Jump to content

Golf V 2.0 Tdi


jeansucprigat
 Share

Postare recomandată

cosmin_lille

Nu am dat mai mult de 170 dar la un mers normal pe autostrada daca raman la 130 la ora nu trece de 2500 ture. Masina mea fiind o jetta poate e putin mai grea decat un G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

Adigo1,eram ironic :cheers:

Ti-ai luat masina de la pbn sau de la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cardinal motors. si cica la a treia masina - 3%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa stiu si eu cat ati prins maxim cu motorul de 2.0 fara remapare si la ce turatie sta motorul in treapta 6-a

215... si pe g5 si pe a3.....ar mai fi mers...ture...hmmm dreq stie...da urla tare :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu 210 maxim maxim ... mai avea pana la 4 mii de ture...e 4motion si daia cred ca ia putin mai putin :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al CV, in treapta a VI-a se obtin 218-220 km/h (pe climatronic) la 4000 rpm.

Nu vorbesc de masina fara remapare, dar incerc sa raspund la intrebarea despre raportul turatie / viteza in treapta a VI--a.

Deci pentru un motor stock turatia si demultiplicarea din CV nu reprezinta factori limitanti.

Tot in treapta a VI-a la 3000 rpm am ~ 164 km / h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

Pt cei interesati de acest motor revin cu primele impresii.

Am 650 de km facuti in prezent si inca sunt in rodaj,deci conduc mai ponderat,cu toate acestea diferentele intre fostul meu golf de 1,6 si acesta sunt uriase.Sincer nici nu ma asteptam la altceva insa cu toate ca nu fortez masina si schimbarea treptelor o fac undeva la 2300-2500 rpm,senzatia de cuplu si forta bruta pe rotile din fata mi se pare uriasa..La drum lung depasirile cu aceasta masina sunt foarte usor de realizat iar cand te duci in 3000 de ture este o senzatie bestiala..indiferent de viteza in care esti...consumul in exterior..5,5 iar in oras 7.0

Sa vedem ce se mai intampla....

Exista o recomandare in ceea ce priveste acest motor cu privire la tipul de motorina folosit ?

Vreau sa stiu cum vi se pare motorina de la petrom?..pana acum am facut un singur plin la omv cu sprint diesel parca insa langa mine am un petrom si vreau sa stiu ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat, IN CE ORAS CONSUMI TU 7% ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna intrebare, a mea consuma 7 afara:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu daca ma chinui putin scot 7% in Bucuresti (pe unde merg eu - intre 8-9% de obicei). Presupun ca merge linistit, dat fiind ca este in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

In Bucuresti

Merg foarte linistit pt ca sunt momentan in rodaj. :P

Mentionez ca sunt abia la primul plin si nu vorbesc de un consum stabilizat..insa asta imi arata comp de bord si asta vad si eu..inca merg cu primul plin dupa ce am facut un drum buc-vama veche dus intors si 3 zile de Bucuresti cu trafic intens pe alocuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc ca cineva poate scoate cu 2.0 TDI in BUC sub 9% cu AC in conditiile de trafic pe care le stim cu totii.... (decat daca se deplaseaza noaptea sau duminica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

Cu alte cuvinte ma faci mincinos intr-un mod mai diplomat :rolleyes:

Repet,discutam de un consum indicat de comp de bord la primul plin,si era o remarca intr-un cadru general vis-a-vis de consum.

Revin cu intrebarea mea initiala.Cum vi se pare motorina de la Petrom ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si eu merg in Bucuresti si consumul mediu este 8-9l/100km. Cand nu parasesc Bucurestiul 3 weekenduri la rand pot ajunge la un consum mediu de 10... dar am cam inceput sa ies mereu in weekenduri cel putin 200km in afara orasului. De luni pana vineri merg cam 400km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu scot tot 8-9 % in bucuresti, dar credeam ca este din cauza cutiei DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa fac pe nimeni mincinos dar eu am si 2.0 TDI DSG pe Touran si 1.9 TDI pe golf V si Golf+ si cam toate consuma mai mult decat zici tu, iar masina ta e si noua deci ar trebui sa consume si mai mult. pe memoria 1 cat ai consumul? ca asa si su pe memoria 2 am un consum de basme...pe 5000 de km decand nu am mai resetat-o..... 2.0 TDI ia oricum aproape 1l% mai mult decat 1.9, iar recordul meu de consum (pe 1.9) in KKT-u asta de oras, in cea mai infernala aglomeratie + AC e de 11% pe memoria 1. iar despre rodaj la diesel mie mi s-a spus ca motorul se lasa dupa 5.000 km. si cam asa s-a dovedit a fi. acum am 13.500 la gV, 26.000g+ si 36.000 la Touran

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

aviasol> tu cui te adresezi ? (citez: iar masina ta e si noua deci ar trebui sa consume si mai mult. . Eu nu prea ma calific pentru ca desi masina are doar un an are si 33.000km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu ca musca-n... :icon_thumright: se adreseaza lui jeansucprigat, referitor la mica lor polemica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

:icon_thumright: ce tare...

Mda,consumul mediu imi arata azi 7,1 iar cel curent imi indica magica cifra de 11,2 ...

Oricum, eu sunt multumit.

Nu speram in viata mea sa fac 600 de km si sa mai merg si prin trafic de bucuresti cu un plin.

Acum ca am lamurit mica noastra polemica,domnilor,va rog sa ma ajutati cu un feedback asupra motorinei de la Petrom...PLEASE!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu renunt sa fac plinul daca nu am 600km facuti. Asta e consumul meu in general in Bucuresti: un plin la 600 km (atunci cind se aprinde becul undeva pe la 50 L consumati.). Cit despre calitatea motorinei vezi la INtrebari frecvente ca este super topic legat de asta. In general e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

thanx kasius

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca masina consuma mai putin in rodaj deoarce in rodaj nu o turezi peste 3000rpm, nu talpa la fund, si de aici se obtine un consum bun. Cand se iese din rodaj incepe sa se apese pedala mai puternic si imediat va sari si consumul. O sa vedeti ca atunci cand jeansucprigat iese din rodaj o sa-i creasca consumul. Asteptam cu interes sa ne spui ce consum o sa ai dupa vreo 3000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jeansucprigat

Ai pus punctul pe i

Deja imi vine sa ma dau la ea ca imi ofera senzatii prea misto la 3000 dar ma abtin imediat.

Cu siguranta consumul o sa creasca dupa rodaj datorita regimului de condus..altfel,daca merg babeste pot sa scot consum bun dar nu mi-am propus asa ceva..imi luam 1.9 tdi sau 2.0 sdi si nu aveam treaba..mie un consum mediu de pana in 10-11 in oras mi se pare decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer sa fiu si a mea consuma, tot in Bucuresti, intre 7 si 8l, deci baiatu nu minte :P, ......dar recunosc ca in perioada in care a fost fia GT la Bucuresti cind a fost ff f f aglomerata am ajunsi eu la 9.8-10 si ma crizasem rau de tot! Traseu (cringasi-regie-leu-razoare-trafic greu- parc carol-budapesta-intersectie traian cu bul unirii) deci merg ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanTra ia schimba si tu o zi traseul:Crangasi - pe Vasile Mihalache pana in Pta. Victoriei - Romana - Universitate - Unirea - Splai pana la intersectia cu Traian , sa vezi ca daca o sa ai consumul sub 14% o sa fii umpic mandru de tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!