Jump to content

sisteme de navigare


forumist tacut
 Share

Postare recomandată

forumist tacut

bre... io m-am saturat sa ma ratacesc si m-am gandit sa iau sistem de navigare; macar stiu unde sunt dupa ce ma ratacesc :) .

m-am uitat in magazine media si am vazut :) ... nu stiu ce am vazut, ca nu ma pricep.

preturile variaza de la 120 la 600 de euro... de firmele producatoare n-am auzit in viata mea (Garmin, TomTom, Falk, Navman)... si nu stiu care-i diferenta intre ele.

stie cineva ce trebuie sa urmaresc?

se pot cumpara harti separat pentru oricare dintre ele? si sunt toate la fel de bune/rele?

vreo recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata soro!

Iei si-a cumparat un preti d'al meu o cutiuta d'asta de la Garmin in buc. care a costat cam 5 mil. (deci aproape ca pret) si facea probe prin parc cu ea.

Fixa un punct, apoi se deplasa...determina punctul in care a ajuns...citea apoi coordonatele,viteza cu care s-a deplasat,distanta etc.

Sigur iti trebuie si harta...ca sa poti sa pui datele pe ea...dar la ce te-ar ajuta asta?

Habar n-am care-i diferntza intre ele da prsupun ca unele's mai destepte ca altele,nu?;iar hartile...la fel unele mai iezacte si altele mai putin...riscu' e ca atunci cand mrgi pe strada...GPS-ul sa iti arate ca mergi pe blocuri... :lol:

Cred ca alea mai destepte au harta in ele si atinci ar fi mai simplu...

de ce nu-i pui sa-ti faca o demonstratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Dupa mine cel mai bine este sa-ti cumperi un palm cu gps, cu sistem de operare windows mobile.

Poti sa-l folosesti si ca pc, conectat wireless la net, sau ca telefon gprs, daca palm-ul stie asa ceva.

Apoi daca nu vine cu soft de gps, poti sa-l cumperi si instalezi (TomTOm, iGo). Iar fiecare din aceste softuri au harti separate. Bineinteles ca ai nevoie si de harta(gps si nu de hartie), ca sa poti vizualiza unde esti si sa-ti poata indica unde sa mergi :rolleyes:.

Aceste harti mai au si alte chestiuni mishto in plus, gen point of interest( muzee, restaurante .. etc).

La noi un palm cu gps fujitsu-siemens este in jur de 10-15 mil in functie de model.

Bafta si spor la vizitat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forumist tacut

multam fain :) , da nu m-am lamurit... :scratch: 's blonda :unsure: .

io as vrea un sistem care sa nu presupuna costuri suplimentare... decat pretul pe care il platesc la inceput si hartile pe care le cumpar dupa aia.

cand am vazut sisteme la 120 de euro langa sisteme de 400 de euro m-am gandit ca cele ieftine ar putea sa aiba harti cum spunea mircea... care sa-mi arate ca merg pe blocuri, sau poate sunt f scumpe hartile si ajung oricum la o suma mai mare decat as vrea...

ideea este... hartile sunt compatibile? sau trebuie sa iau harti de la firma producatoare a sistemului?

mai exact... stie cineva un sistem de navigare testat, pe care sa ma pot baza? ... pentru ca mie nu-mi spune nimic nici unul dintre numele producatorilor.

io am mers anul trecut cu un masina unui prieten care avea gps si am descoperit ca e greu pana si pentru mine sa te ratacesti daca sistemul e bun... plus... m-am trezit in intersectii, ca prin minune, pe banda care trebuie :) , in orase pe care nu le stiam; din pacate, atunci nu m-a interesat treaba si nu stiu ce neam era respectivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cite imi amintesc este cineva pe acest forum care vinde asa ceva, parca ghermin se numeste

faceti-va un computer pentru masina cu bord miniATX si procesor de laptop de 35w un convertor dc-dc, lcd touchscreen si aveti gps, dvd, mp3 si altele. vedti pe mp3car.com , dar sint si pe acest forum care au facut asa ceva(parca la scoda)

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

UP! si eu am mers cu GPS-ul spaniolului cand am fost sa-i aduc rulota din D in FR. Merita de nu se poate. Stie cineva ceva concret despre cumparat asha ceva in RO? Pe urma... softurile tre' musai cumparate, sau... se gasesc? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc si la hypermarket-uri, gen METRO... costa 750...900RON si au incluse harti Romania (ca aci era broblema) si toata Europa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UP! si eu am mers cu GPS-ul spaniolului cand am fost sa-i aduc rulota din D in FR. Merita de nu se poate. Stie cineva ceva concret despre cumparat asha ceva in RO? Pe urma... softurile tre' musai cumparate, sau... se gasesc? :offtopic:

MIO 350 sau 550 (de la Mitac) - sta un pic cam lent la capitolul antena - conexiune satelit dar nu e rau; softuri... se gasesc :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mio c250 - sta excelent la toate capitolele- conexiune si antena. Dezavantaj: e PND nu PDA, face doar navigatie + mp3-player dar o face excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reta, exista un subforum numit Navigatie http://vwforum.ro/index.php?showforum=104

Acolo gasesti multe topic-uri interesante, unul chiar dedicat alegerii unui sistem de navigatie http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9817

Arunca un ochi cind ai timp.

Eu am optat la vremea respectiva pentru un PDA mai simplu (din motive financiare), fara camera foto si telefon, dar e un mic PC, ruleaza softurile de Microsoft Office (word, excel, etc) si multe alte softuri. Eu il folosesc si ca sursa de muzica in masina, i-am instalat Winamp-ul.

Cred ca am sa il vind in curind, caci as vrea sa-mi iau unul mai bengos. Dintre modelele care au camera foto, GSM si wireless, cel mai in voga e Glofiish-ul. A aparut de ceva vreme si in Romania. Sunt diverse modele unele mai sofisticate, altele mai putin, dar toate sunt performante. Eu as opta pentru unul mai simplu, fara tastatura hard, doar soft (pe display): modelul Glofiish Eten X500. Anul trecut era vreo 200RON, dar acum a scazut sub 130: http://www.cel.ro/pda-gps/pda-smartphone-g...glofiish-x500-l

In privinta softurilor de navigatie, iti recomand i-GO. Am testat si Tom-tom, anul trecut era ceva mai detaliat pentru Europa de vest insa Romania e varza.

I-GO insa a facut salturi spectaculoase cu fiecare up-date. Ultimul up-date la harti e iunie 2007, hartile nefiind mai slabe decit tom-tom nicaieri in Europa. In plus are SUA, Canada, Australia, Africa (6 tari), ex-URSS, Asia... deci aproape tot. Iar interfata i-GO e mult mai prietenoasa (prerea mea).

Daca te hotarasti sa iti iei PDA (Pocket PC), nu te grabi sa dai bani pe softuri si harti, ca sunt cam scumpe...Vezi PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul Glofiish Eten X500. Anul trecut era vreo 200RON, dar acum a scazut sub 130: http://www.cel.ro/pda-gps/pda-smartphone-g...glofiish-x500-l

Se pare ca a sarit toata lumea pe Glofiishul ala, ca nu mai au pe stoc Eten 500, si linkul ala de mai sus a ramas fara destinatie.

Uite alte modele de Glofiish, dar ceva mai scumpe:

http://www.cel.ro/pda-gps/pda-smartphone-g...ish-x500plus-l/

http://www.cel.ro/pda-gps/pda-smartphone-g...lofiish-m700-l/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forumist tacut

@Osi, multumesc foarte mult de sfaturi si informatii. Sunt de real folos, pt ca io ma uit ca pisica in acvariu, la raionul de navigatoare.

Cand am scris prima data eram destul de speriata de 6 benzi si 4 posibilitati de skimbat directia. Intre timp am invatat ca "toate drumurile duc la Roma" si am ales varianta ratacitului in mod placut... dar nu am renuntat definiv la ideea de sist. de navigatie.

Oricum... io vreau doar navigatie; fara mp3-player, camera foto... etc... uhm :rolleyes: ... nu-mi plac lucrurile "all-in-one" si tastele cu 20 de functii. O sa iti scriu cand o sa ma vad cu mufa de briketa in broscuta si nevoie maxima de dezratacit... :) . Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare !

Am o problema uriasa !

Am primit de la cineva un navigator Garmin Nuvi 200, nou cumparat de prin germania si care are instalata harta pentru cateva sate din germania .

Din sufletul meu pur ca al unui copil nou nascut va rog sa ma ajutati cu ceva harti pentru el (.csv sau .gpx ) .

Dati un semn la sampvox@yahoo.com

Multumesc ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Discutiile continua in subforumul dedicat navigatiilor de AICI sau din link-urile puse de Osi. Nu exista nimic specific la o navigatie ca sa faca necesar deschiderea unui topic de navigatii in aria Aircooled. Gasiti toate detaliile acolo, iar in caz ca nu, puteti intreba.

P.S. Mai putin intrebari despre surse pentru harti "pirat"...astea nu sunt acceptate, le discutati in particular nu pe forum.

Topic closed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!