Jump to content

Probleme Si Rezolvari Rapide


GRooVe
 Share

Postare recomandată

Cum adica zgomot specific directiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    116

  • pronet

    86

  • Al Bundy

    75

  • cridaia

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate capul de planetara se aude Iani si nu caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca dupa fiecare ploaie ramane ceva apa in canalul de scurgere al trapei. Am vazut ca exista 2 orificii de scurgere, iar unul pare infundat. Aveti idee cum as putea sa desfund acel canal de scurgere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sarma subtire?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul gand si al meu desigur. DAR! Daca acel canal e f intortocheat sau e din plastic subtire...poate exista vreun "secret" pt servisare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e plastic. E mult mai usor de instalat daca e flexibil.

Unde se varsa?

Cu sarma nu trebuie sa folosesti multa forta.

Poti consulta o schema cu traseul, prin amabilitatea cuiva cu ELSA

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in elsa spune ca se foloseste un cablu de la frana de mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate capul de planetara se aude Iani si nu caseta.

capul de planetara bate....sau caraie la plecarea fortata de pe loc cu rotile virate!

 

Cum adica zgomot specific directiei?

de ex atunci cand parchezi si trebuie sa faci manevre multe, nu se aude nimic? la mine da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se auzeau cand plecam de pe loc cu viraj stg sau drp..si in mers prin serpentine la munte..erau capetele de planetara...am schimbat si nu s-a mai auzit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut destul de mult ca sa ajung la furtun. Scurgerile se scurg in fata masinii, unde este plastilcul ala negru la stergatoare. Traseul este de la trapa-stalp-pe langa bord si apoi in fata. Incearca cu un furtun de aer si sa-l bagi in orificii si apoi cu o sarma mai groasa sa mergi pe canal. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Codrin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KeGPR: vezi aici ca am scos cuiva pentru Golf. Daca nu te ajuta, imi spui si incerc sa-mi fac timp sa scot si pentru Passat - dar nu cred sa difere cu ceva sistemul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.... Acum un an, cand ridicam geamul de la sofer, imediat ce ajungea sus cobora inapoi, ca si cum ar avea un obstacol. Am fost la serviceul de-acasa, s-a tot uitat mecanicul si nu a gasit nici un obstacol, asa ca s-a gandit dexter sa-mi indoaie putin spre exterior partea superioara a portierei, inainte sa apuc sa-l opresc. bineinteles ca se vede ca naiba si geamul la fel face cateodata. am tot incercat eu din balamale sa-i modific pozitia usii, dar nu mai vine bine deloc, ori jos e prea in afara, ori sus e prea in afara. ma gandeam weekendul asta sa o reglez sa vina bine in partea de jos, dar asta inseamna ca sus o sa stea in afara. sa ma risc sa o indoi in sens invers putin in partea de sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu urcatul mi s-a intamplat si mie - cauza era bininteles un cablu in care atingea pe timpul cursei superioare (geamul fusese inlocuit pentru ca a fost spart). Nu-mi inchipui cum s-a gandit respectiva persoana ca ar fi mai bine sa indoaie partea superioara. Nu a sarit vopseaua de pe ea? Ce a indoit /deformat mai exact? Canalul in care intra? Sau toata rama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata rama. Este o practica obisnuita in tinichigerie. Nu sare vopseaua pentru ca se forteaza cativa mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, Daniel are dreptate. a indoit cat a putut cu mana, dar destul cat sa nu mai pice partea de sus a usii bine, si din pacate nu am observat atunci.

sa desfac chederul si plasticul negru de pe laterale si sa incerc sa indoi putin inspre interior? aveti alta idee?

cum zice si Daniel, daca ma duc intr-un atelier pur si simplu o sa aplice procedura inversa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am facut o remapare la al meu passat..cu 20% in plus...as vrea sa inchid si supapa egr...tot din soft.....a mai facut cineva inchiderea egr-ului??......ce efecte negative poate avea asupra masinii???...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca la fiecare ploaie, ceva umezeala intra totusi printre chederul trapei. Nu cade in masina, ramane in canalul de scurgere. 

 

Intrebarea e: este normal sa intre un pic de apa? Sau e chederul dus? 

 

Daca e dus, il pot inlocui ( costa 380 lei acel cheder)... insa nu stiu unde sau cum sa-l schimb. Aveti vreo idee/ sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e f.urgent si am timp iti scot eu din elsa.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este; iti foarte multumesc anticipat... forum is great when you have great ppl in it :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Done. Ti-am scos totul despre sunroof dar ptr modelul fara webasto/celule fotovoltaice.

Enjoy it. LE: am prins o "fereastra" ;)

trapa_B6.zip

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danke. Nu am webaste si nici celule, masina e fabricata in 2006, inscrisa in 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu scosesem ptr model 2007, BMR - nu difera cu nimic oricum. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet: poti, te rog, sa-mi scoti si mie informatii legate de montarea celei de-a doua baterii? (cabluri, traseuri, controllere?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!