Jump to content

Sistem De Inchidere Portbagaj B5 Si B5.5


ingerul_danutz
 Share

Postare recomandată

ingerul_danutz

Inainte de revelion am patit-o ...cineva a incercat sa deschida portbagajul cu o ranga, partea buna e k nu a reusit sa-l deschida, partea proasta ..mi-a impins butuculiari cand m-am apucat sa-l desfac a cazut intregul mecanism.

Am cumparat o alarma noua cu optiunea deschiderii din cheie a portbagajului(si cheie tip briceag:P) si un motoras (comutator / sau cum ii zice) ca sa actioneze calpeta de la broasca.

stiu k varianta b5.5 de passat are obtiunea de a deschide portbagajului la apasarea unui buton...

Intrebare...sa zicem k esti in masina si ai alarma pusa, toate usile sunt inchise si vrei sa deschizi bortbagajul.... apesi butonul respectiv...se deschide? alarma suna?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce fel de alarma ai montata pe masina,sunt alarme ce se monteaza pe cheia originala si deci la deschiderea portbagajului nu mai suna alarma.eu zic sa incerci tu acest lucru ,si apoi sa ne intrebi pe noi.sau ai incercat si te afli in dubii?a ta ce fel de alarma e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci, ca sa inteleg: ai montat capota de B5.5, sau doar partea de deschidere? Cum merge? Aia doar o atingi si se deblocheaza. Intreb pt. ca as fi interesat si eu de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_acn- nu am montat portbagaj de b5.5

daca ai umblat vreodata pe acolo ai vazut k e un intreg mecanism, actioneaza o tija si care la randul ei trage de "cioc".

am dat jos tot mecanismul si l-am inlocuit cu un motoras (care trage / impinge, am inteles k se foloseste la inchiderea centralzata), la care am pus tija respectiva.

momentan deschiderea portbagajului o fac de la un buton montat in masina, trebuie sa gasesc la dezmembrari butonul de deschiderea k la b5.5....dupa ce leg si noua alarma o sa fie din butonul telecomenzii

si sa astup gaura lasata de butucul pt portbagaj :))

ce la inceput era un moft, acum a ajuns o necesitate

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma cu deschidere portbagaj si am si motoras care inchide portbagajul odata cu usile dar nu pot deschide portbagajul din telecomanda ca cica nu-i facut asa. Ai facut ceva modificari ca sa deschizi portbagajul de la buton, sau e mecanismul? Inainte nu ai avut centralizare pe portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva. Capitonajul de pe capota mai are pe langa suruburile de pe margine si triunghiul reflectorizant, 2 plasticuri negre in care iti poti baga mana. Nu se misc deloc si tin si capitonajul. Cum sunt prinse acolo? Au ceva suruburi, cleme? In ce directie tre' sa trag sa nu rup ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma cu deschidere portbagaj si am si motoras care inchide portbagajul odata cu usile dar nu pot deschide portbagajul din telecomanda ca cica nu-i facut asa. Ai facut ceva modificari ca sa deschizi portbagajul de la buton, sau e mecanismul? Inainte nu ai avut centralizare pe portbagaj?

Am scos tot mecanismul, o sa fac poze ca sa fiu inteles si in locul mecanismului am pus un fel de motoras, iar in varf are parghia care trage de cioc, nu-mi mai trebuie inchidere centralizata la portbagaj, el se deschide doar daca apas butonul...in schimb trebuie ai amortizoarele bune la portbagaj!

Adevarat, exista si un mototras acolo care ajuta la blocarea portbagajului....am avut ceva batai de cap acum cateva luni, cand se blocase pe deschis si nu mai puteam inchide portbagajul:P

Si inca ceva. Capitonajul de pe capota mai are pe langa suruburile de pe margine si triunghiul reflectorizant, 2 plasticuri negre in care iti poti baga mana. Nu se misc deloc si tin si capitonajul. Cum sunt prinse acolo? Au ceva suruburi, cleme? In ce directie tre' sa trag sa nu rup ceva?

Trebuie sa desfaci cu rabdare toate suruburile pe margine (poti sa folosesti un magnet sa afli unde sunt) + 2 de la suportul triunghiului :), apoi tragi in jos:P

acum mai am de chituit gaurile ramase, cel de la butuc si clemele unde bagai mana sa desfaci portbagajul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am b5.5 cu alarma din fabrica. Pe cheia briceag daca tii apasat 2 secunde pe butonul de portbagaj se deschide doar portbagajul, usile ramanand inchise. Dupa ce-ti faci treaba prin portbagaj, il trantesti la loc si el se inchide automat fara sa mai apesi pe buton. Daca masina este inchisa si deschid portbagajul cu cheia, alarma se declanseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult dan_m

nu stiam k porbagajul la b5.5 se deschide cu cheia, nu stiu unde intra:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Urmeaza sa fac si eu modificarea asta.

Dane, pune si tu niste poze ca ai promis demult.

Intre timp am facut si eu ceva poze. Tot mecanismul arata cam asa:

La B5.5: hpim1168.th.jpg hpim1154vqm.th.jpg

La B5: hpim1172.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

am atasat modificarea facuta de mine;

ulterior am vrut sa-mi dechid portbagajul si de la cleme, nu numai electric! dar pt asta trebuie inlocuit actuatorul cu unul special pt portbagaj, care nu vine cu tija, ci cu un cablu!

tu ai nevoie in primul rand de un (+) pt comanda motorasului;

iar acolo ai 4 fire acolo:

2 care actioneaza motorasul pt inchidere/deschidere (cutiuta alba)

inca 2 atc cand bagi cheie in butucul bortbagajului si inchizi/deschizi ....<= la acestea poti renunta sau .... mai tragi tu un singur fir!

revin cu o alta poza mai tarziu un pic!

*pt cine nu are alarma cu functie de deschiderea a portbagajului, exista un mic montaj in comert cu un microcontroler (daca sesiseaza ca in intervalul 2 - 4 sec. o comanda de repeta, deschide un circuit)...de exemplu, daca apesi de 2 ori pe deschidere in max 4 sec. iti deschide portbagajul!

-----------

eu am vandut passat-ul;

post-2587-1249970214_thumb.jpg

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu partea electrica ma descurc. Mai mult ma intereseaza partea mecanica. Eu vreau sa las si tot mecanismul ala, ca sa pot si deschide sau bloca cu cheia. Sau la B5.5 nu mai e nevoie de motorasul de centralizare? Nici portbagajul pozat de mine nu avea decat un singur motoras. Insa atunci nu inteleg cum fac ca sa nu se mai poata deschide de la butonul de pe capota in cazul in care e blocata masina.

Ce am vazut la astea, e ca actuatorul e dinala cu revenire, ca si la clapeta de la rezervor. Adica are nevoie doar de o tensiune pentru a fi tras, ca inapoi revine singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la b5.5 butonul de pe portbagaj cat si cel din interior deslanseaza deschidearea prin actionarea motorasului. Deci implicit pozitia incuietorii este inchis.Doar cu cheia se deschide (electric+mecanic).

La b5 chieia si centralizata actiona doar blocarea/deblocarea portbagajului. deschiderea efectiva se face mecanic.

Am avut b5 berlina inainte si ma batea si pe mine gandul sa fac aceasta modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa pun un buton din acela de capota de B5.5 si chiar am luat unul si cand sa-l incerc cum vine, am constatat ca-i mai mare decat locul ce-l am eu asa ca l-am dus inapoi. Deci voi folosi clapeta existenta la mine, doar ca-i voi reduce mult cursa si voi atasa un microswitch pentru actionarea motorasului.

Ce am mai observat, ca la Golf4/Bora, actionarea motorasului se face printr-o tija. Pe cand la Passat e prin cablu. Ceea ce permite amplasarea motorasului in orice pozitie.

PS: la mine butonul dinauntru chiar va deschide capota, nu doar o va debloca. Deci va fi un pic diferit de versiunea existenta pe B5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am facut rost de actuator si cablul de actionare.

Urmeaza sa vad cum pozitionez motorasul in capota, switch-ul de comanda si alimentarea. :D

Oricum e ca si rezolvat. Doar timp sa am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E gata. :blink:

Montat pe masina, functional, sunt SUPER incantat. Nu neaparat de ceea ce stie face, ci de provocarea ce m-a asteptat. Am folosit elemente OEM. Atat actuatorul, cat si mufele, clemele de sustinere si cablul actionat de actuator si care deschide zavorul. Mentionez ca am folosit doar instalatia electrica existenta in formatul stock. N-am tras nici un fir in plus. Si asta ma incanta la culme. :wacko:

Maine sper sa pot descarca pozele sa va arat rezultatul.

Momentan am lasat functional doar butonul de pe usa, cel de la capota l-am dezactivat.

Asta pana maine, cand mai am de facut un modul electronic ce va fi asat la modulul confort, sa taie alimentarea actuatorului din capota cand masina este inchisa. E cu atat mai provocator cu cat consumul propriu nu va depasi 5-6mA, sa nu foloseasca inutil acumulatorul.

Apoi totul va fi perfect. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam pozele. La mine as vrea sa conectez alarma astfel incat din telecomanda sa pot deschide numai portbagajul, daca vreau, dar in acel moment hayonul sa se si ridice. Sa incerc sa realizez un mecanism cu un resort, care sa aiba puterea necesara ridicarii lui. Ar fi o treaba utila, sa presupunem ca ai bratele pline de cumparaturi (sau pietre pe vremurile astea) apesi butonul si ai acces direct la portbagaj.....Am vazut pe un siye un mecansm pt berlina......pt variant nu am gasit inca.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si revin cu pozele.

Inainte - dupa:

43840120.th.jpg 79008721.th.jpg

93822498.th.jpg 65812566.th.jpg

Dupa demontarea parghiei, cum spuneam, am montat un switch (si un limitator ca sa nu se distruga switch-ul la o apasare prea fortata) care e actionat de vechea clapeta de deschidere, dupa modelul clapetei de la Passat B5.5. Daca ati desfacut vreodata la B5.5, ati constatat ca e tot o clapeta careia i s-a montat lateral un switch de genul celui aflat in broasca de la usa.

Dupa aceasta operatie, clapeta are o cursa de ~ 3mm, se vede si in poze. dsc01276ai.th.jpg dsc01277oe.th.jpg

Am terminat si modulul electronic suplimentar (cu un consum propriu de 1.7mA, in conditiile in care un LED consuma 10-15mA :)) ). Probabil maine urmeaza sa-l montez si sa fac ultimele retusuri (aranjat cablurile si montat cleme de sustinere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sedan e usor de facut, insa daca amortizoarele sant bune si balamalele nu sant ruginite, se deschide asa singura. Am vazut cu ochii mei la un B5 si nu mi-a venit sa cred.

Am studiat demult cu Vicius modificarea aia, dar la variant ar merge numai asa. Insa pare-se ca nu prea da rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce azi pana acum cateva minute am modificat modulul confort, totul functioneaza impecabil. :cheers:

Inclusiv deschiderea portbagajului din telecomanda de la pager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...
ichimcornel

Sa readuc topicul la viata ? am montat un modul aftermarket pt deschiderea masini din telefon si care are functie inclusiv pentru portbagaj sa il deschida separat. Momentan semnalul acela l-am dat in butonul de la sofer, dar bineinteles ca nu imi deschide portbagajul daca masina e inchisa, trebuie sa o deschis prima data. Stie careva care e semnalul din modulul de confort care deschide doar portbagajul cand apasam pe telecomanda originala pe butonul respectiv? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu va merge, vine pe aceelasi fir, confortul interpreteaza comanda de la remote. Doar sa faci o modificare un acest sens, cu o comanda separată, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am citit topicul acesta, dar imaginile postate nu mai sunt valabile pentru a fi vizualizate, deci nu am putut lua tare multe informatii doar din text. Caut si eu sa fac pentru Passat B5.5 variant sa se deschida portbagajul de tot atunci cand il deschid din cheie/portiera. A mai gasit cineva solutii pentru variant? Telescoape mai puternice? Arcuri? un actuator care sa impinga portbagajul pana la nivelul optim ca sa il preia telescoapele ma departe? un kit aftermarket mai aparte? 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!