Jump to content

am EDS sau nu?


aalecs24
 Share

Postare recomandată

Asta nu depinde de EDS ci de ASR(inclus in ESP).

EDS-ul controleaza in mod electronic puterea transmisa prin diferential, la roti. Sistemul face sa evite transmiterea puterii numai la o roata, pe aceea franand-o, dandu-i si celeilalte impulsuri de putere. Astfel o roata nu ramane blocata in timp ce cealalta trage.

Sistemul are la baza evitarea fenomenului "trage roata care prinde mai usor", frecvent la Dacie (inclusiv Logan) :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua

Vad ca acest subiect nu s-a mai discutat de o buna perioada de timp

Ce as vrea sa stiu si eu in legatura cu EDs-ul este dc se poate dezactiva.

Am verificat dupa vin dc masina a fost echipata cu acest modul, dar se pare ca nu ar trebui sa aiba,

Eu am achizitionat masina prin septembrie ,deci nu stiu foarte multe despre ea ca si istoric

Primul test, pentru a verifica dc are sau nu EDS, a fost sa pun vagul pe el si spre uimirea mea scrie ABS/EDS

Al doilea test a fost pe mazga, noroi si acum pe zapada si pot spune ca dc pleci putin mai tare pe zapada nu neaparat sa o rupi bucati, caraie la diferential de zici ca acusi ii sar planetarele de la loc.

Al treilea test a fost sa verific dc masina nu are probleme la cutie sau tren rulare,dupa care am trecut la scoaterea sigurantei de abs , astfel becul sa aprins in bord si la fel si becul de la frana de mana, dar la orice plecare, ca incet, ca mai in forta, unde rotile pierdeau aderenta, lipsea cu desavarsire caraitul specific EDS si masina patina pana iti aminteai sa dai drumul la aceleratie.

Nu pot contesta ca nu este bun, dar ma dispera caraitul acela pe care il face si as vrea sa il dezactivez.

Oare este vreo modalitate sa il pun pe un buton ca si ASR-ul ,iar dc ajung pe la munte sa ii dau drumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti face asa ceva....sa dezactivezi doar EDS-ul...pentru ca nu e sistem independent, se bazeaza pe ABS.

Daca tot vrei sa faci ceva poti pune comanda la un buton sa taie tensiunea de pe un fir de la ABS si asa ai dezactivat ABSul cu totul.

Insa nu recomand....

Asa ca suporta sunetul ala si nu incerca sa te lipsesti de un lucru bun, pentru ca nu are rost...si gandeaste-te ca sunt unii care nu au acest sistem si l-ar dori..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, dar intotdeauna ne dorim numai ceea ce nu putem avea,

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!