Jump to content

De ce nu se gasesc Lupo 1.4 TDI?


zeneca
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor!

Nu sunt posesor de Lupo dar ma cam bate gandul sa devin. Am studiat putzin piatza, am cercetat si alte variante si Lupo pare sa se incadreze in masina de oras pe care o caut eu.

Problema este ca nu gasesc exact motorizarea pe care o vreau. Adica 1.4 TDI. Am gasit d toate, in afara de asta si GTI. Poate ma lamuriti voi de ce este asa rara ca eu n-am gasit explicatie. Sau, mai bine, poate ma ajutati sa gasesc una pentru sufletul meu.

Multumiri anticipate si scuze daca intrebarea mea pare oarecum stupida...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand in lipsa de 1,4 TDI 1,2TDI E super masina si pe deasupra mai are si tronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde dracu gasiti ma voi Lupo?

Am intrebat la toti dealerii..cica nu aduc in Romania..

Ma bate gandul sa ii iau lu nevasta-mea...dar NU GASESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand Lupo este o masina rara... poate ca d'aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pai lupo a fost inlocuit de FOX in oferta dealerilor din vest ... deci doar SH mai ai sanse sa-ti cumperi un LUPO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In al doilea rand Lupo nu se mai produce, Fox fiind urmasul de drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Alextz> am fost cu un minut mai rapid :offtopic: :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Damn!

Astept acu sa apara Foxul si la noi...grrrr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu prea cred ca in timp scurt ca veni. Oricum ar fi normal acum cu invazia asta de C1/107/Aygo sa-si dea si ei seama ca s-ar vinde.

Fox dupa parerea mea este mai urata si mai prost facuta decat Lupo. Din cate stiam (poate gresesc grav) are doar motorul de 1.2 si 55cp.

Poate daca vine Fox vine si Polo in 3 volume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu se mai fabrica Lupo si o sa ma bag la unul SH daca e in stare buna.

Iar Fox nu ma intereseaza pt ca nu-mi sugereaza prea multa incredere, nu stiu exact de ce...

In privinta motorului vreau neaparat 1.4 TDI pt ca se "potriveste" cu planurile mele.

Din pacate Lupo nu s-a adus vreodata in Ro si de aia sunt mai rare. Din fericire Lupo nu a fost facut pt Ro sau pt alte tzari estice adica sunt mult mai bune calitativ decat multe masini (inclusiv vw) noi care se gasesc la dealer la noi. Fox-ul cu siguranta nu va fi mult mai bun ca un Logan sau un Albea...indiferent de motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi nu au adus niciodata dealerii Lupo si toate care exista in RO sunt aduse din Austria sau Germania - asa am am inteles de la posesorii de Lupo cu care am vorbit eu. Pe al meu l-am luat de la un tip care il adusese din Germania. Pe de o parte, poti spune ca asta e un lucru bun... Inseamna ca sunt mult mai bine intretinute masinutzele... Eu am fost foarte multumita de a mea si e din 2002. Iar Fox mi se pare cam strutzocamila, nu prea imi place, mai dragutz e Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si tu sa-ti aduci unul din Germania

eu asa o sa fac in primavara

gasesti ce model vrei, chiar si GTI :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stiu ca Germania sau alta tzara mai vestica este solutzia probabila. Dar parca Lupo nu este o masina dupa care sa alergi prin Europa. Sunt in continuare surprins ca n-am dat de un 1.4 TDI pe la noi. Si caut de cateva saptamani deja...

Oricum am vrut sa dau o fuga pe undeva printr-o tzara mai evoluata sa caut dar am avut treaba si m-am amanat... Stiu ca se gesesc si GTI-uri :) dar parca nu merita. Adik e prea grea si consuma prea mult pt ce stie sa faca. De-aia si caut 1.4TDI :P pt ca o pot face cam ca un GTI dar cu un consum de bun simtz... dimensiunea se pastreaza

Chiar am studiat cateva siteuri francezo/germano/italo/elvetziene si am vazut ca nici la ei nu da piatza pe dianafara de motorul asta... E putzin mai des ca GTI-ul. Dar am gasit Lupo cu acoperis panoramic - adik cu carpa pe tavan - si acum studiez ideea. Nu stiu daca bate vantul rau prin tavan si daca tine si de cald panza aia, ca ar fi o idee interesanta. Dar n-am vz nici unul p la noi sa pot sa sar pe el sa aflu detalii... Stie cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt posesor Lupo modelul din 2000 cu motor 1.7 diesel aspirat (SDI). Cand mi`am cumparat masina, am cautat si eu modelul 1.4 TDI, l`am gasit ...dar incredibil ..il adusese la ora 10 ..si la ora 16 cand m`am intors sa`l vad si eu ...era deja dat ... nu`mi pare rau ... mi`am luat 1.7 SDI ...si sunt mai mult decat multumit! Recomand mai mult 1.7 SDI decat TDI`urile ...de ce? costurile de intretzinere la un TDI sunt categoric mai mari :lol: Cat despre consum ... acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Chiar am studiat cateva siteuri francezo/germano/italo/elvetziene si am vazut ca nici la ei nu da piatza pe dianafara de motorul asta... E putzin mai des ca GTI-ul. Dar am gasit Lupo cu acoperis panoramic - adik cu carpa pe tavan - si acum studiez ideea. Nu stiu daca bate vantul rau prin tavan si daca tine si de cald panza aia, ca ar fi o idee interesanta. Dar n-am vz nici unul p la noi sa pot sa sar pe el sa aflu detalii... Stie cineva ceva?

Al meu e verde lamaie si are trapa de panza, cat tot tavanul. Mi-a cam fost putin frica atunci cand am cumparat-o, dar am trecut prin cateva ninsori si ploi serioase cu ea si nu a trecut nimic, absolut nimic inauntru. Cu toate astea, o singura data, cand am fost cu ea la spalatorie, am uitat sa le spun celor de acolo (de FIECARE data le precizam sa nu dea cu jetul de apa prea puternic pe trapa) sa nu bage prea tare jetul pe trapa si m-am trezit cand sa-mi iau masina ca e o mare pata de apa pe scaunul din dreapta. Cursese destul de multa... Nu stiu ce naiba au facut, ca o singura data s-a intamplat... Noroc ca era vara si am lasat masinutza cu trapa deschisa la soare si s-a uscat repede.

Alte probleme n-am avut cu trapa, nici chiar la ninsorile alea nasoale de anul trecut. Iar senzatia pe care o ai vara cand mergi la mare cu trapa deschisa e chiar tare! :icon_cheesygrin:

Trapa mea e neagra si am vazut acum cateva luni tot un Lupo verde prin oras cu trapa de aceeasi culoare cu masina - arata super.

Modificat de madalinutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe mobile.de e plin de ele(1.4 tdi),poate pretul lor este o problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cu taxa de prima inmatriculare nu stiu daca mai merita sa-ti aduci din D un Lupo (ce l-ai fi gasit la un pret bun acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare sunt si eu posesorul unui vw Lupo 1.7 SDI cam de 3 saptamani. Tin sa te anunt ca sunt multumit de aceasta masina cu exceptia la doua lucruri (chiar duc dorul celor doua usi din spate si a unui porbagaj putin mai incapator) dar pt oras este numai buna. Adevarul este ca suntem posesorii a trei masini vw Lupo, toate luate la mana a doua din Germania. Adica taicamiu mai exact acum 3 saptamani s-a dus in germania si-a cumparat pt el 2 si mi-a luat si mie unul. Toate trei sunt acelasi model (Lupo 1.7SDI 60CP, aceasi culoare, fara nici o dotare suplimentara (adica ABS, INchidere centralizata, geam la buton,jante sau nu mai stiu eu ce alceva). Pretu cu care le-a achizitionat pe fiecare in parte a fost de 4000euro din cate stiu si parca inca 1000euro vama.

Ca sa nu mai vb de consum care este incredibil de mic. Am plecat din Galati la Constanta un drum dus intors si cu plimbat prin Constanta ma ajuns cam 18-20 zlitri de motorina). Ca sa nu mai spun ca viteza maxima a iei este de 157 eu i-am dat doar 140. Are o greutate de 1043Kg (lucru de care multi se mira ;)). De piese inca nu pot s aiti spun nimic pt ca nu am schimbat nimic la ea. Am uitat sa precizez ca masinile sunt din 2003 cu 100.000km in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti...

Si eu imi caut cam de vreo 3 luni de zile un lupo tot 1.4 tdi ... am gasit unul dar dupa o mica verificare impreuna cu Voinea am descoperit ca masina nu mai beneficia de airbag-uri si de vreo 30000km in plus. Asa ca aveti mare grija cand le gasiti ... faceti o verificare amanuntita!

Am fost prin Autovit si am gasit vreo 2 SDi'uri de vanzare la niste preturi demne de Romania.

Am inceput deja sa ma reprofilez pe Polo 6n2 (1.4 TDi) dar daca e sa gasesc un astfel de Lupo nu voi sta la discutii.

PS: daca aveti lupo de vanzare ... PM me :) i'm interested!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

caut de cateva saptamani deja...

de ce nu segasesc lupo 1.4 tdi? pai si eu care am cautat initial polo 1.4 tdi nu am gasit ceva care sa imi placa si am luat dupa aproape 2 luni de tatonari si investigatii lupo 1.2tdi 3l de care sunt multumit. asa ca.......despre cautarea timp de numai cateva saptamani..zic ca-i prea putin ..ai rabdare si cauta mai departe... si in nici un caz nu lua din prima doar pt. ca ai gasit una ori... iti place exteriorul...(parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca 1.4 tdi depe Lupo e acelasi cu cel de pe Polo, da cel de pe Polo am avut ocazia sa circul si parerea mea e ca e mediocru, zgomotul si vibratiile sunt mari si deranjante (eu fiind posesor de mk2 diesel :icon_thumright:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P) ... a gasit cu siguranta ... a si resoftato' ... are 90+cp pe ea.

nu am mers cu nici un polo 1.4 tdi insa am auzit k altii se plang de zgomot si vibratii ...

nu am avut niciodata probleme de genu asta ... e diesel intr-adevar ... dar vibratie si zgomot mare niciodata nu am simtit in lupo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu am mers cu nici un polo 1.4 tdi insa am auzit k altii se plang de zgomot si vibratii ...

nu am avut niciodata probleme de genu asta ... e diesel intr-adevar ... dar vibratie si zgomot mare niciodata nu am simtit in lupo

subscriu si eu!!!! legat de vibratii. am lup 1.2 tdi si nici la mine nu se simt vibratii cu toate ca credeam si eu ca macar la relanti o sa ma deranjeze.

am uitat sa mai mentionez ceva: am facut un mic tuning la ibiza nevestei( 1.4 tdi) si in comparatie cu mersul pe care il avea la relanti e mult mai rotund acum iar in mers pe strada ...da!!se simte mai silentioasa ca inainte de modificarea mentionata.culmea e ca a scazut si consumul cam cu 1 litru la %.

pentru amatori de lupo 1.4 tdi ...este acum una la 4300. la autovit .ro pe site. doreste cineva?...eu am luat unul cu motor 1.2tdi ..deci nu ma bag! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!