Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

am si eu interfata vag-com 409.1-S..daca ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, pe unde sa intru si ce sa fac pentru a activa aceasta optiune, v`as fi recunoscator :) ... am cautat si am gasit doar pentru interfata VDS...si am mai gasit un tutorial cu un alt programel, pe care nu l`am incercat inca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-a discutat atat de mult cum se activeaza , incat oricine intelege .

Citeste topicul pagina cu pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum caut ...vroiam sa stiu doar daca merge ca sa nu ma apuc de o treaba si dupa aia sa imi dau seama ca nu merge...iti multumesc mult....stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai ca nu merge cu acel programel....ci doar cu VDSPro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua o intrebare am si eu:ieri am facut operatiunea de roll up/down cu acel program in ceha.alarma am oem am

facut proba deschizand capota la motor cu masina blocata si geamurile lasate in jos si a inceput sa urle. intrebarea mea ar fi daca se poate si cum as putea daca uit geamurile lasate, la blocare sa se ridice singure. exista vreun modul sau altceva? stiu ca sunt alarme after care au si acceasta functie dar eu nu doresc inca o telecomanda atasata la cheie.daca se poate cu vag as dori si o indicatie. va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti altfel decat hardware. Nu exista optiune din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei alta telecomanda, iti instalezi una care se armeaza/dezarmeaza direct - cand incui/descui masina - si cauti sa aibe si functia care te intereseaza pe tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica sa caut o detecomanda after decat cea originala? scuza-ma florine dar sun un pic mai greu de cat, si nu prea inteleg.mai exact ce ar trebui sa fac. sa am aceste optiuni cu cheia briceag.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

@F l o r i n, se referea sa-ti iei o alarma (inchidere centralizata) care sa stie sa ridice geamurile si care se "leaga" in paralel cu inchiderea ta centralizata si care se va activa cand inchizi tu masina din telecomanda cheii tale briceag si implicit va ridica geamurile.

Poti sa si renunti la cheia briceag si sa-ti pui o alarma care vine cu telecomanda ei si sa-ti faci o cheie simpla, asta fiind probabil ce ai inteles tu.

Exista un modul care nu este alarma, nici inchidere centralizata (probabil e bun si unul care se poate lega la alarma si ridica doar geamurile, adica da implus de inchidere mai lung -> da trebuie vorbit cu un "montator" de alarme, sa vezi daca este compatibil cu electronica inchiderii tale centralizate).

Oricum (parere mea -> si mi-o pastrez) vorbim deja de lene, ca daca esti un pic atent nu ai sa-ti uiti geamurile deschise -> sa nu mi-o iei in nume de rau, ca nu am nimic cu tine, @Costyinter.

Numai bine.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doamne fereste nu ma supar, nu am dece eu intreb,cine stie sa ma invete. eu mai am cunostinte care au alarma aftermarket si au si functia de roll up/down si cand blocheaza usile si au geamurile deschise se ridic singure. eu nu sunt adeptul ca la chei sa am altceva gen breloc alte chei si asa mai departe prefer cheia simpla si eram curios daca se poate face. am sa intreb si un electrician auto ce sfat imi poate da. bine inteles acceasta optiune pt mine este considerata mai mult un moft si nu neaparat ceva util. dar m-ar bucura daca ar fi si ea valabila. iti multumesc frumos de rasp.:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Mi-am achizitionat si eu interfata seriala 311 si vreau ca sa imi activez roll/up .Sincer nu am inteles ceva........este un tutorial unde sunt 3-4 modele de module de confort.Fiecare modul are cate o valoare diferita?

1. start vdc

2. connect to central convenience (46)

3. start login procedure (11)

4. use the code 19283

5. read serial eeprom (26)

Find the list of known values further down this post. Write down the original values at and continue.

6. write serial eeprom (27)

Enter the memory address and value mentioned in the list down below.

Do this for all addresses mentioned

7. end output (06)

Doar atat trebuie facut?

Am sa pun un link pentru cei care nu se vor descurca singuri.

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3692819

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar atat !

Si in functie de ce modul ai pe masina, modifici valorile corespunzatoare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca e mai usor de activat functia cu acel program in ceha si este si tutorial pe youtube. vreau sa zic ca la-m activat eu fara sa am habar deloc. daca te uiti pe youtube ai sa vezi exact,cablul conteaza cel mai mult. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si .... ma repet ..... programelul in ceha face doar modulele cu 1C0 959 799B .

Doar atat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, daca aveti modul cu 1J0 959 799xx - nicio sansa cu "programelul" ..... dar, asa cum v-a zis si Turbocip - cautati informatiile pe paginile anterioare.....nu facem decat sa ne repetam - furnizand aceleasi informatii......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

@F l o r i n, se referea sa-ti iei o alarma (inchidere centralizata) care sa stie sa ridice geamurile si care se "leaga" in paralel cu inchiderea ta centralizata si care se va activa cand inchizi tu masina din telecomanda cheii tale briceag si implicit va ridica geamurile.

Poti sa si renunti la cheia briceag si sa-ti pui o alarma care vine cu telecomanda ei si sa-ti faci o cheie simpla, asta fiind probabil ce ai inteles tu.

Exista un modul care nu este alarma, nici inchidere centralizata (probabil e bun si unul care se poate lega la alarma si ridica doar geamurile, adica da implus de inchidere mai lung -> da trebuie vorbit cu un "montator" de alarme, sa vezi daca este compatibil cu electronica inchiderii tale centralizate).

Oricum (parere mea -> si mi-o pastrez) vorbim deja de lene, ca daca esti un pic atent nu ai sa-ti uiti geamurile deschise -> sa nu mi-o iei in nume de rau, ca nu am nimic cu tine, @Costyinter.

Numai bine.

Eu am vazut astfel de module pe alarmele Viper.

Vorbeste cu baietii de la Falcon Electronics: www.falcon.ro (sper sa nu se considere reclama)

Cu siguranta iti pot spune daca se poate monta direct pe alarma din fabrica sau mai ai nevoie de ceva.

Am vazut montata la ei o alarma Viper exact cum zice h0m3s1ck pe un Audi A3: pe cheie briceag.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Fac o completare la ce a scris @Turbocip: 1C0 959 799...

Adica nu doar cele care se termina cu B -> oricum nu sunt multe (v-am inebunit un pic, ca o tot tin pe amea, una si buna :))), dar pe mine faza cu program folosit in ms-dos, ma dispera -> suntem in secolul 21, deci ar trebui sa evolueze tot (deci sa nu fiu nevoit sa folosesc o rasnita, ca oricum in ultima vreme apoape toti producatorii auto dau optiunea activata) -> oricum sunt ferm convins ca exista deja softuri care fac din windows, dar inca nu avem noi -> trebuie si la acest soft ceh sa apara update, dar nu stie cand).

Oricum va rog veteranilor si nu numai daca gasiti ceva sa ne dati si noua (fara frica, ca oricum sunt destui care nu stiu sa foloseasca windos, care e "parfum" in comparatie cu ms-dos, sau altele, deci nu va pierdeti clientii).

Numai bine.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea mea ar fi daca se poate si cum as putea daca uit geamurile lasate, la blocare sa se ridice singure.

Se poate face si din modulul confort, dar e putin mai greu, eu nu am reusit prin obd, doar programand eepromul la modulul confort cu un programator.http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=2984556&posted=1#post2984556 aici gasiti tot ce este necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate nu prin OBD... mare pacat. Totusi KVW100 cum reuseste sa modifice dump-ul prin OBD, de poate executa functia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am incercat ca sa activez si eu geamurile dar nu am reusit :) .Am nr comfort 1C0 959 799 B dar nu stiu ce valori sa bag.

In acel tutorial imi arata doar pentru 2 usi.Eu am 4 usi.Daca ma poate ajuta cineva cu valori...:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domani@ incearca acel program in ceha vezi daca reusesti,eu cu acela am reusit cu vag comul nu am putut.poate ai noroc.cauta si pe youtube sa vezi exact ce si cum.eu asa am facut si nu cunosc limba ceha si am reusit,trebuie sa poti si tu.bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCSD-ul...vb de aplicatie - nu se poate. Cu programelul respectiv si interfata VagCom-se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG -

Modifici adresele 04361, 04362, 04363

Ca sa faci asta intri intai in 26 si vezi valorile fiecarei adresa (posibil sa ai 73 sau 74) , din acestea scazi 8 la fiecare ... Deci 65 sau 66

Intri pe 27 , modifici cele 3 adrese si apoi parasesti programul.

Testezi tinand apasat butonul de pe telecomanda .

Sper ca ai inteles...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am mai multe adrese 0 1 2 3 4 5 6 7 8 ,dar nu imi apare 73 sau 74 . Imi apare 122 ,etc tot cu 3 cifre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!