Jump to content

Carlig Remorcare la Passat B6


KTY
 Share

Postare recomandată

Modulul se monteaza pe interioorul aripii stangi spate, in portbagaj, daca masina nu a avut macar pregatire carlig din fabrica, nu exista nici un fir tras pe masina, trebuie trase de la baterie, montate sigurante, legate la can, codari, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa va intreb si eu daca calculatorul(modul) pentru un carlig remorcare de la un passat b6 din 2006 se potriveste la un passat b6 din 2008, trebuie verificat vreun cod de compatibilitate?

Va multumesc si un an nou mai bun si mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic:

Eu pe masina mea am carlig de remorcare din fabrica si am acel modul. Tata avea si el un B6 pe care i l-a dat lui fratimio si isi pusese tata singur carlig de remorcare fara sa mai pun acel modul. Nu are nicio eroare pe masina. Montajul si legaturile la instalatia electrica si le-a facut el.

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ce știu eu se poate fără modul la cele care BC nu îți arată de exemplu că ți s-a ars un bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina din cauza, nu are computer de bord si nici maxi-dot, are mini-dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

e ceva firma in Cluj parca care face toate modelele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cum se monteaza cuiul de la carlig este instalatie de origine westfalia? Am vazut ca are cheita in el care se invarte sa il incui si rotita mare care merge se invarte in spate si parca merge si putin trasa in exteriror de ea, am incercat toata posibilitatile sa il imping drept in sus dar nu am reusit, poate trebuie mai multa forta sau are o pozitie anume?

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca nu am donat carligul ....nici nu stiam ca este asa scump.

Eu am din fabrica in porbagaj langa roata de rezerva un kit full (pompa elecrica  pentru umflat cauciucuri ,cric auto,spuma pentru pana diverse mufe si dopuri de plastic  o gramada de lucruri ,nu stiu ce fac toate)

Se mai gasesc in el  2 carlige si o mufa rotunda cu mai multi pini,sa inteleg ca masina este pregatita total pentru remorca?

 

Unul din carlige arata ca un ac de cusut la unul din capete ,altul are forma de L ,e gros ,are o bila de metal mare....destul de greu fata de primul.

Nu am fost curios sa vad cum sta treaba cu montatul...

 

Asa a venit din fabrica cu ele..

Modificat de polter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
HorjoagaLucian

Am nevoie si eu de ajutor, daca pot spune asa, cand am luat masina acum 4 luni din Germania, nu am gasit nicio chieie de la carligul demontabil, iar eu vreau sa il demontez. Vreo idee cum as putea sa-l descui, merge pacalit si cu altceva ?

post-128405-0-41392100-1398434938_thumb.

post-128405-0-67821600-1398434981_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheita de plastic din cheie! Daca este carlig oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi tip de carlig am si eu, si nu merge cu cheia masinii. Este carlig Westfalia, este montat din fabrica, dar are chei separate. Eu am primit si punguta cu doua chei pentru carlig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , am luat de la dezmembrari carlig de remorcare passat b6 cu tot cu modul , acum montajul din modul(Hella) catre masina nu il am si nimeni nu poate decat cu schita de montare a modulului. Va rog daca are cineva aceasta schita sa o posteze sau sa mi-o trimita pe mail iliekion@gmail.com...merci mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

daca bara spate a masinii are deja decupajul din fabrica inseamna ca masina ar fi venit din fabrica cu carlig? iar daca este demontabil unde ar trebui sa vina cand practic este demontat?

Modificat de Cavaleru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima premisa e falsa.

daca e demontabil, ar trebui sa existe cadrul unde sa se prinda cuiul. da acel capac jos si vezi daca gasesti sasiul carligului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuiul in sine ar trebui sa fie la roata de rezerva.. Asa cum zice si colegul mai sus, cand dai capacul jos din bara, ar trebui sa vezi acolo priza si cadrul in care intra cuiul...Poate bara a fost e pe alta masina, sau poate ai avut carligul si a fost demontat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar spatiul pt cui e langa roata de rezerva el nu este. o sa ma uit sa vad daca sub capac este restul instalatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ceau, cine stie unde se monteaza un carlig la passat b6 variant 2008 ? Eu nu am vazut nici un loc unde poate fi prins, de exemplu la golfu 4 avea gauri date in lonjeron, dar la passat am o armatura prinsa in 4 suruburi de fiecare parte..in rest nimic..are cineva idee daca se poate sau nu ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai are nevoie de acel calculator pentru carlig .

La care se leaga luminile de remorca ca altfel ti le stinge centrala electrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceau, locul de carlig l-am gasit, dar unde caut locul unde sa cuplez mufa de la cablu ?? e posibil ca sa nu am asa ceva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu ai.

Se face instalatia pe masina ta, ai nevoie de modul si de fire trase pana sub bord in fata si la panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul electric, obligatoriu cu Calculator(024-708 cod Bosal) are mufe vampir care se leagă de firele lămpilor spate. Un fir cu siguranța pe el se trage la "panoul" de siguranțe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!