Jump to content

Audi A3 Sportback


EPoX
 Share

Postare recomandată

imi poate spune cineva ce fel de suspensii are AudiA3 din 1999, 5 usi, TDI 90 CP? (multilink sau mcpherson clasic?)

despre motor nu intreb nimic, am citit doar cuvinte bune la capitolul fiabilitate si consum, iar la performante cred ca se descurca onorabil pe caroserie de A3.

Suspensia e identica cu cea de la Golf4, Octavia, Bora, Leon...etc. Adica Mcpherson clasica si ne-independenta pe spate. Fara brate multiple.

1999 e primul an in care s-au fabricat 4+1 usi la Audi A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se simt cele 2 portiere in plus...si eu am ales tot o versiune cu 4 usi pt golf, din ratiuni practice...Sunt curios de capacitatea portbagajului ...koon cred ca tu detii raspunsul ( recunosc ca nu m-am suit inca in A3 sportsback desi am cochetat o vreme cu ideea de Audi A3...care nu s-a concretizat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se simt cele 2 portiere in plus...si eu am ales tot o versiune cu 4 usi pt golf, din ratiuni practice...Sunt curios de capacitatea portbagajului ...koon cred ca tu detii raspunsul ( recunosc ca nu m-am suit inca in A3 sportsback desi am cochetat o vreme cu ideea de Audi A3...care nu s-a concretizat)

Din pacate, in afara de ce am citit si de concluziile trase in urma drive testului, foarte multe detalii nu am despre Sportback. In schimb voi avea, cu putin noroc, din seara asta sau de maine. Aseara a ajuns masina in Bucuresti, daca s-au miscat repede, i-au montat alarma si i-au facut vama... cine stie... :)

Dau detalii complete zilele viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E atat de frumoasaaaa ... mai mereu imi curg ochii dupa cate una cand o vad pe strada (parcata/in mers) .. si motorul ala 2.0 TFSI mi se pare super pentru ea, la putin peste 20 K EUR cat mi-a dat mie in configurator, face fiecare cent .. putere, frumusete, AUDI ..

Cei care le au, sa le stapaneasca sanatosi .. si sa ne astepte si pe noi din urma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Imi cer scuze ca revin cu aceleasi intrebari de 2 lei (ROL), dar despre Audi A3 din 2003 ce puteti sa-mi spuneti? Suspensii (obsesia mea), probleme generale, motorizari.

Aruncand o privire pe Autovit am dat peste aceasta masina care imi face cu ochiul. M-a sunat iarasi cineva din alta localitate si sper sa vand masina mea saptamana viitoare (desi la cati m-au sunat, nu mai cred decat cand ma vad cu malaiul in caruta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia e suspect de convenabila (nu neaparat ieftina)...

Platforma e comuna cu Golf4, Octav

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la numarul din anunt, unde in loc de CLAUDIU a raspuns o femeie, care m-a luat din scurt, se vedea ca nu avea chef de povesti. Cand am intrebat-o de carte service, a zis ca eu nu stie sigur, dar banuieste ca are, ca toate masinile trebuie sa aiba (...). Pana la urma mi-a dat un alt nr de telefon, al lui RAZVAN, care cica se ocupa de vanzarea masinilor (aici deja m-am lamurit...). Infine, l-am sunt si pe razvan, dar avea telefonul inchis.

nu prea fac diferenta intre sportback si 8L, ma poate lamuri cineva?

Costul asigurarii Casco e ultimul lucru la care ma gandesc. Contrar curentului de pe forum, parerea mea e ca nu merita sa dai 1000 euro pe an pt casco pt o masina SH, doar nu fac accident in fiecare an de 1000 euro sau mai mult. Daca faci masina praf, adica dauna totala, Dzeu cu mila. In rest, se poate repara mult mai ieftin decat ar face-o asigurarea. Valoarea masinii scade in fiecare an cu 1000 de euro, si eu mai "investesc" 1000 pe an in casco.

Nu stiu germana, nu am fost niciodata dupa masini, am citit multe legende despre asta, plus ca trebuie sa stii unde sa mergi si ce sa cauti. Iar aceasta deplasare o vad o cheltuiala destul de mare. Prefer sa iau masina de-aici gata inmatriculata, si sa nu mai am treaba cu nimeni. Bineinteles sansele de a lua o masina manarita e f mare, tocmai de aceea evit sa cumpar de la intermediari. Dar acest risc exista si in Germania, nici neamtul nu mai e ce a fost odata. Se gasesc si in ro destule masini la preturi corecte la proprietari care isi fac upgrade. Totul e sa eviti bisnitarii si "samsarii" (desi doar banuiesc ce inseamna si nici macar nu stiu cum se citeste: cu s, sh, a,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A3 Sportback e varianta in 4 usi a lui Audi A3 3usi (8P) (model 2003). A3 Sportback a aparut in 2004 si se bazeaza tehnic pe platforma lui GolfV.

A3 8L-ul de pe autovit are un pret mic pentru anul de fabricatie...Trebuie studiata bine provenienta, intretinerea si eventualele incidente in care ar fi putut fii implicat...

In rest e o masina foarte agreabila si eleganta chiar daca e model 1996 ( modelul cu 4 usi a fost lansat in 1999).

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am facut azi un test-drive cu A3 cu suspensii sport , 2.0 TDi manual , EXCEPTIONAL , am ramas impresionat , bine lucrata masina si la capitolul suspensii... sport dar totusi confortabile... motorul trage brici dar pe asta deja il cunosteam de pe Skoditza mea :blink: , am ramas cu o impresie foarte placuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nadir@boosted.ro

contrazic pe uni care zic ca nu se putea mai superba :D in 2 usi nu se compara este si mai super ..... VREAU s3 :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi un test-drive cu A3 cu suspensii sport , 2.0 TDi manual ... dar pe asta deja il cunosteam de pe Skoditza

Poti sa imi spui te rog cum ti s-a parut zgomotul motorului in interior fata de O2?

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!