Jump to content

Carlig Remorcare la Passat B6


KTY
 Share

Postare recomandată

Daca duci peridocul gol sau plin tot aia e. Adica nu ai voie cu masina asta. Mai mult, cred ca nici cu cat B nu ai voie, deoarece iti trebuie o masina care goala sa aibe 2500kg si deci maxim autorizata pe la 3000kg; insumate depasesc 5500kg si deci si cat B care permite ansamblu maxim autorizat pana la 4200km, parca.

Succes !

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am permis categoriile B,C si E, deci nu ar fi asta problema.

Masina in schimb nu cred ca duce "vaporul", asa cum bine a zis valioglu de la inceput. Eu tot speram ca se regleaza lucrurile dar se pare ca nu: greutatea barcii insumata cu cea a peridocului este clar ca depaseste 1500kg, limita maxima admisa la remorcare cu sistem de franare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dar nu conteaza cat are barca decat pentru capacitatea peridocului. Pentru masina, ea nu are voie sa traga peridocul nici gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o alta dilema acum si nu reusesc sa gasesc raspuns asa ca intreb tot aici.

O remorca cu masa maxima admisa 2500 kg inseamna ca poate tine 2500 kg inclusiv greutatea ei sau greutatea ei este separata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa maxima admisa cu tot cu incarcatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vrei sa transporti e cam de domeniu Camion 7 tone.nu prea o sa gasesti nici o duba sa aiba atat in carlig,.cam 3.5 tone au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea totusi ca peridocul gol sa nu aiba o greutate prea mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, de curand sunt posesor de Passat B6 si doresc sa ii montez un carlig pentru a tracta rulota :D Carligul doresc sa il achizitionez de la carligeauto Brasov deoarece ei il si monteaza. 

Carlig

Modul Electronic

Dupa montaj trebuie activat ceva cu VCDS ? Trebuie data bara jos pentru montaj? Modulul electronic comunica cu ABS/ESP ?

Multumesc!

Modificat de cretzu194
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da bara jos..stopurile...intaritura. plus fusta de la bara trebuie decupata daca nu a avut carlig.   Electricul nu il stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca electrica se leaga modulul in instalatia masinii se introduce in can si apoi se codeaza diferite module ale masinii cu carlig, ca: senzori parcare, centrala electrica, abs, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as monta decat un modul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un modul OEM este cam 700 lei nou, nu imi permit sa dau atat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti. Am o intrebare daca poate cineva sa ma ajute. Se potriveste un carlig de remorcare de la un passat din 2000 la un b6 din 2007? Am inteles ca am nevoie si de modul(daca nu am pe masina). Dar unde pot gasi modulul la b6? Asta daca are masina. Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat - nu merge, din pacate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Mi-am instalat un Carlig pe Passat B6 2009 cu modul. Totul functioneaza corect.

Problema mea este ca pe remorca am stopuri normale si vreu ca sa le schimb pe LED. Dar am vazut ca daca montez LED clipesc LED-urile in stopuri. Cand dau semnalizare, isi face de cap.

Cum se poate monta LED pe remorca ca sa vada si modulul ca am LED-uri?

Astept un raspuns cat mai urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Vreau sa montez un carlig westfalia cu  modulul seria WAM 506153 din 2006 este compatibil cu o masina din 2009 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schemă electrică montaj diy  pentru carlig nu ma poate ajuta cineva. Multumesc

Modificat de raduugl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. O rugăminte pentru cei care și-au montat cârlig, sau cei care se pricep... Passat B7 2013, cârlig cumpărat de pe același model, montat fizic dar cu instalația încă neconectată. Am modulul electronic original, dar nu am mufa care bagă semnalul din instalația mașinii în modulul electronic. Am observat că mă pot conecta cu papuci de mici dimensiuni pe fiecare conector din modul, deci nu mi-ar trebui neapărat mufa originală. Problema este că nu știu dacă mă pot conecta direct la firele care duc la luminile din spate (prin modulul electronic, bineînțeles), sau trebuie să merg în altă parte. Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU fa prostia sa te legi fara mufa, decat daca vrei sa dai foc masinii.

nu ai treaba cu conectarea la stopuri, se leaga in cu totul alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

@andronn

1. comanda mufa si pinii, pe original...la orice magazin de piese auto.

2. cablajul trebuie adus in fata - ai mai multe plusuri care se leaga in panoul de siguranta, plus firele de can - care se leaga la can gateway

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Modulul cu codul 1k0 907 383 fara litera in coada se potriveste pe passat din 2010?

Modificat de Sarbu Mihai
Am uitat o litera.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarbu Mihai

Daca se mai loveste cineva de problema mea sa stie ca functioneaza modulul vechi, fara litere in coada cu Passat 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pentru passat 2006, trebuie schimbat can ul? 

Am luat instalație originala cu modul oe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!