceva?  multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si arcul sa nu fie rupta vreo spira...pt ca in momentul cand masina e goala pe spate arcul actioneaza foarte putin si in momentul cand o incarci fie cu o persoana sau mai multe el se preseaza si nu mai zdrangane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema. Am inlocuit absolut tot ce era consumabil in spate. Tind sa cred ca amortizorul e defect de nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma dau cu parerea- s-a pus bucsa care trebuie? diametru care trebuie? ca pe AM vad ca sint dimensiuni de 69/71/72/72,2mm sau poate inelul de sub arc are joc in suport  1J0512109

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!