Jump to content

Sticla (plastic) Faruri Octavia 1


demon
 Share

Postare recomandată

are cineva idee, se gaseste separat "sticla" de far ptr OCTAVIA 1, si daca da, la ce pret ? de asemenea, daca cineva a mai schimbat asa ceva, se dezlipeste greu cea veche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demon, la Octavia 1 fara face-lift, sticla de la faruri era din sticla, nu din plastic. Insa, din ce stiu, exista tuneri care fac asta. Trebuie doar cautat...incepe cu Millotec, Autostil Janko, apoi cu cei renumiti... atat imi vine in minte acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am zgariat farul dr. asta vara. Este din plastic si am reusit sa elimin zgarieturile folosind polish special pentru faruri din plastic.

M-a ajutat un membru de pe forum atat cu polish cat si cu manopera:

"Sorin Golf 3 cabrio"

http://vwforum.ro/index.php?showuser=3230

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu le schimb din cauza zgarieturilor sau ciupiturilor, ci din cauza ca le-am cumparat second-hand si sunt crapate in mii de locuri... deci slefuitul cade din start...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am octavia din 2004 cu xenon de fabrica. masina are multi km, si parca au inceput si farurile sa nu mai fie asa clare si frumoase ca la inceput. se vede vreo diferenta dupa polishare, sau defapt este oglinda cea care isi pierde stralucirea? mie mi se pare ca "geamurile" farului se matuiesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede vreo diferenta dupa polishare, sau defapt este oglinda cea care isi pierde stralucirea? mie mi se pare ca "geamurile" farului se matuiesc..

Confirm, geamul isi pierde din stralucire. Am inteles ca o polishare rezolva problema, ceea ce voi si face la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va referiti la acea "albire" a geamurilor atunci s-a mai discutat pe forum si parca se rezolva prin spalarea farului.

Polish-area are rost daca aveti zgarieturi sau ciupituri nu foarte adanci. Nu poate sa dea claritate daca sunt depuneri pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish-area are rost daca aveti zgarieturi sau ciupituri nu foarte adanci. Nu poate sa dea claritate daca sunt depuneri pe interior.

Despre acest aspect vorbeam si eu... am zgarieturi si ciupituri fine pe geamuri si seara, cu luminile de pozitie aprinse, se vede urat.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va referiti la acea "albire" a geamurilor atunci s-a mai discutat pe forum si parca se rezolva prin spalarea farului.

da-mi te rog si mie link. eu nu gasesc.

dar cum desfac eu farul cu xenon?

si cum poti fii sigur ca nu o sa se faca condens daca umblu la far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru link. Sunt un user nou si nu ma descurc deloc.. forumul este mult prea vast! ar cam trebui impartit.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
luci_94_dim

Domnilor, concret... stie cineva unde se gaseste geamul farului de skoda octavia 1?

A schimbat cineva? La mine cel de pe dreapta este matuit pe interior. Recunosc: este vina mea! :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca se poate skimba sticla(plastic) dar problema este de unde procur sticla si cu ce fel de silicon sa o lipesc pe far.in caz ca nu gasesc sticla ma gandesc sa imi skimb farul,am gasit la 2,9 mil far cu proiector si reglaj electric facut undeva prin spania...ce parere aveti?merita?la skoda costa 200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da un paianjen mai mic pe unde naiba poate intra in far (cu xenon)?

si daca ala a putut intra nu se poate introduce si o solutie de curatat oglinda (am incercat cu polish insa se pare ca oglinda e murdara putin)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
da un paianjen mai mic pe unde naiba poate intra in far (cu xenon)?

si daca ala a putut intra nu se poate introduce si o solutie de curatat oglinda (am incercat cu polish insa se pare ca oglinda e murdara putin)?

Pai ia un paianjen si instruiestel, invatal sa curete oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intrat prin tuburile prin care se scurge condensul.

Si ma gandesc ca si farul s-ar putea curata ori cu un curatator din ala cu abur, ca de tapiterie, ori cu solutie de apa si bicarbonat, apoi clatit cu apa demineralizata, ca sa nu lase depuneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

:)))

La mine daca intra un paianjen .... cand aprind farurile ... cred ca se bronzeaza..

Am xenon .. pus aftersale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

apropo...la xenon aftermarket, dar nu original se inampla ceva cu plasticul farului ?

scuze daca sunt offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

UP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimica si incearca sa nu mai pui Up-uri ca nu suntem la vanzari , citeste regulamentul

Xenonul dezvolta o caldura mai mica decat un halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, scuze!

mersi ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal! Am xenon aftermarket de vreo 2 ani si a aparut un fel de pata alba pe sticla farurilor si mici crapaturi. Ce pot sa fac? Schimb plasticul sau... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie din cauza caldurii f mari degajate de becuri?

Eu am xenon din fabrica, masina are 6 ani si plasticul farurilor nu are nici un fel de pata sau crapatura.

Sunt doar mici zgarieturi de la pietricelele de pe drum atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu schimbatul sticlei nu cred ca merita.In primul rand ca nu se gaseste separat sticla iar in al doilea rand rezultatul este incert . Mai simplu este sa cumperi o pereche de faruri noi . Nu costa exagerat de mult si rezultatul este garantat . Eu a trebuit sa schimb farurile pentru ca am avut un "mic "accident . Din vechiul "bot"mi-a mai ramas semnalizarea de pe stanga si am fost uimit de diferenta dintre ea si faruri . O pereche de faruri cu proiectoare , producator Skoda , fara motorase costa undeva aproape d 500 RON ( la AUTOKARMA cred) . Motorasele le iei de pe cele vechi iar manopera nu cred ca te va costa mare lucru . Una peste alta , merita toti banii ! Respect!

Modificat de pte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat farurile cu totul...370 RON/buc

masina arata altfel...mult intinerita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!