Jump to content

Golf V 2.0 Tdi


jeansucprigat
 Share

Postare recomandată

Stai tu linistit ca o sa faca fata... Shrtumf are putere marita si are de gand sa il duca mult mai sus. Si pe langa asta, are el un stil de condus pe care am impresia ca nu o sa il abordezi prea curand ;) :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am 2.0 tdi dar nu am avut niciodata probleme cu franele.Cand am apasat pedala sa oprit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spunea GolfTDI, eu am puterea un pic marita sisincer simt nevoia de frane mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu un Golf 2.0 TDI Sportline, insa nu 4Motion, si chiar am ramas impresionat de frane.

S-ar putea ca la 4Motion datorita greutatii, sa aiba un alt comportament la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil la franari repetate sa nu mai tina asa de bine, nu e cazul meu, de la 200 daca vrei sa te opresti, se face un pic mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credetima chiar simt nevoia de frane mai bune

la acelerari succesive si franari relativ violente nu mai tine si este normal, masina cantareste 1560 de kg(a mea cel putin) iar discurile de frana sunt de 280 de mm, nu f mari, de ex la FR ca tot a raspuns Zorin, discurile au 312mm la o masina de 1400 de kg maxim si 180 de cai

eu am 170 acum deci cred ca e mai safe sa pun frane mai mari ...asta e rationamentul meu

nu se aplica tuturor, eu am momente cand merg mai tare si vreau sa merg safe sa ma opresc

cred ca daca masina ar fi fost fata si implicit mult mai usoara situatia era alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca e mai indicat sa incingi franele prin prelungirea momentului de franare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate face si asta si cred ca ar fi eficient, dar totusi nu cred ca este o solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cate ori pui frana de la 200?? sa dai 1600 E numai pt asta? Mie mi se pare ca tin bine.Nici o masina nu ingheata cand pui frana de la 200km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shtrumf2k are dreptate, mai ales ca isi stie masina foarte bine.

Si adevarul e ca nu conteaza suma de bani cand viata ta poate depinde de franarea din acel moment.

In plus, nimeni nu spune ca mergem de multe ori cu 200, insa cand mergi cu adevarat, trebuie sa stii ca ai pe ce sa te bazezi.

Modificat de Zorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu cred ca merita

nu e vb de franari de la 200km/h, dar la o franare mai violenta cand depasesti simt grav nevoia de frane mai bune

masina mea va fii modificata destul de rau si daca cresti puterea trebuie sa te mai si opresti

Zorin stie ce vb, cea mai buna modificare la masina lui sunt franele:)

Modificat de Shtrumf2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si te rog sa nu uiti de evacuare .... :D e o muzica pentru urechile mele :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, muzica mea e pe drum, cred ca intro sapt sa fie pe masina sa vedem cum se aude si pe diesel o evacuare de 3'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca frana trebuie sa fie cat mai buna.Nu prea inteleg faza cu modificarea motorului.Asta e pentru demaraj.Ori ca pui frana de la 150km/h cu un motor de 1.9 tdi ,ori cu un motor de 2.5 tdi la aceeasi viteza este acelasi lucru.Viteza tot aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un motor mai puternic rata acceleratiei este mult mai mare...si astfel incepi sa pierzi mult timp pe franare. Oricum franele sunt un element foarte important pentru siguranta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cate ori pui frana de la 200?? sa dai 1600 E numai pt asta? Mie mi se pare ca tin bine.Nici o masina nu ingheata cand pui frana de la 200km/h

destul de des, doar ca nu o fac sa opresc de tot, si asa mai merge. nu ai idee cati mi s-au bagat pe contrasens. si mai frate, te duci dupa ei si se uita ca niste boi. nu realizeaza ce au facut de fapt, ai sensatia ca sunt bolnavi psihic. multe am patit pe drumurile tarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu ai idee cati mi s-au bagat pe contrasens" Ce inseamna? Erau in depasire din sens opus sau din acelasi sens?

Trebuie sa recunosti ca viteza de +200 nu este o viteza cu care se circula de obicei si se pot crea erori de perceptie. Stiu ca intr-o depasire nu este recomandat sa ai o viteza +30 fata de cel depasit pentru ca nu sti ce poate face respectivul (sa vireze stanga de exemplu) si sa ai timp pentru manevre de evitare.

Nu vreau sa se interpreteze ce am spus decat in sensul ca trebuie sa fie intelesi si ceilalti care merg cu cca 120-140, pentru ca fizic eu nu cred ca pot sa vad din timp o masina care se apropie din contrasens cu 130+220=450 km/h sau 125 m/s. Daca se ia in considerare si faptul ca se pierde o secunda de cand se vede pericolul si pana incepe efectiv franarea (2x125) inseamna ca se dau banii degeaba pe cine stie ce sistem de franare ca tot nu se poate opri la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e, problema e ca multi nu stiu sa aprecieze (face parte din a stii sa conduci), iar altii pur si simplu nu dau doi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conduc din '84, tot timpul peste viteza legala si nu am avut nici un accident, dar asta vara cand veneam de la CT aveam 160 si mi-a rasarit un A6 in fata si abia am putut sa-i fac loc sa se retraga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu cum e. eu am avut accidente, dar am preferat sa ies in decor decac sa intru pe contrasens, ca ma fereste ala. multi depasesc pur si simplu la noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu cred ca desi in varianta standard sistemul de franare e oarecum decent, se poate spune ca dimensiunile discurilor si placutelor sunt totusi la limita inferioara a eficientei pentru un condus mai sportiv. Placutele spate mai ales se uzeaza neasteptat de repede, dar nici cele fata nu raman mult in urma ...

In momentul in care se mareste herghelia ansambul rezultant devine in mod evident mai precar la franarea de la viteze mari, mai ales cand franarile sunt frecvente.

Si eu pledez pentru necesitatea ameliorarii sistemului de franare asociata unei cresteri de putere a motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la aceasta discutie, am vazut pe pielea mea ce inseamna sa nu te mai opresti in timpul necesar. Daca mergi cuminte cu masina, franele stock sunt bune, dar daca te apuci de modificari la masina, si mai ai si un stil sportiv de condus, deoadata franele din fabrica nu-ti mai sunt pe plac ! Eu i-am marit puterea motorului cu ink 30 cp( se simte !!), si nu vreau sa ma opresc aici, sper ca pana la finele anului sa ating 230 cp, si tocmai de asta este impetuos necesar schimbarea franelor, lucru pe care intentionez sa-l fac si eu. Pe aceasta ocazie, daca e cineva care le-a scimbat, as avea nevoie de niste preturi, si totodata furnizori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa te ajut eu cu preturi pt ca acum caut oferte dar cred ca raman mai mult ca sigur la brembo 330 fata si franele de r32 pe spate'(310mm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu nerabdare informatiile necesare de la tine! merci mult!

Apropos, am inteles gresit, sau ti-ai comandat evacuare sport ? K m-ar interesa si pe mine, si mai ales sunt tare curios cum se aud tobele !! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!