Jump to content

Nelamurire La Tipul Motorului!


joe_p
 Share

Postare recomandată

salut forumul vag.de aproximativ 4 luni mi am achizitionat un vw passat b 5.5 negru berlina cu cpmputer bord,climatronic,4 geamuri el,etc.am insa o mare nelamurire.pe capacul motorului scrie tdi cu d si i-ul rosu.pe talon am 101cp(74KW).motorul este de tip AVB ceea ce inseamna (din cate stiu eu k are 101cp) dar am vazut si passaturi care au motor avb cu 131cp.precizez k am 5 viteze. d si i-iul rosu conteaza sau nu?!

si ink ceva:----grutatea masinii.in talon spune k greutatea proprie este de 1010kg.am un prieten care are un ford mondeo tot din 2002 insa cu 131 cp si are 1630kg!!!!!! asa mare diferenta de gruitate intre cele doua?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut forumul vag.de aproximativ 4 luni mi am achizitionat un vw passat b 5.5 negru berlina cu cpmputer bord,climatronic,4 geamuri el,etc.am insa o mare nelamurire.pe capacul motorului scrie tdi cu d si i-ul rosu.pe talon am 101cp(74KW).motorul este de tip AVB ceea ce inseamna (din cate stiu eu k are 101cp) dar am vazut si passaturi care au motor avb cu 131cp.precizez k am 5 viteze. d si i-iul rosu conteaza sau nu?!

si ink ceva:----grutatea masinii.in talon spune k greutatea proprie este de 1010kg.am un prieten care are un ford mondeo tot din 2002 insa cu 131 cp si are 1630kg!!!!!! asa mare diferenta de gruitate intre cele doua?!

Am exact masina si motor ca al tau si greutatea masini este 1504KG goala si 1995KG autorizata

Motorul are 101cp tot AVB si tot cu litere rosi D si I

Modificat de vaally
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am exact masina si motor ca al tau si greutatea masini este 1504KG goala si 1995KG autorizata

Motorul are 101cp tot AVB si tot cu litere rosi D si I

deci sa inteleg k la mine e o gresala? se poate face o asemenea gresala in talon?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la break avf de 131cp am 1532km masa proprie si 2010 total autorizata.

Esti sigur ca te-ai uitat unde trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia da tu o cautare ca este un topic separat cu cateva sute de posturi si acolo sigur ai sa te lamuresti ce si cum e.si eu am tot motor avb cu DI rosii,asa ca...bun venit in clubul nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia da tu o cautare ca este un topic separat cu cateva sute de posturi si acolo sigur ai sa te lamuresti ce si cum e.si eu am tot motor avb cu DI rosii,asa ca...bun venit in clubul nostru.

da sigur k m am uitat bine. e o gresala fratilor in talon cum e posibil?!

bine v am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca despre avb-ul meu stiam care 101CP si I-ul rosu m-ati facut curios sa vad cat este trecuta greutatea in talon si astfel am aflat ca variantul meu ar avea 1430Kg. In actele din Germania este trecut insa cu 1509Kg, asa ca am presupus ca 1430 este greutatea celor facbricate pentru RO. Conform teoriei conspiratiei passat-urile facute pentru RO au tabla mai proasta :blink:.

Totusi masina pentru RO este cu 52 mm mai inalta ...probabil pentru a trece peste cratere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DECI..... in 2002 passaturile care au fost echipate cu motor avb si sa fie clar acest motor are 101cp au TDI dupa acel an au TDI in cocluzie nu va mai amagiti singuri ca nu aveti 131 cp :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu nu mai inteleg nimic ....... :D

eu stiu ca daca are un I PE ROSU - 101 CP

DI PE ROSU - 131 CP

passatu meu din dec 2000 DI PE ROSU - 131 CP asta is sigur .........

lamuriti-ma va rog............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu nu mai inteleg nimic ....... :)

eu stiu ca daca are un I PE ROSU - 101 CP

DI PE ROSU - 131 CP

passatu meu din dec 2000 DI PE ROSU - 131 CP asta is sigur .........

lamuriti-ma va rog............

Stai linistit ca si eu am DI rosu si am 116 CP. La B5 cum e al meu, I rosu = 101 CP si DI rosu = 116 CP. La B5.5 Aceste doua litere cu rosu inseamna altceva. I=116 CP si DI=130 CP.

Deci la B5 nu stiu cum ai 130 de cai la motor de 1.9. Presupun ca atunci nu erau motoare de 130CP, doar cele de 2,5l.

Scuze, acuma vad. Ai B5.5? Deci intre masinile noastre sant 2 luni diferenta si al tau e modelul cu face-lift?

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totus, VW Passat TDI de doar o tona?

Nici daca il "decapotezi" cu flexul nu cred ca reusesti sa ajungi la greutatea aceasta.

Poate decapotat si cu motorul dat jos.... dar asta e doar opinia mea

500KG nu e o diferenta data de o turbina putin mai mica, si alt soft al ECU-ului, alta transmisie... What else?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totus, VW Passat TDI de doar o tona?

Nici daca il "decapotezi" cu flexul nu cred ca reusesti sa ajungi la greutatea aceasta.

Poate decapotat si cu motorul dat jos.... dar asta e doar opinia mea

500KG nu e o diferenta data de o turbina putin mai mica, si alt soft al ECU-ului, alta transmisie... What else?

si am zis si io.am trait cu un gol in stomac de faza asta pt k nu mi imaginam cum se poate k passatul meu sa aiba 1 tona.doar nu e logan.e o greseala in talon.m am lamurit.toate celelalte categorii ale greutatii sunt corecte inclusiv greutatea maxima incarcata care e de 2 tone.asta mi s a parut si ciudat defapt la kinte cocsului.cum masina sa aiba 1 tona si sa traga 2?! m am lamurit k rar-ul a gresit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel golful are o tona si e vizibil mai mic ca passatul deci ...

din cate stiu eu la b5 TDI inseamna 90 de cai , TDI 101 cp, TDI 116CP si TDI 130cp (aici nu stiu sigur dar parca asa am auzit) iar la b5.5 s-a renuntat la motorul de 90 de cai si deci TDI are 101 , TDI 116 si TDI 131cp ... si am auzit ca ar fi si b5.5 cu motor de 1.9TDI cu 140cp fabricatie 2004 sau 2005... poate sa confirme cineva ??

Modificat de ThE SuN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai citit greutatile defalcate pe punte fata si spate (adica pe axe)

citeste greutate maxima proprie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel golful are o tona si e vizibil mai mic ca passatul deci ...

din cate stiu eu la b5 TDI inseamna 90 de cai , TDI 101 cp, TDI 116CP si TDI 130cp (aici nu stiu sigur dar parca asa am auzit) iar la b5.5 s-a renuntat la motorul de 90 de cai si deci TDI are 101 , TDI 116 si TDI 131cp ... si am auzit ca ar fi si b5.5 cu motor de 1.9TDI cu 140cp fabricatie 2004 sau 2005... poate sa confirme cineva ??

Nu cred ca la b5.5 exista motorul de 116 cp si in nici un caz TDI simplu nu are 101 CP.Eu am TDI AVB din 2002 si are 101 CP. S-ar putea ca faptul ca D sau I rosu (sau amandoua) sa nu aiba nici o legatura cu motorizarea ci sa fie doar o simpla chestie de marketing sau de tara pentru care este facuta masina. A mea cantareste 1454 kg, iar greutatea de 1070 kg este maxima autorizata pe axa fata.

Modificat de dan m
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tot aveti cu greutatea masinii?eu am avut ocazia sa o cantaresc si avea 1535 kile fara sofer,acuma ce sa zic,mai avea una alta in ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru informare, golful are o tona daca e scurt si pe benzina, golful meu variant are 1408 Kg, iar passatul are 1501, cred ca amicul nostru s-a uitt la max admis pe vreo punte.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel golful are o tona si e vizibil mai mic ca passatul deci ...

din cate stiu eu la b5 TDI inseamna 90 de cai , TDI 101 cp, TDI 116CP si TDI 130cp (aici nu stiu sigur dar parca asa am auzit) iar la b5.5 s-a renuntat la motorul de 90 de cai si deci TDI are 101 , TDI 116 si TDI 131cp ... si am auzit ca ar fi si b5.5 cu motor de 1.9TDI cu 140cp fabricatie 2004 sau 2005... poate sa confirme cineva ??

pe B5 nu cred ca este motor de 1.9 cu mai mult de 116 CP

pe B5.5 dupa cum a mai zis un coleg mai sus nu cred ca exista motorul de 116 Cp

B5.5 fabricatie 2004... 2005 cred ca este cu motor de 2.0 si parca are 136 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma interes si o sa revin ... eu asa imi amintesc ca am vazut intr-o revista un passat b5 cu TDI de 130cp ... acuma poate am citit altceva nu zic ca am dreptate 100% ...

daca pe b5.5 nu exista motor de 116cp ce motorizari are ? 101cp, 131cp ?? atat ? mi-e greu sa cred dar cand 2 iti zic sa te duci la culcare ca esti beat ii asculti

am vrut sa scriu 2.0 TDI de 140cp nu stiu d c am scris 1.9 da ma rog... deci exista desi nu am vazut nici unu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ink o data RAR-ul a gresit.va spun

citez din talon :) :masa propire:1010;masa total autorizata:1940;masa remorcabilacu disp.franare:1400;fara disp franare:650'masa autorizata pe axe:-fata:1050;spate:980

deci cred k nu am gresit knd spun k ceio de la RAR au gresit la masinutza mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!