Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

Fiind vorba de faruri mă bag și eu: am vrut sa schimb becul pe dreapta/faza scurta si am constatat ca siguranta care fixeaza becul statea balalau. Ea este prinsa cu un surubel. Acel surubel fixeaza si ciupercuta din far. Am slabit putin surubelul cu gandul sa asez acea siguranta si...cade ciupercuta in interiorul farului. Dupa ce am incercat, evident fara succes, vreo 1/2 ora sa aduc ciupercuta pe pozitie si sa pun surubelul si siguranta la loc, m-am lasat pagubas si am scos acea ciupercuta afara din far. De fapt, e o tablita subtire, din aluminiu cred, care se deformeaza foarte usor si astfel am reusit sa o extrag din far. Am senzatia acum ca farul care a ramas fara ciupercuta respectiva lumineaza mai bine decat cel cu. Care este rolul acesteia si ce consecinte negative ar aparea pe viitor daca las farul asa?

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se intampla nimic ,.... DAOR CA II ORBESTI PE CEILALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC. 

Du-te la cineva priceput sa dea farul jos si sa fixeze la loc acea ciuperca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai este ce sa fixeze pentru ca acea tablita/ciupercuta s-a deformat iremediabil când am tras-o afară. Am incercat in fel si chip sa o proptesc la locul ei, dar când încercam să prind șurubelul cădea înapoi în interiorul farului. Nu mi-a reusit, asa ca am tras-o afara, ca sa nu afecteze/zgârâie oglinda farului. Am sa caut sa iau alt far din dezmembrari, daca gasesc ceva bun, daca nu le schimb pe ambele si pun noi. Ce marcă de faruri ar fi mai bune raportat la calitate/preț?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina sa iei faruri noi de ce nu dezlipesti fata farului, faci reparatiile si o lipesti la loc cu silicon ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ocazia asta poti cauta colegii care monteaza lupe Marimoto si o sa vezi ca e altceva fata de halogen simplu

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am pus (singur) Morimoto mini, cu instalatie xenon, si lumineaza super.

Marea prostie pe care am facut-o la montare a fost ca m-am apucat ca berbecul sa sterg farul cu benzina (am zis ca se ia mai usor surplusul de silicon).

In consecinta, plasticul farului s-a umplut de crapaturi mici si dese ... va trebui sa-l schimb, la un moment dat.

Noroc (!!!) ca e pe dreapta si nu-i orbesc pe altii; se vede putin mai aiurea, concentreaza nitel lumina si e cam neplacut, privit fix din fata.

Am vazut ca a mai aparut un model de Morimoto mini, ceva mai scurte; ar fi mai indicate, ca se potrivesc mai bine, vin putin mai departate de geamul farului.

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu stiu sigur daca sunt in topicul care trebuie... scuze daca nu sunt dar am o mica problema. Vreau sa fac retrofit la xenon cu faruri originale O2F cu BCM : PQ35H 1K0 937 087 , in long coding, am :

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 1K0 937 087     HW: 1K0 937 087 
   Component: BCM PQ35  H   020 0360  
   Revision: 00020000    
   Coding: 40180AB8F00508C040C80080110081E4077100AE427D85605C0440000000
   Shop #: WSC 10194 599 94826
   VCID: 6ED45697B984A24EBF-803A

   Subsystem 1 - Part No: 1Z1 955 119 C  Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer 23020  22  0601 
   Coding: 00DFB7

   Subsystem 2 - Part No: 1K0 955 559 AH  Labels: 1K0-955-559-AG.CLB
   Component: RLS 230209 05  54  0402 
   Coding: 0730ED

No fault code found.

Intrebarea este : pe byte 18 ce codare trebuie pentru farurile cu xenon OE ?

Va rog frumos sa ma ajutati cu intrebarea de mai sus si cu prima ocazie cand ne vedem fac cinste !!! :)

 

Mii de multumiri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez farurile... dar am o mica problema, nu mai merge daylight-ul, desi nu s-a umblat la codarile ce tin de el...

Ma puteti ajuta cu o informatie cum le pot face sa functioneze din nou ? In clustere sunt bifate atat ele cat si "confort light ".

 

Multumesc

 

Ca idee...nu trebuia codat nimic aici : byte 18 ce codare trebuie pentru farurile cu xenon OE .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se umbla in byte 18 ci direct in eeprom. In byte 18 ramane 00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc mult Cristi ! Nu am umblat in byte 18 ,am activat doar bixenon with shutter (nu eu, ci un prieten ). Nu am mai avut eroare in bord de bec ars, la flash cu faza lunga xenoanele nu mai clipeau ( cum faceau inainte de a bifa ), doar ca nu mai functioneaza daylight-ul... Orice parere e bine venita! Am mutat comming si leaving pe proiectoare. In momentul de fata , daca dau flsh se aprinde si corneringul....

Mii de multumiri !

Cu stima,

P.s. 

Cristi imi poti spune te rog cum pot face modificarile in eeprom ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluitare,

Cu ajutorul unui prieten am rezolvat problema legata de DRL. Ii multumesc si aici...!!! :))

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu ne spui si noua care a fost rezolvarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bada, dar am crezut ca nu mai intereseaza si alti posesori... din pacate a fost corect codata centrala, s-a revenit asupra ei si au rezultat codarile corecte, cu aceeasi persoana care m-a ajutat.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Rezolvarea problemei cu DRL a lui gmtiby2016.

In modulul 09 Cent. Electric., Byte 14 apare ca se setare la bit 3 "Bi-Xenon Headlights (with shutter) installed". Bifand aceasta optiune, pinii 48 si 49 din mufa T52 C din BCM (pe care sunt legate becurile DRL) se transforma in pinii de comanda pentru solenoizii pentru Bi-Xenon. De aceea se aprinde DRL cu faza lunga. 

Codarea pentru faruri Xenon simple, fara Shutter, se gaseste in Byte 14, bit 4.

DIn pacate, eticheta pentru bitul 4 nu este vizibila cu VCDS (a aparut pana la un moment dat, dar cei de la Ross Tech au scos-o din cine stie ce motiv).

Codarea trebuie facuta ori in long coding, ori in binary.

valoarea HEX este 91

valoarea Binara este: 10010001

 

Byte 14.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va salut

As vrea sa schimb farurile clasice cu faruri cu lupa h7. Am gasit codurile:

1Z1941017D     1Z1941018D

O intrebare . Sunt cu lupa, h7, pentru LHD?

Respectiva persoana spune ca sunt de europa h7.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt de europa. Tot ce e diferit pt UK, codul incepe cu 1Z2, 1K2, 1J2.. etc

dar cele cu lupa sunt slabe la lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Andrei_221 sa inteleg ca nu se observa ziua cand sunt aprinse? 

Per total lumineaza mai bine ?...sau le las pe cele cu "oglinda"?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

per total lumineaza mai slab decat oglinda. Se observa ziua, nu e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se poate face conversie de la faruri cu xenon la faruri cu lupa h7? M-ar interesa in special codarile cu vcds. Masina in cauza O2 2012

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Ca e pacat, asta e alta discutie.... Trebuie instalat si reglaj inaltime faruri, masina avand acum autoleveling, etc.. Modificat cablajele... Si asa mai departe 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns. Dar strict privitor la codari, este de ajuns sa debifez din can si din centrala electrica Xenon? sau e mai coplicata codarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut , am și eu o întrebare .

Am o Octavia 2 fl care are faruri xenon adaptive , sistemul autoleveling funcționa bine , dar de curând am avut un accident și s a spart sticla farului dreapta care trebuie înlocuit . Vreau sa știu ce far ar trebui sa cumpăr , exista faruri care au in interior ceva ce tine de sistemul AFS sau pot cumpara orice far ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara far original pentru xenon. Electronicele le iai de la farul tau.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, carolmdl said:

Salut , am și eu o întrebare .

Am o Octavia 2 fl care are faruri xenon adaptive , sistemul autoleveling funcționa bine , dar de curând am avut un accident și s a spart sticla farului dreapta care trebuie înlocuit . Vreau sa știu ce far ar trebui sa cumpăr , exista faruri care au in interior ceva ce tine de sistemul AFS sau pot cumpara orice far ?

Nu, nu poti cumpara far halogen si sa muti sistemul pt xenon. Asa cum ti-a recomandat bundy, cumperi numai pt masini echipare de fabrica cu xenon. Daca vrei sa te ajut cu un part number pt farul respectiv,  imi dai seria sasiu si rezolvam 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!