Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

Salut, este cineva care a pus LED-uri pe faza scurta pe faruri cu lupa (H7, nu xenon)? Mi se pare o solutie mai ok decat xenon aftermarket. Daca da, as avea 2 intrebari:

 

1. Se vad bine?

2. Sunt deranjante pentru ceilalti participanti la trafic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
mihairadu

Salutare lume buna,

 

Detin o Skoda Octavia 2   2005  ce a venit echipata din fabrica cu faruri XENON si LWR ( reglarea aceea automata pe verticala).

 

Din pacate, in parcare am gasit masina cu farul dreapta crapat ( o linie transversala pe orizontala).

 

Acum trebuie sa il schimb insa am observat ca preturile sunt destul de mari si chiar diferentiate pentru farul dreapta (mai mari)   plus ca nu prea il gasesc in genere.

 

Pot cumva folosi carcasa de la un far normal cu lupa dar fara xenon ? Ma refer sa completez cumva cu piese de la farul vechi ? Sa cumpar un far mai ieftin dar si mai usor de gasit de la dezmembrari si incerc sa il carpesc cumva.... sa pastrez si standardul OE

 

Sper ca are sens ce intreb aici sau ca m-am exprimat intr-o formula logica.

 

Multumesc mult pentru ajutor,

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

Salut. Din experienta mea cu faruri din aceesi perioada, anii 2001 - 2006,( faruri de Golf 4 - normale si xenon, Bora - normale si xenon, Sharan - normale si xenon) pot spune ca este diferenta uriasa intre carcasele lor. Difera sistemele de reglaj (alt pas), motorase ( la fel - alt pas), prindere lupa; de aici si diferentele de carcase. Sunt mai mult ca sigur ca se aplica si la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihairadu
Publicat (modificat)

Multumesc mult pentru raspuns. Nu am un inceput prea bun se pare... Asadar la Skoda, modelul meu,  farurile nu pot fi decat de 2 feluri: Normal (halogen) si Xenon  ? Corect, sau  ... ?  Ca nu sunt clarificat pe treaba asta.

Modificat de Bebeee
Fara Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exact 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei0241
11 hours ago, mihairadu said:

Din pacate, in parcare am gasit masina cu farul dreapta crapat ( o linie transversala pe orizontala).

 

 

 

Nu e vorba doar de sticla cand spui de far crapat? Chiar e si carcasa necesar a fi inlocuita?

Ca pe la chinezi se gasesc doar sticle noi (de plastic, evident :P) pe la 50 euro (eu am luat pentru o japoneza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihairadu

doar sticla o am crapata

WhatsApp Image 2024-05-29 at 13.37.06_c123c462.jpg

16 hours ago, andrei_221 said:

e okaysh pretul   dar tot nu e OEM si nu am incredere. la fel am gasit oglinda rupta si am cumparat oglinda aftermarket si acum o regret (aveam oglinda din aceea mai "complexa" legata de cele 3 memorii de la scaun + heliomata, avea un lichid in sticla oglinzii  :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!