Jump to content

Alarma AM - probleme


kador
 Share

Postare recomandată

Salut ! De ceva timp (aprox 1 luna),imi suna alarma fara un motiv aparent.Se intampla o data la cateva zile,deci nu face asa in fiecare zi. Intr-o noapte a facut asa de cateva ori ,ma duceam jos, deschideam usa si se oprea. Are cineva idee ce se intampla,ma puteti ajuta ? Mentionez ca este alarma originala, montata de fabrica.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    14

  • stofarius

    13

  • andrei_221

    10

  • Cata BOSS

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

pui un tester si vezi ce eroare ai la alarma, daca zici ca e de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceiasi problema:nu suna doar merg avariile.Alarma poate fii data pe silentios sau sa fie cum au patit colegii de mai sus sa se fi ars sirena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! De ceva timp (aprox 1 luna),imi suna alarma fara un motiv aparent.Se intampla o data la cateva zile,deci nu face asa in fiecare zi. Intr-o noapte a facut asa de cateva ori ,ma duceam jos, deschideam usa si se oprea. Are cineva idee ce se intampla,ma puteti ajuta ? Mentionez ca este alarma originala, montata de fabrica.Multumesc !

 

fa o scanare la masina, verifica cine a declansat alarma - cu VCDS-ul, pe confort, in blocurile de masura

 

Am si eu aceiasi problema:nu suna doar merg avariile.Alarma poate fii data pe silentios sau sa fie cum au patit colegii de mai sus sa se fi ars sirena?

 

e posibil sa fie stricata goarna alarmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut.

Cum pe Skoda mea nu mergea goarna de la alarma (1k0951605B) am tot cautat alta, dar nimic. Pana m-am intalnit cu un prieten ce mi-a dat o alarma de Audi A6, cu codul 8L0951605A.

 

La mufa seamana dar intrebarea e, locatia firelor este aceeasi la ambele masini?

 

L.E. Am gasit aceste poze pe net, cu firele respective, si se pare ca 2 nu sunt in acelasi loc

post-23977-0-87636500-1425491513_thumb.j

post-23977-0-06720500-1425491524_thumb.j

Modificat de Cata BOSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sunt putin diferite - la cea de audi ai pe 1 si 3 (maro si rosu ) alimentarea, iar pe 2 ai comunicarea cu modulul de confort.

la cea de skoda ai 1 - LIN ( comunicarea cu modulul de confort), 2 si 3 alimentarea. 

 

Nu ar fi o problema firele, dar sansele mari sunt sa fie alte protocoale de comunicare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mai bine nu ma complic sa umblu la fire ? Si sa caut in continuare originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic. stai sa vedem ce zic si altii. daca protocolul este acelasi, merge montata cu inversare de fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai astept pana sambata sa vedem alte pareri. daca nu, sambata cred ca schimb firele si vedem ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa mearga. Trebuie incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate azi am incercat goarna de Audi cu inversarea de fire si da aceeasi eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si eu am avut probleme cu goarna. Punea in scurt tot sistemul de alarma. Al Bundy a gasit problema scotind goarna din ecuatie. Goarna este destul de scumpa la reprezentanta in jur de 600 ron. La mana a doua nu merita sa o iei ca sa iti moara acumulatorul la juma de an dupa. Eu ca solutie, am comandat de pe ebay, din china la 200 ron noua, cu cod oem.

Bafta.

Le : a mea avea in coada D, dar a fost inlocuita de skoda cu C in coada. Cea comandata a fost cea cu C.

Modificat de Lokoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti da un link pe pm de unde ai luat? sau daca aduci tu, vreau si eu una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma ocup cu piese auto. Poti sa iei de unde a recomandat Andrei sau poti sa cauti userul Keithfeng pe ebay, eu de la el am luat tempomat si goarna. Dureaza max 3 saptamani pana ajunge coletul, ai tracking no. Sa verifici coletul cand este pe drum etc. Chiar acum am verificat, pretul a ramas acelasi : 50 usd. Bafta.

Le: al doilea link dat de Andrei de pe aliexpress, este acelasi user ca si cel de pe ebay recomandat de mine. Culmea, cu preturi mai mici. Recunosc watermarkul de pe poze.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut anunturile. Acum sa gasesc pe careva care aduce de pe ebay si sunt ca si rezolvat. Va multumesc.

Ca o ultima intrebare, tu de cand ai goarna asta china, ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goarna o am cam de 2 luni. Decat sa cauti pe cineva care aduce, mai bine da tu comanda. Nu trebuie decat sa ai card. Platesti online cu cardul via paypall fara sa ai cont de paypall.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la 22 de dolari transportul merita prin DHL, vine multe mai repede si se ocupa ei de vama, de tot. vei plati TVA

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma interesez cum sa o cumpăr pe adresa din Italia,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am o Skoda octavia din 2007 si cateva probleme pe parte electrica, una dintre ele fiind la inchiderea centralizata aceasta nu mai functioneaza la actionarea butoanelor de pe telecomanda ci doar cu cheia la usa soferului.Poate cineva sa imi spuna care ar fi rezolvarea la aceasta problema?,iar cealalta problema este la oglinzi am facut o inlocuire de sticla la oglinda de pe partea stanga si din acel moment cand vreau sa reglez oglinda stanga o actioneaza si pe cea din dreapta merg amandoua in acelasi timp,astept un raspuns 

va multumesc.

Modificat de BOM889
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie facuta o scanare sa vezi ce erori ai la inchiderea centralizata, sau sa faci proba si cu cea de-a doua telecomanda.

2. Nu ai observat tu bine pana acum, oglinzile se regleaza sincronizat Stanga cu dreapta. CAnd reglezi pe cea din dreapta, aia se regleaza singura. Se poate dezactiva treaba asta, fie din tester, fie din meniul de bord Maxi dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel se intampla si cu cea de-a doua telecomanda,nu functioneaza nici aceasta, numai din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bateriile sunt ok? ledul pe telecomanda se aprinde ?

trebuie facuta o reinitializare a telecomenzilor, poate merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual verificat in blocurile de masura, daca receptioneaza sau nu, telecomenzile. Cu vcds ul, pe 46 convenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!