Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

Are careva asa ceva pe masina? sunt bune?

post-23709-0-89275700-1395671721_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyn@serban

am cumparat eu asa ceva acum o saptamana ...si am ceva probleme la montaj!au venit fara motorasele de reglaj si cand am incercat sa le montez pe cele originale am constatat ca mufa care intra in motoras de pe farurile noi este diferita si are 4 fire in loc de 3 cum are motorasul original si are un pin in plus pe mufa mare care se conecteaza la instalatia masinii ! daca respect culorile pe farul nou imi vine firul (+rosu)suprapus cu firul negru  de pe mufa farului(mufa care se conecteaza la instalatia masinii)...presupunand ca acolo este semnal digital nu am incercat sa "probez" mai multe variante!daca stie cineva cum se alimenteaza motorasul sa puna aici...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costyn@serban

nu scrie nimic pe ele..doar detalii tehnice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut ,

Am montat si eu pe octavia mea aceste faruri cu day light dar am si eu o problema cu motorasele .

Nu le pot instala au gitul acela pra lung ,nu pot prinde in suruburi.

Eu am xenon de fabrica cu senzori de reglare ,dar momentan sunt fara senzori si va trebuie sa ma duc sa imi regleze manual farurile la service.

Daca ma poate ajuta careva sa pun si motorasele ar fi superb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate adapta ceva.... eu pe Passat ul anterior,pe faruri xenon OEM, am pus ansamblul de bixenon oem de pe Superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare : Am gasit un set SH de FARURI XENON OEM pt O2, cu tot cu instalatie, drosere, becuri etc. INSA sunt de pe o masina cu volan pe dreapta! Se pot regla dupa standardele si soselele de la noi?! Daca stiti exact, cine a mai facut operatiunea asta. multumesc  

 

OCTAVIA 2 din 2005 - Senzori de lumina si ploaie .

 

nu sunt lamurit in totalitate. In legatura cu FARURILE XENON de pe masina cu volan pe dreapta, pe masina cu volan stanga, la noi. Daca le cumpar, pot inversa linistit si pot circula facand adaptarile ce sunt in acel PDF trimis de tine, si totul e ok, fara altceva din MAXI-DOT/VAGCOM ? 

 

 OCTAVIA 2 din 2005 , senzori lumina si ploaie din fabrica. Afecteaza ceva, ar fi vreo problema de incompatibilitate, ce probleme as putea intampina? Farurile XENON de pe masina din UK , vin cu toata instalatia aferenta mi-a zis, drosere, becuri, calculator pt fiecare far. Ce mai trebuie sa verific? Ce altceva mai trebuie sa aibe? 

 

Si daca aveti un COD pt faruri XENON sa pot verifica daca sunt originale! Multumesc. Sper sa nu deranjez prea mult cu intrebarile mele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai posta aceeasi problema in mai multe locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iaurt92: am un prieten care si-a pus faruri d-astea pe masina ... au un mic reglaj care sa mai estompeze din lumina "scoasa pe invers" (o lamela atasata obturatorului), insa nu face altceva decat sa mai estompeze din diferenta fasciculelor de lumina, nu sa le schimbe. Eu, unul, nu recomand sa dai banii pe asa ceva. Nu vei avea lumina pe care ti-o doresti ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

Nu e ok cu farurile de pe masina de uk . Mai exact nu ai traficul corect

 

                                              _

                                            _

                                         _

                      _________                           Asa arata raza de lumina la farurile normale 

 

Asa arata la UK :

 

_

   _

      _

         ________________

 

Sper sa se inteleaga . Treaba asta e data de o tablita care se afla in lupa, nu ai cum sa modifici asa din soft.

Modificat de Polo GTI 1.6 16 V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...O mica intrebare..La Octavia 2 cu faruri originale fara lupe..se pot monta cele cu lupa tot originale fara nici o modificare?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt identice la suporti si mufe. Dar vizibilitatea e mai proasta decat la cele normale cu oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha..deci sa ma linistesc si sa le las asa cum sunt ele...ca oricum nu vreau xenon pe ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Vreau sa imi achizitionez faruri cu lupa pt O2 si ulterior sa montez xenon AM pe ele. Cineva mi-a explicat ca daca montez xenoane AM pe masina am foarte mari sanse sa am probleme cu motorasul de la stergatoare. Stie cineva ceva despre aceste aspecte? E posibil asa ceva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu ai citit pana acum despre acest lucru?

Nu recomand si nu montez xenon AM. De ce nu iei farurile OEM si balast si bec OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar se pare ca nu suficient de atent! Mea culpa !

M-am gandit la OEM dar ma tine in loc pretul. Daca poti sa imi recomanzi vreun site sau loc unde pot cauta?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu sa stiu de unde pot lua balast si bec om de xenon.Am faruri cu lua de fabrica si spalatoare dar fara xenon si as vrea sa imi montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti monta xenon OEM in faruri cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat un set de faruri putin mai speciale si vreau sa intreb daca stie cineva cum se demonteaza motorasele de pe cele vechi pt a le monta pe cele noi? Modelul nou de faruri e cel din link-ul de mai jos.

Si-a mai montat cineva astfel de faruri? La cele vechi fagurele acela din fata becului era deformat si lumina batea aiurea. Am cautat sa le inlocuiesc cu altele OEM cu lupa, dar preturile erau prea mari si la cele sh. Asa ca le-am gasit pe astea noi la pret super ok, dar nu pot demonta motorasele de pe cele vechi.

 

https://www.dectane.de/images/product_images/original_images/swsk03gx.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru demontarea motorasului de reglaj trebuie desfacute 2 surubele si apoi rotit motorasul cu 90 grade .  iese putin mai greu axul cu cap sferic de pe placa oglinzii.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221 Am desfacut cele doua suruburi, l-am rotit in toate directiile, dar tot nu a vrut. Trebuie tras mai tare de el sau e prin in ceva cleme de placa oglinzii?

 

@lucian.1950  Pretul a fost 550 lei ambele. Daca vrei, iti dau link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e prins mai solid pe placa oglinzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!