Jump to content

Octavia RS


Clydeman
 Share

Confruntare intre RS-uri  

288 voturi

  1. 1. Care e mai tare si de ce?

    • RS TFSI
      190
    • RS TDI
      98


Postare recomandată

Se poate si Octavia RS TDI cu DSG si CR la propulsor, daca nu crezi iti arat si dovada.....Dar asta e cam Off...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Boggy72

    17

  • B.o.g.d.a.n

    14

  • DORU_14

    13

  • sorin_balan

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tot ce e posibil. Eu stiu pt ca am luat serios in calcul O2 RS TFSI cand am luat GTI-ul si acum 4-5 luni nu era disponibila cu DSG, si nici varianta TDI.

Daca e disponibila acum, mea culpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta crezi tu ca nu se poate doar asta vand zi de zi si tu imi spui mie ce se poate si ce nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topic super interesant, raspunsuri si mai si.

Citind opiniile avizate ale proprietarilor am ajuns la concluzia ca RS-ul pe benzina e o masina foarte reusita. Si ca RS-ul pe motorina e o masina foarte reusita.

Ummm, ce-o mai vrea sa spuna si asta?

Vreau sa spun ca depinde de cine esti si ce motive ai sa platesti pretul deloc mic pentru o varianta RS. Eu vad doua posibilitati (si cred ca asta au vazut si cei de la Skoda):

1. Sunt un tip cu familie, vreau sa conduc 40-50 de mii de km pe an, de multe ori la bord impreuna cu sotia si copilul si pentru ca nu am o a doua masina cu care sa fac asta imi iau RS-ul pe motorina. Pentru ca da, am si eu pretentia la un look (si nu doar look) sportiv.

2. Sunt un tip cu familie dar drumurile lungi se fac cu deja achizitionatul Passat TDI. Las (cititi trebuie sa las) Passatul ca masina de zi cu zi sotiei si eu caut o masina cu care sa merg pana la birou, zilnic, si in weekenduri sa pot ma intalnesc cu entuziastii in parcare la Billa, dupa 8 seara. Adica 15 mii de km pe an. Si da, mai trebuie din cand in cand sa inlocuiesc valentele practice ale Passatului aflat in service conform programului sau reflexelor sotiei. Raspunsul logic pentru problema mea: RS-ul pe benzina.

Deci pana la urma cred ca depinde cu cine te identifici cel mai bine intre cele doua personaje.

Pai si noi, sportivii pur-sange, driverii adevarati, noi unde suntem?!

Pentru voi dragii mei as indrazni sa spun nu vad nici un motiv sa nu va achizitionati un Golf GTI sau Leon (FR/Cupra).

La final, votul meu a mers pentru TFSI. Din motivele deja anuntate atat de mine cat si de dvs in cele 9 pagini de opinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare :) :( felicitari. chiar mi-a placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

de azi am vazut pentru prima oara....si de cand il astept ....pe RS un motor CR cred ca e un moment istoric si poate sfarsitul problemelor...170HP cu motor CR...WWW.SKODA.RO...configurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme nu s-au mai reclamat nici la motorul pd. mie mi s-a aprins dpf-ul o singura data la 3000 km si acum am 13000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum doua zile in fata la Mega Image pe Iancului am pus intrebare unui TDI RS daca a facut probleme...raspunsul a fost ca "da, la DPF".....pentru ca avem un CR TDI de la SKODA ma bucura.....de fapt astept de mult timp sa il vad....nu ma bucura de loc problemele de oras ale fostului motor TDI RS DPF si doar astept sa se termine odata pentru a putea cumpara o SKODA CR TDI fara probleme cu DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din absolut toate motivele evocate pana acum, inclusiv cel al consumului, care sincer cu 'putin noroc' si un mers civilizat si nesportiv poti scoate un 11% in oras, aleg TFSI. Am condus destul de mult o Altea FR 2.0TDI 170cp, dar cand mi-am luat Skoda... am trait cu totul altceva la volan. Atat e nevoie sa te indragostesti de ea: 3-4 schimbari de viteze la limita in 7.000RPM si apoi mai discutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sigur trebuie sa fie TFSI. Este cu totul altfel ceea ce simti la benzina fata de motorina. cum suna, cum urca in turatie ... si nu in ultimul rand confortul mult mai bun la TFSI unde nu trebuie sa mai simti vibratiile unui TDI. Daca te uiti la consum, mai bine nu are rost sa te bagi la RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai am comandat un TFSI deci clar benzina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cine a spus ca CR nu are dpf? Intr-adevar e f posibil sa nu se mai aprinda ca vechiul tdi de 170cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Din absolut toate motivele evocate pana acum, inclusiv cel al consumului, care sincer cu 'putin noroc' si un mers civilizat si nesportiv poti scoate un 11% in oras, aleg TFSI. Am condus destul de mult o Altea FR 2.0TDI 170cp, dar cand mi-am luat Skoda... am trait cu totul altceva la volan. Atat e nevoie sa te indragostesti de ea: 3-4 schimbari de viteze la limita in 7.000RPM si apoi mai discutam.

Avand in vedere ca am reusit cu a mea sa scot chiar si 9,6% in oras (bine noaptea, traseu Leu - Maica Domnului) cu una stock ar trebui sa fie chiar loc de mai bine :blink:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,1% militari - piata presei libere si retur (tot noaptea) :hainoroc: :)

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pantelimon - pipera ora 9 dimineata consum 7.5% :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!