Jump to content

Franare - probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

E foarte posibil ca pistonul pe roata respectiva sa ramana oarecum blocat. Daca pe spate e roata respectiva, vezi sa nu fie cablul de la frana de mana prea strans. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil ca pistonul pe roata respectiva sa ramana oarecum blocat. Daca pe spate e roata respectiva, vezi sa nu fie cablul de la frana de mana prea strans. :angry:

Pistonul sigur nu ramane blocat ca zgomotul coincide cu apasare/lasare pedala de frana, iar daca ar ramane blocat zgomotul s-ar auzi si dupa. Problema este pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce zici tu nu exclude o defectiune la piston. Daca as fi in locul tau as da jos roada sa vad daca nu e ceva in neregula cu placutele. S-ar putea sa se fi uzat neuniform, sau discuri cu canale adanci, verifica frana de mana daca da drumul complet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca schimb placutele ca oricum le-am cumparat. Apoi sper sa dispara, ca deja e deranjant zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca schimb placutele ca oricum le-am cumparat. Apoi sper sa dispara, ca deja e deranjant zgomotul.

Si la mine pana acum o luna se auzea Acum nu mai stiu. Parerea mea este ca se depune praf/sare/mazga pe discuri si pe placute. Am bagat VAGCOM si nu mi-a dat nici o eroare, presiunea uraca pana la 50bar. In ceea ce priveste zgomotul,no problem, am muzica in masina :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri ovale sau placute terminate! Ai grija cu placutele sa nu-ti distruga discurile daca sunt consumate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema si daca poate cineva sa ma ajute. cand mi-am cumparat masina din germania, cand franam tremure toata masina.

am schimbat discurile de frana de pe fata si nu mai imi trepida decat spatele. am schimbat si discurile pe spate, dar din pacate masina tot trepideaza. sa fie si discurile pe care le-am cumparat noi ovalizate, sau poate fi si din alta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de frana ? Ai lichid ? Abs-ul poate-ti face figuri. Se aprinde ceva in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele pot fi mai multe:

- vreun senzor de ABS care nu functioneaza corect;

- greutate diferita a rotilor (janta + cauciuc). Incearca sa schimbi rotile fata / spate si vezi daca tremuratul se schimba;

- ai facut corect rodajul la discurile de frana? Vezi ca este descrisa procedura pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va spun faza dura de tot. Am plecat vineri pana la TEcuci si pe oituz la coborare pe la 60 pun frana usor... ce constat masina face ca dracu la franare. sa fie discurile dupa 1700km???? i le dau de cap lu ala` de la magazin. Discurile sunt o firma nemteasca Zinermman si placute Mintex. Se poate sa fie asta? am fost la echilibrat si era putin dezechilibrata o rota pe fata.. un 25 de g. sa fie discurile de proasta calitate? noroc ca mi-a dat garantie 18 luni pt ovalizare.... dar totusi e posibil asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si au inceput sa si scartaie franele....ce enervante sunt. Ati auzit de zinnerman ca fabricant de discuri? sau o sa schimb discuri la fiecare 2000 km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt se numesc Zimmermann si sunt super discuri!, si pretul e pe masura!

verifica placutele, poate acolo e problema!!

PS: totusi posibil sa fie si de la discuri, in cazul in care chiar scrie pe ele "Zinnerman"! ( vezi cazuri "adidas" - "adibas"). Te-ai prins!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai au fost 3 mil discurile si 120ron placutele.....nu stiu exact cum se scrie....:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siner ma indoiesc Zimmermann sa produca discuri ovalizate si sa le puna in vanzare - au acolo niste controale de calitate mai ceva ca in farmacii..;) - crede-ma pe cuvant ca dupa opinia mea cauza este alta - defectiune ABS sau neaerisirea circuitului de frana - blocarea pistonaselor din etrieri etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zimmermann sunt o alegere buna, bun raport calitate-pret. Numai ca nu stiu cum si-au dat seama ca sunt ovalizate fara sa verifice. De obicei se foloseste un comparator cu care se masoara bataia discului. E adevarat insa, ca in cele mai multe cazuri asta e cauza. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indelungi cautari pe problema mea nu am gasit ceva asemanator decat in aria Passat.

Ce se intampla?

Masina o am din decembrie, nefiind prima masina dotata cu ABS si ESP deci stiu cu ce se mananca.

Am observat ca la apasarea tare a pedalei de frana ABS-ul intra foarte greu, am cauciucuri de iarna, intr-adevar sunt Debica, nu sunt cine stie ce dar totusi la o apasare brutala nu trebuia sa-mi lase urme pe asfalt cel putin sa-mi intre ABS-ul la o temperatura de 12C. Nu mai zic ca era sa omor 2 pietoni pe o trecere deoarece am pus frana de la 40km/k si ma tot duceam cu ABS-cu tot si cu cauciucurile mele de iarna si masina tot nu se oprea.

Astazi era sa fac un Logan zob din cauza asta. Mi-a iesit in fata cand aveam 70km/h, in prealabil incetinisem cu apasarea pedalei de frana intr-o curba dupa care am mai rulat ~500m cu pedala neapasata iar cand am apasat frana brusc, nici urma de ABS sau macar de franare. Nu am ridicat piciorul de pe frana doar m-am impins cat am putut cu piciorul in ea fiind destul de tare si cand mai aveam 1cm de podea, atunci s-a oprit si tot atunci a intrat si ABS-ul.

Dupa intamplare am mai facut ceva teste si am observat ca dupa o franare brusca si o rulare de cateva sute de metrii nu mai am frana si nici ABS-ul nu intra iar pedala e tare, lucru pe care l-am observat si cand stau la semafor de cateva ori. Senzatia e foarte nasoala e ca si cum tu pui frana si cineva te inpinge de la spate.

Placute si discuri mai am ceva deci inca nu se pune problema asta, erori cu Vag-ul nu au iesit. Singura solutie la care ma gandesc in acest moment e sa-i schimb lichidul de frana. Nu mai stiu ce sa-i fac dar mi-e frica sa mai merg cu ea.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e adusa din Germania, ai pe stalpul portierei stanga, cel de pe mijloc un abtibild pe care scrie cand a fost schimbat lichidul de frana. S-ar putea sa fie destul de vechi sau sa ai aer pe instalatie. Mergi la un service specializat sa iti schimbe lichidul si sa iti aeriseasca faranele. Operatiunea se face cu o pompa care aspira tot lichidul apoi baga altul cu presiune. Lichidul se schimba cam la 2 ani. Operatiunea costa intre 150-200 Ron (din auzite...eu nu am schimbat). Verifica si garniturile la etriere, dar cel mai probabil e aer pe instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi fost o masina mai veche as fi zis cu siguranta ai aer in instalatie..insa imi e greu sa cred asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat azi cu Cipos la vacum si e in regula. Singura solutie e sa-i schimb lichidul si asta doar ca nu stiu daca a fost schimbat vreodata. Mi-e greu sa cred ca are aer in instalatie. Dupa ce-i schimb lichidul va dau de veste. Sper sa nu fie vorba si de discuri ovalizate pentru ca la o frana mai usoara si prelungita se simte ca si cum asfaltul ar fi denivelat.

Ce am mai auzit de la cipos e faptul ca ar putea fi apa de la condens in tulumba de servo-frana dar totusi...sa nu exageram.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Klau, dupa parerea mea ..e bine sa te duci la un service - unde ai incredere - sa se uite un pic la intreg sistemul de franare - sincer, ti-am spus si astazi, nu te apuca direct sa schimbi lichid, discuri...etc. fara sa nu cunosti cauza defectiunii. Calitatea franarii nu are cum sa sufere o astfel de modificare brusca daca lichidul este imbatrinit si i s-a deteriorat din proprietati - parerea mea este ca alta este cauza, dar cel mai bine este sa mergi cu ea la serv. sa vezi exact unde e buba.

Succes si tine-ma la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosing un vag-com de exemplu poti face si un full output tests pe modulul de ABS... sa vezi cum activeaza fiecare valva in parte.. cum face presiunea la loc in pedala..etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la masina lu fratemeo, Golf 4 limuzina an 2002, Am observat ca atunci cand franez, da nu tare dintro data, asa progresiv se aude un huruit la franare, dar daca franez un pic sau tare nu se aude, numa daca franez progresiv, de la incet .... tot mai tare. Discurile si placutele sunt bune ca au fost verificate. Cineva mi-a zis ca e de la motor, dar eu nu cred asa ceva, cand am lasat frana nu se mai aude nimc, deci doar atunci cand franez. Are cineva o solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa imi facea si mie bora accelasi sintome!! la mina era rugina pe discuri !! nu mai circulasem cu ea de 2 saptamani!! asta poate fii si la el daca nu a mers cateva zile cu masina!! d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Thheo, de lucrul asta chiar nu stiam ca se poate. Cred ca e o varianta mai plauzibila problema de vacuum decat vechimea lichidului si banuiesc ca din acest test trebuie sa rezulte cat de repede pedala isi reia proprietatile initiale. Sper ca zilele astea sa gasesc pe cineva disponibil cu vag-ul sa ma ajute la o astfel de scanare. Multumesc inca o data.

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!