Jump to content

Murdarire Hayon


Nick.sb
 Share

Postare recomandată

Se pare ca e o problema generala la masinile Hatchback/Variant. Stie cineva o solutie? Am incercat cu aparatoare de noroi din cauciuc, dar nici un efect. Ma mai gandesc la o prelungire-bara-spate, care sa vina mult mai jos decat originala...poate asa nu se mai depune acel strat de mizerie pe hayon. Daca aveti sugestii, scrieti aici.... Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Indiferent ce-ai face tot nu scapi de noroiul de pe haion . Singurul lucru care te-ar ajuta ar fi daca ai reusi sa opresti aerul care circula pe langa masina . Cat despre prelungirea barii spate ... te-ar ajuta doar ca aspect exterior si nu altfel . :offtopic:

No offense ! Ceva cunostinte de fizica si ti-ai da seama ca incerci sa realizezi ... imposibilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca va puneti aparatori la toate rotile stratul de noroi se reduce simtitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intr-adevar un efect redus il au aparatorile...da ' masina arata ca Volga lu bunicu' :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

intr-adevar, aparatorile/sorturile mai lungi ca cele standard fac minuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia este sa o speli cat mai des , la orice break apare problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se inventeaza o solutie ceva ma bag si eu. Pina atunci il las asa murdar cum se face pina la urmatoarea spalare. In oras nu se murdareste atit de repede, insa in afara e jale. Instant :question: pe vreme nasoala.

Teteoo de ce recomanzi aparatori de noroi ? Ca sa nu fi numai tu cel care are ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorturile ar trebui sa inceapa de undeva de sus la aripile fata ( jeg mult arunca si pe usile fata ) iar pe spate de la imbinarea dintre bara si tabla ar fi bine sa coboare sortul pina aproape de pamint, iar latimea cit cuprinde.

Am vazut asa ceva zilele trecute pe un evo (cred) si arata destul de caraghios :D

La ce varietate de linoleum exista azi pe piata nu cred ca e o problema in alegerea culorii :lol:

Un prof din scoala generala avea un Trabi combi si avea un sort din cauciuc pe toata lungimea barii, iar distanta dintre el si pamint era de cca 5 6 cm; in afara de asta era cu model: avea zimti :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La ce varietate de linoleum exista azi pe piata nu cred ca e o problema in alegerea culorii

Dragos , vrei sa-ti faci tuning la masinuta ? :lol: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat aparatoare de cauciuc (cica ar fi pt. Logan - 25 ron), dar tot nu e mare diferenta, la drum lung e dezastru. La cauciucuri de 205/55/16, abia le acopera. In rest se muleaza destul de bine pe prelungurea barii, nu arata urat.

Cred ca nemtii ar trebui sa isi testeze prototipurile in Romania, astfel incat sa nu se mai murdareasca :vaidecapulmeu:

Am fost vara asta in Germania, am plecat cu masina curata, si pana dupa Viena a fost vreme frumoasa, apoi pana la granita cu Germania, ploaie torentiala... va vine sa credeti ca am ajuns in Nurnberg cu masina curata, inclusiv haionul. La ei nu a asa mult praf si mizerie ca la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragosR ce ai vazut tu e foarte des intalnit si normal la EVO/Impreza sau la o masina cu tenta de rallycar :D! urmareste o masina de raliuri sa vezi aparatorile iar ,pentru raliurile pe macadam unde este mult praf, niste asa zise presuri care traverseaza latimea masinii (apara masina de eventuale pietre care sar si nu se ridica asa puternic praful in urma ei)

in alte ordine de idei si eu am cumparat 4 aparatori...originale :D

hay noroc :D

Modificat de Brabus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte rau, parerea mea.

Astazi am vazut asa ceva la un variant si mi-a atras atentia

post-9546-1189687332_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un eleron montat sub luneta de la hayon ar ajuta, daca stii cum zic. Deci model de eleron pt hayon, care se monteaza pe mijlocul hayounului, sa "impinga" aerul sa nu mai urce pe luneta. Eu vreu sa pun asha ceva la fabie http://www.skodatuning.ro/lib/photo1.php?img=134&sel=1#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu dati cu :))

Nick.sb si saboteur , nu vreau sa supar pe nimeni dar dupa parerea mea , solutia cu acel eleron mi se pare la fel de urata si de prost gust ca si acele presuri de cauciuc .

Masina arata urat cu acel eleron la mijlocul haionului , dar cu ambele eleroane seamana cu ... "tuningul" la Dacia 1300 ...

Parerea mea !

Apropo , gusturile nu se discuta , nu ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord ca nu arata bine :)) . Am pus poza ca o alternativa pt. Golf IV, la poza cu Fabia. Eleronul de sus (nu cel de sub geam) il am in debara de ceva vreme... dupa ce il montez o sa revin cu impresii, daca are vreo influenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nick , eleronul de sus e ok si "da" bine pe masina . Atata timp cat nu este de mari dimensiuni si eu mi-as monta unul , dar cel de la mijloc ...

Imi place eleronul montat de rullz . E finut si nici nu arata precum o aripa de avion , asa cum am vazut pe unele masini . :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

As fi si eu curios sa vad ce efect ar avea aparatorile de noroi pt. un Golf Variant. Mai ales ca vine vremea rea cu carosabil umed. Imi poate spune cineva de unde sa iau niste aparatori mai ca lumea, dar totusi nu originale, ca sunt cam scumpe (pe la 2,5 mil.). Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe la magazinele de piese Dacia, aparatoare de cauciuc pentru Logan... se muleaza perfect pe bara, sunt 25-30 ron ...mai facem si compromisuri :) . Eu am pe masina, dar nu fac mare lucru pe ploaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!