Jump to content

Octavia RS


Clydeman
 Share

Confruntare intre RS-uri  

288 voturi

  1. 1. Care e mai tare si de ce?

    • RS TFSI
      190
    • RS TDI
      98


Postare recomandată

Am ales tdi!

De ce?... Nu vreau sa intro in polemici diesel vs. benzina! Dar mi se pare in spiritul Skoda un rs pe motorina, o masina care ar satiface extrem de multa lume, si o masina care nu consuma ca o benzinara.

Din pacate nu am avut ocazia sa le testez... si fata de masina mea de acum (Ford 1.6d <60bhp) oricare pare un vis frumos, dar nu pot sa uit cat de mult am putut sa merg cu masina in liceu din simplul motiv ca avea un consum mai mult decat decent.

Daca mi-as dori un sleeper... as alege clar TFSI, dar analizand masina din perspectiva unuia care prefera celor cateva secunde de performanta superioara km intregi de consumuri umane nu pot sa aleg decat TDi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Boggy72

    17

  • B.o.g.d.a.n

    14

  • DORU_14

    13

  • sorin_balan

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate nu am avut ocazia sa le testez... si fata de masina mea de acum (Ford 1.6d <60bhp) oricare pare un vis frumos, dar nu pot sa uit cat de mult am putut sa merg cu masina in liceu din simplul motiv ca avea un consum mai mult decat decent.

Daca nu ai avut ocazia sa le testezi, ai puteai totusi sa stii ca motorul 2.0 TDI chiar si cel de 140 CP nu consuma chiar putin chiar vis-a vis de o benzinara aspirata.Nu mai vorbesc vis-a-vis de comunele 1.9 TDI. Nu pot sa compar cu anticele motoare diesel aspirate de 54 cp.

Ca se pot obtine consumuri rezonabile si cu 2.0 TDI straduindu-te foarte tare, e adevarat. Dar asta e valabil la orice motor cu o cilindree rezonabila.

Experienta (de pe vwforum) arata ca cel mai des posesorii de 2.0 TDI (140 CP) obtin cam 6,5 l la 100KM in regim extra-urban. Cam tot atata obtin eu vara in oras cu 1.9 TDI-urile. Iar iarna cu 1 litru in plus adica 7,5l in oras.

Cand exista 1.9 TDI la VAG de 150 CP nu se facea atata tam-tam pe marginea lui desi avea exact la fel 30 CP mai putin vis-a-vis de 1.8 turbo de 180 CP.

2.0 TDI 170 Cp e un motor puternic insa nu e cea mai buna alegere pt o masina cu tenta sport cum se vrea Octavia RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La obiect raspunsul lui Diesel. Palaria jos.

Eu personal voi merge cu motorine cand vor face japonezii miarele (adica motocicletele) cu motoare diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers ieri cu RS-ul lu` Yoda ( ~ 274 CP). Jos palaria. Merge frate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Votat TFSI.

Am condus ambele.

TFSI este fantastic pentru o masina de calibrul Octaviei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am votat TFSI-ul pentru ca asa am ales si masina ce va veni pe la inceputul lui octombrie 2007.

Am avut ocazia sa merg cu diesel (din pacate al meu e prea mic - 1.9TDI, dar vorbesc de altele 140CP and more, tot VAG), asa ca daca s-a ivit ocazia ca masina familiei sa fie Octavia - si RS pe deasupra, am dezbatut si am ales benzina.

Masina va fi folosita cel mai mult acolo unde ii va placea ei cel mai mult - pe autostrazi si pe drumuri lungi si (sper eu) bune, iar cea actuala va fi atat de serviciu, cat si de drumuri "neplacute" (orase, drumuri mai putin amenajate, iarna grea, etc.). prin urmare, sper ca RS-ul sa dea tot ce stie el... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://mobile.de/SID8PX2SP5K1kHIpVfRAW8joA...1217613506&

nu votez, fiindca nu ma pot decide. dar interesant, cat costa o Octavia RS 170 cp in Germania :

Skoda Octavia RS 2.0 TDI DPF *170PS*XENON*18-Zoll*PDC* Kategorie: Limousine

EUR 24.400

MwSt. ausweisbar

si dotari : Besonderheiten:

ABS, Stabilit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat TFSI ca mai ales pentru o masina sport motorul pe benzina o caracterizeaza nu diesel ... dupa parerea mea cuplul la turatii joase este necesar pentru o alta categorie de autovehicule :beerchug: .. aici avem nevoie de turatie si putere lucru care cu un diesel nu prea poti sa il realizezi :vaidecapulmeu: ..ca sa nu mai zic ca zgomotul facut de diesel o cam "descalifica" ca si masina RS - no offense .

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat TFSI. Am RS diesel si tre sa recunosc ca am ales cam prost. Am vazut ca se discuta pe seama consumului, aflati de la un posesor de RS TDI ca intra-adevar nu veti obtine un consum prea stralucit cu acest motor diesel.

Eu unu scot in jur de 8 extraurban (o calc mereu cand am ocazia, si daca merg pe autostrada o tin costant la 200 la ora) iar in oras am scos si 9, dar am scos si 16, depinde foarte mult de trafic si cat de mult apesi acceleratia.

Asa ca am ales TFSI, pentru ca merge mai bine, are turatii (ca o masina cu tenta sport) si in plus, nu are problema motorului BMN- martorul de bord pt DPF aprins (care pe mine a inceput sa ma dispere)

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot TFSI am votat.Chiar il consider un motor foarte reusit si din acest motiv m-am si orientat catre S3.Pe GTI acest motor mi-a adus numai satisfactii si consum destul de bun raportat la performante.Il recomand oricui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, a conduce o masina diesel cu un cuplu impresionant(350N/m) este o placere.Supletea motorului spune multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votat TFSI diferenta clara de putere fara echivoc

desi sunt si eu pe diesel dar ....hp sunt hp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

COJ...sa stii ca exista si 2.0 TFSI cu 350Nm cuplu.Sincer cred ca la TDI singurul lucru care m-ar unge pe suflet ar fi consumul.Dar sa nu transformam topicul in benzina vs. diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat TFSI deoarece o masina sport trebuie sa fie negresit o benzinara.

Unde mai pui si faptul ca diesel-urile de pe Octy2 sunt destul de slab antifonate (pe mine unul m-a exasperat)... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant topicul. Desi in momentul de fata am doar un TDI PD, am avut ocazia sa conduc de toate. Intr-adevar, motorul pe benzina este caracteristic masinilor sport. Iar daca vrei masina sport, nu te uiti la consum. Asta insemnand ca nu vrei o masina pentru familie, sa o conduca si sotia, sau eventual parintii. Ca nu stiu daca ei ar simti diferenta.

Pe de alta parte, la un mers cat de cat aproape de limita codului rutier (ma refer la +50km/h peste limita superioara), nu prea sunt multe ocazii sa o folosesti pe deplin in tara noastra (in afara de liniute). Si atunci ar ramane sa iei in calcul si consumul.

Totusi, avand in vedere ca se compara doua modele sport, eu am votat TFSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat RS TDI pt ca ofera acel compromis performanta/pret pe care il cautam majoritatea dintre noi.

O2 RS TDI - este una din masinile pe care le am pe lista atunci cand voi renunta la cele din semnatura, singurul dezavantaj al ei fiind pretul mai mare ca al concurentei din lista mea.

Modificat de catala2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul dezavantaj al ei fiind pretul mai mare ca al concurentei din lista mea.

As completa ca un dezavantaj MAJOR filtrul de particule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod cert aleg TFSI-ul

motive

1. este mult mai rafinat decat dieselul

2. dieselul nu are acel sound sport , zgomotul motorului este majoritar

3. nu se simte aceea senzatie sport de a urca masina in turatii

4. apar probleme la filtrul de particule

5. in timp din cauza motorinei discutabile din romania , motorul diesel va devenii din ce in ce mai zgomotos

6. diferenta de performanta care este net in favoarea TFSI-ului

7. ca parere personala : urasc motorul diesel de 1.9 si 2.0 din grupul VAG ( v6 tdi este cu totul altceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Urasti motoarele economice si slabe ca performanta(sau mai degraba iti plac motoarele sport, iar 1.9/2.0 TDI clar nu sunt sport). Fiecare cu parerea lui si cu buzunarul lui pentru combustibil/masina. Daca nu ma gandeam la consum luam 1.8 TFSI si daca mai aveam bani luam 2.0 TFSI (RS). Scuze de offtopic.

On topic: clar daca vrei sa alegi o masina sport mergi pe turbo benzina. Deci votul meu se duce la 2.0TFSI

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai fratilor: prin definitia ei, sau prin linia care i-a fost data de la mama ei, Octavia nu este o masina sport, iar daca cineva se decide ca vrea sa cumpere o masina sport,nu are cum sa se gandeasca la motorina.

eu unu n-am auzit de masina sport diesel,poate cu anumite trasaturi sau caracteristici sport (RS), singura exceptie se poate numii Peugeot 908, care a fost singura masina sport cu propulsor diesel HDI V12, parca pentru cursele de la LE MANS, dar oricum au pierdut si asa in detrimentul altei masini din grupul VAG- Audi RS8 care tot pe benzina e

Scuze daca am fost putin :D

vot : TFSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ce ti-a spus DRAPAR nu a fost suficient, iti dau si eu un exemplu mai mic, de pe plaiurile noastre mioritice: urmareste-l la Campionatul National de Viteza in Coasta pe Puiu Rusu. "Se da" cu un golf... diesel. Mai mult nu-ti spun, astept impresii.

Cheerz.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat RS_TDI pentru ca nu ador benzina iar pe Octy2 RS nu o vad o masina sport ci o masina pentru un familist mai impatimit de valente sportive.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!